На Хмельниччині пообіцяли взяти "стратегічний курс" на наближення до громад

В регіоні стартувало громадське обговорення проекту оновленої Стратегії регіонального розвитку області на 2019-2021 роки

Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
На Хмельниччині пообіцяли взяти "стратег…

Стратегія регіонального розвитку області на 2019-2021 роки - це своєрідний план дій, що дозволить максимально ефективно використати потенціал кожної території та окреслити перспективи їх розвитку у найближчі роки.

Лейтмотивом засідання Ради регіонального розвитку Хмельниччини і, власне, самої стратегії розвитку області на найближчі три роки, визначили консолідацію зусилль усіх гілок влади, бізнесу та громадськості.

Ідею підтримав і президент України Петро Порошенко, що в цей час перебував з робочою поїздкою на Хмельниччині. У своїй промові він відзначив, що Хмельниччина є лідером у впровадженні реформи децентралізації, а її досвід може слугувати для інших регіонів прикладом. "Сьогодні діє 42 об'єднаних територіальних громади із запланованих 62, і ми маємо міцно тримати цей прапор, бо в цих громадах активно ведеться будівництво, реконструкція соціальних об'єктів "без указующего перста" з Києва, бо громада сама знає що будувати," - зазначив Петро Порошенко.

За його словами, широкі повноваження та фінансова підтримка місцевій владі надані, аби забезпечити тісну взаємодію влади та громади, дати можливість для кожного мешканця впливати на ті рішення, що визначають, як житиме і розвиватиметься його край.

Президент додав, що Хмельниччина яскраво демонструє, як завдяки фінансовій децентралізації збільшилися можливості місцевого самоврядування, адже власні доходи місцевих бюджетів області з 2014 року зросли майже в 2,6 рази, доходи місцевих бюджетів з дотаціями і субвенціями теж збільшились в 2,2 рази, а бюджет розвитку області збільшився в 6 разів.

"Негайно маємо розробити плани перспективного розвитку територій і разом з громадами їх обговорити. По тому - прийняти їх та виконувати," - резюмував президент.

Кожен представник ОТГ має зрозуміти, що децентралізація - це не лише перерозподіл грошей на місця, на задоволення найбільш невідкладних потреб громад. Децентралізація - це схвалення політичних і владних рішень. А з іншого боку - й чіткий розподіл відповідальності. Відповідальності президента, уряду, центральної влади, і відповідальності влади місцевої.

Ці плани мають бути прийняті на рівні громад - кожна громада має визначити свої переваги, пріоритети і на їхній основі в планах мають з'явитися першочергові об'єкти, які і будуть для всіх маркерами розвитку.

Наявність перспективних планів із затвердженими громадою проектами, механізмами фінансування мають в рази підвищити інвестиційні перспективи територій. Гроші і децентралізація даються для того, щоб максимально наблизити громаду до влади, людину - до прийняття рішення, яким забезпечується його життя.

"Це вкрай важливо для наших людей. Перед нами стоїть ще дуже багато завдань, - висловив своє бачення сьогодення краю голова ОДА Вадим Лозовий. - Одне з найважливіших - завершити процеси створення об'єднаних територіальних громад на теренах області, адже кожен день зволікання означає перш за все фінансові втрати для необ'єднаних територій. 765 млн грн. Стільки коштів могла б отримати Хмельниччина, якби в області об'єдналися усі громади."

Він нагадав очільникам районів, міст та ОТГ, що на сьогодні також гостро стоїть питання освоєння коштів, що були надані області у вигляді субвенцій з державного бюджету та ДФРР. У зв'язку із закінченням фінансового року, ті кошти, що не будуть освоєні, потрібно буде повернути до державного бюджету.

"Допустити ситуацію, коли ці кошти не будуть освоєні - це злочин перед вашими громадами. Я розумію, що фаховий рівень спеціалістів на місцях не завжди дозволяє робити більш активні кроки у реалізації проектів, але обмін досвідом, взаємодопомога та взаємовиручка можуть стати запорукою успіху реформ. Ми з вами не маємо права втрачати жодної копійки з тих коштів, що є такими потрібними для громад" - підкреслив Вадим Лозовий.

Цьогоріч 108,5 млн грн виділено для області з Державного фонду регіонального розвитку на фінансування перехідних проектів регіонального розвитку. У 2018 році до цього переліку увійшло 22 проекти.

"Завдяки цій реформі (децентралізації, - ред.) тільки Хмельниччина за останні три роки отримала на розвиток інфраструктури об'єднаних громад 523 мільйони гривень. І це не єдина субвенція, яку отримують наші громади", - зазначив директор Хмельницький Центр розвитку місцевого самоврядування Сергій Яцковський.

За його даними, чинні громади досить непогано навчилися як наповнювати бюджети, так і працювати з держсубвенціями. Рівень використання останніх хмельницькими ОТГ минулого року склав практично 99%: тергромади краю освоїли 167 млн грн субвенції на розвиток інфраструктури, кошти направили на реалізацію 230 проектів.

На регіональний розвиток з держбюджету 2019 по Україні виділять 15,5 млрд грн. Обсяг фінансового ресурсу місцевих бюджетів складе 588,9 млрд грн, що на 35,6 млрд грн, або на 6,4% більше, ніж в цьому році. В той же час, Кабінет Міністрів збільшує допомогу у фінансуванні місцевих інфраструктурних проектів.

Наступного року бюджет Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) зросте на 3,1 млрд грн до 9,1 млрд грн. Що дозволить збільшити кількість інфраструктурних проектів, що реалізуються за підтримки Фонду. Субвенція на підтримку ОТГ складе 1,9 млрд грн. Крім того, ще 4,5 млрд грн складе субвенція на соціально-економічний розвиток регіонів.

Лозовий зауважив, що засідання Ради регіонального розвитку Хмельниччини дає старт громадському обговоренню проекту оновленої Стратегії регіонального розвитку області.

Наприкінці листопада Уряд прийняв зміни до перспективного плану формування територій громад Хмельницької області. Прийнято рішення щодо міст обласного значення Славута, Старокостянтинів, Кам'янець-Подільський та Хмельницький. Завдяки ухваленому рішенню створені за перспективним планом громади зможуть перейти на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, а бюджети міст обласного значення зможуть отримати міжбюджетні трансферти на приєднані сільські, селищні територіальні громади. Крім того, зміни передбачають, що сільські, селищні територіальні громади матимуть можливість добровільно приєднуватися до вже утворених ОТГ та міст обласного значення.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme