Децентралізація на Хмельниччині: З тергромадами розібралися, на черзі - райони

В області запрацювали 39 об'єднаних тергромад із загалом 44 запланованих. А от скільки в результаті має бути районів - ще питання

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Децентралізація на Хмельниччині: З тергр…

Об'єднання териториальних громад на Хмельниччині виходить на фінішну пряму. Вже функціонує 39 із запланованих 44 ОТГ. Ще пара-трійка чекає рішення центральних органів влади на офіційний старт роботи.

За словами керівника хмельницького Центру розвитку місцевого самоврядування Сергія Яцковського, діючі громади досить непогано навчилися як наповнювати бюджети, так і реалізовувати держсубвенції.

Насьогодні 53% території Хмельниччини під ОТГ. Область посіла в країні друге місце після Житомирщини за рейтингом формування тергромад. Децентралізація дала сільським територіям можливості, які до цього мали тільки міста обласного значення - самоврядування.

За словами керівника хмельницького Центру розвитку місцевого самоврядування Сергія Яцковського, діючі громади досить непогано навчилися як наповнювати бюджети, так і реалізовувати держсубвенції. Рівень використання останніх хмельницькими ОТГ минулого року склав практично 99%: минулоріч тергромади краю освоїли 167 млн грн субвенції на розвиток інфраструктури, кошти направили на реалізацію 230 проектів. Тільки три тергромади не повністю використали кошти на розвиток інфраструктури: Чорноострівська, Старосинявська та Лісогринівецька. І ті, переконують у Центрі розвитку місцевого самоврядування, з об'єктивних причин. Додамо, що з-поміж існуючих громад три - Красилівська, Волочиська та Ленківецька є бездотаційними.

Нині ОТГ працюють над створенням стратегій розвитку, щоб залучати ще й грантові кошти. Першими впоралися із завданням громади Волочиська, Сатанова та Дунаєвець. Завершують процес ОТГ Наркевичів, Нової Ушиці та Війтовець.

Що ж до наповнення бюджетів, то за словами Яцковського, особливим джерелом, і досить "повноводним", є інвентаризація земель. Більшість громад області, які ще до цього не дійшли, якраз визначили на поточний рік це завдання одним із першочергових.

"У пріоритетах на цей рік – дві основні речі. Перший – створення нових якісних громад. Саме якісних, спроможних не лише фінансово, але й кадрово, інституційно, матеріально-технічно. Другий напрямок – надання практичної допомоги громадам у розробці стратегій розвитку. Це дуже важливий документ для громади, адже жодна європейська інституція не працюватиме з громадою, якщо в неї немає стратегії розвитку. У Хмельницькій області, на жаль, є випадки, коли кошти вкладенні у ремонти будинків культури чи інших об'єктів, де люди вже зараз думають, що з тим усім робити, бо використовувати немає кому, а утримувати дорого," - каже Яцковський.

У 2018 році децентралізація потрохи переходитиме і на районний рівень. Йдеться про адмінустрій. На державному рівні мають врегулювати принцип створення районів. На Хмельниччині їхня кількість ймовірно становитиме 3-5. Залежно від того, яку "прив'язку" визначать актуальною чи за існуючими госпітальними округами, чи за чисельністю населення. А райдержадміністрації, де всю площу району займають тергромади, планують ліквідувати. "Немає доцільності утримувати район як територіальну одиницю після того, як усі повноваження перейшли ОТГ. Ця проблема стає гострою в масштабах України", - переконаний перший заступник Мінрегінбуду В'ячеслав Негода. Тим більше, що в Україні вже успішно працюють структури міжрайонного рівня, такі як міжрайонна прокуратура, фіскальна служба. Схожа схема буде на рівні райдержадміністрацій. А от представництво держави на місцях, зрозуміло, залишиться, оскільки це прописано в Конституції.

Читайте також: ОТГ як ліки від депресивності: Як тергромада на Хмельниччині вчиться рятувати села

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme