Карантин і політика: Як очільник Хмельниччини почав війни з міськими головами

Політична боротьба за впливи на електорат, схоже, з мляво-підкилимної переростає у відверте й публічне протисотяння. Особливо у Хмельницькому

Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
Карантин і політика: Як очільник Хмельни…

Запровадження карантину через COVID-19 від самого початку на Хмельниччині викликало непорозуміння між рішеннями обласної влади та окремими меріями в області.

Так, приміром, в другій декаді березня Нетішинський мер Олександр Супрунюк відверто звинуватив Кабмін "слуг" в ігноруванні місцевої влади при ухваленні рішення щодо запровадження карантинних обмежень: "Вперше за шість років отримали безапеляційний наказ від Кабміну запровадити карантинні заходи з деталізацією – закрити школи, садочки, припинити масові заходи негайно! Без підготовки, без врахування місцевих реалій. Ми хотіли ввести карантин поетапно – заборонили!" При тому ще й вибачився за вимушені обмеження.

Габінет же ще наприкінці березня "вистрілив": "Офіційну інформацію щодо поширення COVID-19 на території області не мають права надавати ніхто: ні міські голови, ні органи місцевого самоврядування, ні місцеві органи влади. Крім органів визначених законодавством. Сьогодні це є штаб і особи Хмельницької ОДА, яких я безпосередньо визначаю".

І це стало першою ластівкою у конфронтації політсил в області. Допоки зростала напруга із коронавірусом, шукали гроші на лікарні в місцевих кишенях-бюджетах, дочекалися протоколів лікування невідомої дотепер зарази, відлагоджували роботу надзвичайних штабів та комісій ТЕБ і НС, то було не до перетягування ковдр. Та, зрештою навчилися реагувати на надзвичайну ситуацію, і тут понеслося.

Отримавши безкоштовний піар-майданчик чи не у всіх місцевих ЗМІ, голова облдержадміністрації Дмитро Габінет, який прийшов на посаду торік 22 листопада, взявся публічно керувати областю і всіма навколо "коронавірусними" процесами. З'являючись у всіх медіа щонайрідше двічі на тиждень, губернатор потроху "смілів", і в його риториці все частіше почали звучати фрази типу "я ініціював", "моя пропозиція", "я вирішуватиму", "ми запровадили" тощо. Хіба що спочатку трохи стримувала його ситуація із "входженням" на коронавірусний фронт нардепа Олександра Гереги, який взяв кураторство над Хмельницькою областю з "одобрямсу" самого президента.

Та вихід підприємців на майдани із вимогою послабити карантинні обмеження вже зовсім зняв маски – у всіх значеннях цього словосполучення – з очільника ОДА. Не стримавшись, він вийшов до мітингуючих у Хмельницькому одразу після міського голови, "свободівця" Олександра Симчишина, і відверто звинуватив і його, і людей в популізмі. 

"У державі з 11 травня відбудуться суттєві пом’якшення умов карантину. Це відомо як міській владі, так і тим, хто сьогодні зібрався на Майдані. Однак тоді можна сказати, що це відбулось під їхнім тиском. Послаблення буде і без цього. Якби влада не запровадила жорсткі карантинні заходи, ми могли б мати ситуацію, як в Італії. І сьогодні нас звинувачували б у тому, що ми не вберегли людські життя", –  проголосив Габінет і додав, що він єдиний, хто може говорити правду, бо не заграє перед електоратом, адже за нього ніхто не голосував. І ще однозначніше додав, представляючись людям, які його не впізнали, що за всі рішення він буде "відповідати перед Господом Богом, але не перед вами". Цікаво, як відреагує Зеленський на такий "випад" свого голови ОДА, який і "опустив" президента в ланцюжку звітності й субординації. 

Між тим, намісник Зеленського в Хмельницькій області особливо не має на кого "опиратися", адже у партії "слуг" не існує жодного місцевого осередку зі статусом юридичної особи. А "уповноважений", що готує партію "Слуга народу" до виборів, нардеп Сергій Мандзій, не надто авторитетний й сильний в політиці, хоча й тричі був депутатом Хмельницької міської ради і третім в "мерському забігу" у 2015 році. Та й нардепом він став аж потому, як посунувся список. Жоден обранець пропрезидентської сили, як і здебільшого голови райдержадміністрацій, не демонструють підтримки ні краян, ні медиків в коронавірусній ситуації. 

А створений "слугами" волонтерський штаб працює далеко не так маштабно, як герегівські "конкретні справи" та й сумами допомог у Зеленського особливо похвалитися теж не можуть. Єдине, що вони поки отримали – це привід їздити областю та "збирати" прихильників. І на самому початку якось неоднозначно сформулювали свої цілі: "Волонтерський штаб "Слуги народу" створено народними депутатами від Хмельниччини для допомоги медичним закладам області та соціально незахищеним верствам населення. Він відкритий до співпраці і запрошує громадські організації, великі й малі підприємства, всіх громадян, які готові допомагати, долучатися до ініціативи."

Дмитро Габінет, втомившись чи то від складної і справді форс-мажорної ситуації, чи то від непосильної ноші "керманича", чи від протистояння й "непокори" мерів, трохи втрачає толерантність. На останньому брифінгу щодо ситуації із поширенням пандемії в області він, знявши і захисну маску, і рукавички, в яких з'являвся на людях останні кілька тижнів, розпочав говорити про дії місцевого самоврядування. Закидаючи місцевим керманичам насамперед дозволи на роботу ринків, що не готові дотримуватися санітарно-епідеміологічних вимог. Пригрозив долучити поліцію і таким чином змусити дотримуватися вимог Кабміну. Чим ще раз вказав мерам на їхню "зону відповідальності". Принагідно й згадавши, що їхні комунальні лікувальні установи та зарплати медикам – теж "головний біль" мерів. А міському голові Хмельницького пригрозив – принаймні це прозвучало, як погроза – забрати міську інфекційну лікарню в обласну комунальну власнтість.

Та владі сьогодні не завадило би думати не над тим, як показувати свою силу місцевій владі, а як область житиме після виходу з карантину. Коли коронавірус нікуди не подінеться – більш того, кількість захворювань може і зрости – але з цим доведеться жити, бо знову повернутися на карантин держава вже не зможе. Ситуація загострюється, здають нерви у всіх, швидкі рішення й системна робота даються не всім. Коронавірус лише прискорив виведення на передвиборчі стежки усіх можновладців заразом.

Ще одним "прискорювачем" стало наближення місцевих виборів. Восени в області обиратимуть депутатів ОТГ, райрад, облрад і міських голів. За словами заступника голови комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, народного депутата фракції "Слуга народу" Олександра Качури, передвиборча кампанія на місцевих виборах стартує вже цього літа.

Можна констатувати, що зараз ми стаємо свідками розгойдування по країні протестних настроїв. Однак, схоже, це лише початок. Очолити протести і повернути їх у потрібне собі русло хоче багато політсил. Це така собі тактика дрібних майданів в регіонах, які до дня голосування наприкінці жовтня мають стати віяловими, аби гасити невдоволення стало вже неможливо. Тож на владу і на всіх нас чекає гаряча осінь.

А на тлі того, що відбувається, доволі показовими, як писало Depo.ua, виглядають вкидання через Телеграм-канали припущення про можливе складання Володимиром Зеленським своїх президентських повноважень. Через втому від неможливості зламати корупційну систему. З огляду на те, можна припустити, що поки лише промацується ґрунт, але вже дуже скоро тема ймовірного складання повноважень президентом стане топовою на телеканалах, а потім обговорюватиметься на кожній кухні. Це серйозно послаблюватиме позиції Зеленського і дезорієнтуватиме його "слуг". Які без іміджу і рейтингу свого поводиря дуже скоро розбіжаться по окремих групах олігархічного впливу. 

Як тоді реагуватимуть губернатори і Дмитро Габінет в тому числі прогнозувати –  справа невдячна, але хоча б піти з посади треба красиво, не пересварившись з тими, з ким ще доведеться вітатися у провінційному Хмельницькому.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme