Під коронавірусним прикриттям: Як на Хмельниччині політики готуються до виборів

До осінньої виборчої кампанії залишилося не так вже багато часу, тож політичні еліти області потроху почали боротьбу за електорат

Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
Під коронавірусним прикриттям: Як на Хме…

В умовах абсолютної політичної нестабільності, розхитаності центральної влади та ще й під час пандемії, підготовка до виборчої кампанії на Хмельниччині набула особливого "вірусного" забарвлення. Так чи інакше боротьба з COVID-19 та карантин впливають і на перші передвиборчі кроки політиків та партій в області.

Без особливого галасу, проте відверто й під прицілами відеокамер народний депутат і бізнесмен Олександр Герега взяв кураторство над Хмельницькою областю, аби – як задекларовано – забезпечити її всім необхідним для боротьби з коронавірусом. Представники його політсили "За конкретні справи" не лише розвозять лікарням області, фактично офіційно й з "одобрямсу" Зеленського, десятки найрізноманітнішого обладнання, що вартує сотні-мільйони гривень, а й на рівні з губернатором від "слуг народу" проводять брифінги в стінах облдержадміністрації. Ставленик президента Дмитро Габінет, хоч і публічно є особою №1 в області, та на фоні герегівської менеджменту все ж виглядає менш "переконливо".

При слабенькій медицині, переживаннях медиків щодо явно недостатнього матеріального забезпечення закладів, зокрема й нестачі засобів індивідуального захисту, політсила Гереги "За конкретні справи" без особливих зусиль після проявленої турботи, ймовірно, забере всі можливі голоси на місцевих виборах, якщо ті таки відбудуться восени. Не є вже особливим секретом, що партія олігарха робить ставку та отримання абсолютної більшості в обласній раді. За чутками, до існуючої політсили вже долучили ще одну партію-сателіт. Ці дві політичні організації й будуть "правити бал". Так, певне, Герега може розраховувати й на отримання посади голови облради, який, при успішному проведенні реформи децентралізації, фактично стає одноосібним, ще й незалежним від центру керманичем регіону. 

Герегівська мережа будівельних ТЦ "Епіцентр" зробила спокусливі пропозиції, від яких влада, очевидно, не змогла відмовитись: один відсоток від загального обороту має бути спрямуваний на закупку медичного обладнання, а також дезінфікуючих засобів та засобів захисту від коронавірусу. А це щомісяця 40-50 млн грн. Ще в Гереги пообіцяли передати 100 апаратів штучної вентиляції легень лікарням, і не лише Хмельниччині, а й Києва, Київської області та всіх обласних центрів і великих міст України. Тож, звісно, трохи задорогою виходить виборча кампанія, зате красива і безпрограшна.

І ще одна "наживка", що прозвучала з вуст Гереги: "Ми будемо допомагати країні стільки, скільки це буде потрібно".

Чи зможе чимось допомогти "Слугам народу" на Хмельниччині губернатор з нечисленою й малодосвіченою в політичній боротьбі командою голів РДА, ще й на тлі епідемії, від якої "рятівниками" виступають політики "конкретних справ" – здається, питання риторичне. У партії "Слуга народу" немає жодного місцевого осередку зі статусом юридичної особи. Тут варто й зважити на те, що ледь не офіційно сам президент у кожному регіоні вирішив призначити "уповноважених", які будуть готувати партію "Слуга народу" до виборів – від допомоги в підборі кандидатів до відповідальності за підсумковий результат. Хмельниччині "перепав" нардеп Сергій Мандзій. Його призначили керівником виборчого штабу у Хмельницькій області на чергових місцевих виборах. Особа це не надто авторитетна й сильна в політиці, правда, тричі був депутатом Хмельницької міської ради і був третім в "мерському забігу" у 2015 році.  Політуподобання його можна назвати ситуативними: в його "добірці" – перебування в "Народній партії" Володимира Литвина, підтримка "БПП - Солідарність" і парочки нардепів від цієї ж політсили – Сергія Мельника та Сергія Лабазюка. Обидва є давніми як бізнес-, так і політичними партнерами Мандзія і свого часу допомагали йому в політичній та бізнесовій кар'єрі. Та й нардепом він став аж потому, як посунувся список. Та й чи зможе він похитнути вплив Гереги в області, особливо на фоні абсолютної бездіяльності "слуг" в період епідемії - питання, що не потребує відповідді. Жоден обранець пропрезидентської сили не демонструє підтримки ні краян, ні медиків при гострій потребі в коронавірусній ситуації. При тому, що герегівський "Епіцентр" таки в епіцентрі допомоги краянам.

Чому Зеленський зробив "ставку" на Мандзія, спробуємо розібратися трохи згодом, а поки згадаємо ще одного активного гравця і нардепа з чималими амбіціями – Сергія Лабазюка.

Звісно ж, він теж зі своєю місцевою політсилою "Поруч" не без планів на місцеві мандати. Сергій Лабазюк не перестає "світитися" на своїх телеканалах, яких має аж два, та демонструвати небайдужість до "проблем простого виборця" через благодійний фонд. Селами й лікарнями колесить його команда та щедро розвозить захисні маски і все, що може. Проте, партія має вплив лише на виборчому окрузі чинного нардепа (частина Хмельницького та Хмельницького району та Валочиський райони) і, звісно ж, має на місцях своїх людей. Однозначно вплив втрачати у Лабазюка не збираються, робота проводиться системна, але поки "ривка" не видно. В коронавірусній же ситуації він не став розкидатися фінансами, та й на це не було, певне, погодження від ЗеКоманди.

"Тимошенківці", які свого часу "базувалися" на Хмельниччині, взагалі пропали з поля зору й ніякої активності у цю епідемію не проявляють. Їх фактично не видно й не чутно. Єдина згадка, й та – на партійному сайті: "Члени партії і волонтери-добровольці, екіпіровані за останнім словом протиепідеміологічної науки, розвезли продовольчі набори, в який входить дві пляшки олії, 2 кілограми цукру, 5 кілограмів борошна, банка тушонки та дві рибні консерви. Таких наборів, кожен вартістю у близько 250 гривень, роздано на сто тисяч гривень. Крім продуктів до кожного набору додається видрукувана на кольоровому принтері спеціальна пам’ятка, в якій розписана покрокова інструкція дій для осіб, які мають підозру на захворювання на GOID-19 (напевне, мався на увазі COVID-19, – ред.)." Схоже,  у незмінного очільника обласної "Батьківщини" й засновника "Благодійного фонду ім. Святого Володимира" Олега Лукашука вже статки "не ті". І навряд традиційні його продуктові пакети чимось зможуть допомогти у прийдешніх виборах. А обраний минулого вересня очільник фракції в облраді "Батьківщини" Володимир Федорчук – до слова, партнер по бізнесу нардепки від "Слуги народу" Олени Копанчук – абсолютно нічим і ніде також не відзначається.

Чи не найбільшою загадкою дотепер є й кандидати на посаду мера обласного центру. Чинний голова міста Олександр Симчишин вже з добрий рік дистанціюється від "рідної" політсили – ВО "Свобода". Він створив собі окремий "бренд"  #командаСимчишина. А коронавірус для нього став "прекрасним приводом" для щоденного піару кругом: в соцмережах, на муніципальному телебаченні, яке досить пристойно фінансується, та у щоденних, фактично, брифінгах. Мер не втомлюється демострувати свою компетентність у всіх справах, турботу і про здоров'я містян, і про бізнес. Його вистачає всюди. Вірус, як виклик встиг продемострувати й обласній "Зе-владі". Попри заборону на роботу ринків, він дозволяє їм працювати, попри заборону Габінетом давати будь-кому інформацію про ситуацію з COVID-19 – глаголить, попри фінансову скруту через епідемію – "кладе" тротуари і тому подібне.

Хто і як вийде на "стежку війни" за мерське крісло цьогоріч – найзакритіше і найінтригуюче питання у політколах. Ніхто особливо про свій "союз" з Олександром Симчишиним не говорить, навіть про наміри. Політсили збирають компромат на чинного міського голову і підшуковують кандидатури. Ось тут і може стати "Слугам народу" в нагоді тричі депутат міської ради Сергій Мандзій, що знає чимало "вузьких місць" у роботі мера, і не одного. Звісно, не як претендент, а як куратор. Зеленський, правда, дотепер особливо не проявляв інтересу ні до Хмельницького, ні до його мера. Та апетит, як відомо, приходить під час обіду.

Геть непередбачуваними тут є плани герегівської політсили "За конкретні справи". Подейкують, що братися за цю виборчу посаду у партії не планують і розробили інший план. Якщо вдасться і в мерії створити абсолютну більшість зі "своїх", так чи інакше, депутатів, то навіщо тратити сили на одного мера. Разом з тим, далеко не факт, що ближче до виборів Герега не виставить свою кандидатуру на Хмельницького міського голову, навіть якщо доведеться об'єднуватися з іншими політсилами. В партії ще не прийняли остаточного рішення з цього питання.

Хоча, перебіг української новітньої історії свідчить, що політпрогнози – справа невдячна, та "короновірусний" розклад має свою якщо не родзинку, то особливість. І від маштабів розгортання самої епідемії залежить згортання виборчих стратегій.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme