Команда Зеленського на Хмельниччині: Кому дадуть "кермо області"

Зміна президента породила в провладних і навколополітичних колах області цілу низку чуток, здогадок і прогнозів на тему: хто очолить облдержадміністрацію

Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
Команда Зеленського на Хмельниччині: Ком…

Зміна голови облдержадміністрації має відбутися, бо того вимагає закон. Як лише новообраний президент отримає повноваження, очільники адміністрацій мають написати заяви на звільнення. Потім вже діючий президент може й перепризначити, але то вже – згодом.

Оскільки голова Хмельницької облдержадміністрації Вадим Лозовий журналістам оголосив свій намір написати заяву, одразу почали в провладних кабінетах і політичних колах "шукати" йому заміну.

ТОП-претендентом на посаду губернатора спочатку називали Сергія Мандзія, який має за своїми плечима не лише бізнесову, а й політичну кар'єру в Хмельницькому. Починав він, як годиться людині "з народу", вантажником, а на сьогодні, в свої 44 роки, тричі був депутатом міської ради обласного центру та навіть був претендентом на посаду мера. Політуподобання його можна назвати ситуативними, в його "доробку" перебування в "Народній партії" Володимира Литвина, підтримка "БПП - Солідарність" і парочки нардепів від цієї ж політсили – Сергія Мельника та Сергія Лабазюка. Обидва є давніми як бізнес-, так і політичними партнерами Сергія Мандзія і в свій час допомагали йому в політичній та бізнесовій кар'єрі.

За інформацією, яка "ходить" серед політичного істеблішменту області, саме Мандзій є "тіньовим кардиналом" та куратором виборчої кампанії та штабу вже обраного президента України Володимира Зеленського.  За інсайдерською інформацією, існують й інші впливові гравці, які мають бажання зіграти в цю гру, пролобіювавши на цю посаду своїх "молодих" політиків, урізноманітнюючи тим самим політичні партії на шаховій дошці області, серед них є чинні депутати облради та народні депутати від Хмельниччини.

У того ж Мандзія, окрім вже згаданих нардепів, є свої лобісти на "київських пагорбах", серед них – люди Зеленського: відомий КВНщик Руслан Стефанчук, громадський діяч Руслан Рохов, та експерт "Українського інституту майбутнього" Денис Монастирський.

Руслан Стефанчук є чи не найбільш наближеним до новообраного президента Володимира Зеленського серед так званої хмельницької групи. Його позиціонують як ідеолога партії "Слуга народу", адже Руслан є професором, доктором юридичних наук, адвокатом та членом-кореспондентом Національної академії правових наук. Свого часу Стефанчук був співзасновником команди КВН "Три товстуни". Він відповідає якраз за реформування державних інститутів.

Другим лобістом свого часу називали громадського активіста Руслана Рохова, який за дивних та невідомих обставин потрапив до команди-штабу кандидата. Спочатку активіст був експертом в київській команді з питань місцевого та регіонального розвитку та децентралізації, в його "практиці" – заснування та керівництво "Школи мерів". В 2013 році Рохов балотувався до обласної ради в одномандатному виборчому окрузі №28 (Волочиськ), але знявся на користь іншого кандидата. В 2014 році на дочасних парламентських виборах йшов як самовисуванець у народні депутати від 187-го виборчого округу і став дев'ятим у списку. Подейкують, що Рохова "прилаштували" в штаб за сприянням його матері, колишньої впливової очільниці однієї з РДА області часів Ющенка, та деяких бізнесменів-політиків з того ж "маминого" кола. В Рохова є чималі амбіції (і не лише губернаторські) з одного боку, з іншого – його, нібито, "посунули" з команди Зеленського, але як далеко – невідомо. 

Хмельничанин Денис Монастирський, який є експертом ГО "Українського інституту майбутнього" та людиною, подейкують, міністра МВД Арсена Авакова в команді Зеленського, теж стоїть на боці Мандзія. У 2018 році Монастирський входив до складу конкурсної комісії з відбору кандидатів на ключові посади в Державному бюро розслідувань: директорів семи територіальних управлінь органу, керівників підрозділів центрального апарату і співробітників підрозділів внутрішнього контролю бюро. Денис Монастирський, радник Зеленського з питань правоохоронних органів, людина на таке ім’я значилася помічником нардепа Антона Геращенка. Денис Монастирський, швидше за все, "проявиться" десь в столичних структурах правопорядку.

До фігури ж Сергія Мандзія варто додати й "кумівський" компонент – він є зятем колишньої керуючої справами Хмельницької міськради Лілії Біленької, яка була депутатом як міськради, так і облради. Її зв'язкам багато в чому і зобов'язаний зять, але цього разу її вплив поки маловідчутний, хоч і можливий. Чи є Мандзій та його хмельницька команда тими самими "молодими й новими" обличчями? Певне, все ж, ні: як то кажуть, не Мандзієм одним.

Одним з найвірогідніших розвитків подій може стати призначення на посаду голови облдержадміністрації "парашутиста" – людини не з області і, відтак, не знайомої ні нинішньому колу можновладців, ні місцевим політикам. Такий варіант може мати місце, зважаючи на фактичну відсутність команди "слуги народу" на місцях та вже традиційну кадрову проблему. Потрапити в крісло губернатора бажаючих є багато, а от тих, хто б відповідав, з одного боку, критеріям за законом та мав досвід й політичний авторитет в області, - катма.  Прикладом того може бути чинний голова ОДА – Вадим Лозовий, який є киянином, а в область потрапив завдяки тому, що перебуває в "обоймі" Олександра Гереги, який мав дружні стосунки з Порошенком і малоприкрите бажання закріпити свій вплив на Хмельниччині. Розповідаючи про своє подальше звільнення, Лозовий дав зрозуміти журналістам, що в подальших його планах працевлаштування можуть бути різні варіанти. Склалося враження, що цілком ймовірним може бути і його "друге пришестя".

Перед ним в області було два "своїх" місцевих губернатори, але обидва працювали недовго, та й особливих успіхів ні в роботі, ні на політичному поприщі не мали й не набули. Леонід Прус, постмайданівський губернатор і представник "Удару", завершив свою кар'єру в ОДА ганебним вистибуванням з вікна. Втримати посаду, адміністрування в області й вкрай розтривожений громадський рух він не зміг. Не довго керував областю і Олександр Корнійчук, наступник Пруса. Він, хоч і записував в заслуги політичну стабільність в області, проте економічні показники "витягувати" йому не дуже вдавалося.

Днями олігарх Ігор Коломойський, якого пов'язують з переможцем президентських виборів, озвучив думку, що очолити Адміністрацію президента з-поміж інших може ідеолог штабу, юрист Руслан Стефанчук. Відтак, всі стежки-дороги потенційних кандидатів на посаду голови Хмельницької облдержадміністрації, схоже, потягнуться до нього. Стефанчук закінчив Хмельницький інститут регіонального управління та права. Після вишу працював асистентом кафедри цивільно-правових дисциплін в ньому, а потім вступив до аспірантури Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України. Після закінчення аспірантури працював в Хмельницькому університеті управління та права на посадах старшого викладача, завідувача кафедри, доцента, професора кафедри цивільно-правових дисциплін, а з 2005 по 2011 роки був проректором з наукової роботи цього ж університету. Місцевих політиків він знає добре і може "скласти їм ціну", бо мав з ними стосунки. Тож навряд комусь вдасться "прорвати" його відбірковий бар'єр. 

Разом з тим, Руслан Стефанчук на своїй сторінці у "Фейсбук" наприкінці квітня оприлюднив відео Зеленського: "І хочу повідомити, ніяких "рєшал" від Зеленського в Україні немає і бути не може. Я нікого на це не уповноважував. Будьте пильні. Лише разом ми можемо зруйнувати систему "договорняків" і корупції".

Отже, питання залишається поки без відповіді, а варіацій на цю тему є чимало і всі вони на рівні прогнозів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme