Округ №191: Чи зможе "перейти дорогу" нардепу Бондарю його колишня дружина

На Хмельниччині виявили бажання стати нардепами на позачергових парламентських виборах в одномандатних округах менше сотні кандидатів

Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
Округ №191: Чи зможе "перейти дорогу" на…

Цікаво цього разу проходить виборча кампанія на виборчому окрузі №191, що охоплює місто Старокостянтинів, Віньковецький, Деражнянський, Летичівський, Старокостянтинівський та Старосинявський райони. Тут за мандат змагаються 14 претендентів. Особливістю округу, принаймні на Хмельниччині, можна вважати з-поміж іншого й велику кількість жінок у кандидатах. Тут їх аж п'ять.

Двічі поспіль депутатом-мажоритарником тут ставав Віктор Бондар. Щоразу йому вдавалося перемогти конкурентів від пропрезидентської політсили з форою менш як 5%. Своєрідним його феноменом можна вважати налагоджену благодійну роботу та різноманітих помічників. Сам же нардеп аж ніяк не вирізняється особистою активністю. Цьогоріч він, приміром, побував на "своїй" території публічно лише пару разів. Не надто помітним він є і в парламенті - майже чверть засідань та голосувань у ВР Бондар пропустив. Ба більше - він, як член регламентного комітету, не побував на жодному засіданні.

Однак, тепер конфігурація дещо змінилася і не на його користь. Це єдиний округ на Хмельниччині, де з'явилися кандидати-двійники. І що найцікавіше, якраз в піку Бондарю пішла на вибори його колишня дружина.

Основним мірилом ефективності свого "нардепства" знову кандидат Віктор Бондар вважає кількість грошей, витрачених з власної кишені та "залучених" з бюджету держави. Цьогоріч, приміром, шість субвенцій сумою шість млн грн було виділено на виборчий округ №191. Призначені кошти на реконструкцію каналізаційних очисних споруд в м. Старокостянтинові (максимальна сума субвенції – 2 млн грн), капітальний ремонт дитсадка та школи, розробку проектно-кошторисної документації з реконструкції напірного колектора, реконструкцію теплових мереж, а також вуличного освітлення в с. Пирогівка Віньковецького району (на це скеровано найменшу суму субвенції –196,119 тис. грн). А, скажімо, в 2017 році на округ пішло близько 72 млн грн субвенцій - цифра досить пристойна.

На початку літа він заявив про свій вихід з партії "Відродження" і бажання податися у вільне політичне плавання, хоча перед тим балотувався на посаду президента України від партії як її член. Не додають Віктору Бондарю бонусів  й невиконання обіцянок, якими він "приваблював" електорат. Насамперед мова про податки, які мали б залишатися громадам. Він просто проігнорував голосування й був відсутнім у залі. На фоні політичної "розхристаності" й відсутності на окрузі, "перчинкою" у його непевній популярності стала поява в конкурентах колишньої дружини.

Алла Бондар ніколи ніякого відношення до області не мала. Самовисуванкою на окрузі №191 зареєструвалася в останні дні. Подейкують, що її поява - "привіт" від колишніх однопартійців. Щоправда, пробилася вона в кандидатки через суд -  спочатку їй відмовили через незазначення у автобіографії попереднього прізвища. 

Востаннє Віктор Бондар показав Аллу у своїй електронній декларації за 2015 рік. У наступні роки вона звідти зникла. У короткій інформації про себе кандидатка у нардепи Алла Бондар зазначила, що мешкає в смт Гостомель Київської області. У цьому ж місті живе діючий народний депутат і її екс-чоловік. І ще один немаловажний момент: вона в бюлетені, згідно алфавіту, йде першою, тож цілком ймовірно, що набрані нею голоси будуть банальними помилками виборців, що поставлять галочку одразу напроти прізвища Бондар, не розібравшись з іменем. Не нова, проте працююча політтехнологія.

Технологія кандидатів-двійників або клонів, яка широко застосовувалася в 90-ті роки, чомусь стала актуальною на цьому окрузі знову. У списках тут вималювалися й два прізвища Бойко.

Антоніна Бойко - начальниця управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, самовисуванка і також є самовисуванцем Михайло Бойко - заступник генерального директора зі зв’язків із громадськістю ТОВ "Агрохолдинг 2012", член політичної партії Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина". Особливих політичних заслуг немає в обох і їхні шанси, аби кандидатство переросло в реальну перемогу, фактично мінімальні.

Є ще кілька самовисуванців: керуючий адвокатським бюро "Адвізерс" Олег Дубовик, киянка Лілія Мартинюк - директор ТОВ "Транс-Альянс Україна"; житель Київщини і непрацюючий "батьківщинівець" Микола Шпак та Олександр Співак - член Аграрної партії України і генеральний директор ТОВ "АСПІК ГРУП". Останні двоє заслуговують певної уваги.

Микола Шпак є сином Василя Шпака - нардепа 4-го та 6-го скликань (спочатку - представника "За єдину Україну", потім - Народної партії, згодом - Блоку Литвина). Обоє були збвинувачені у розкраданні 100 мільйонів гривень коштів НАК "Украгролізинг", яке очолювали. Микола Шпак спочатку переховувався від слідства. Його оголошували в розшук. Справу Василя та Миколи Шпаків передали до суду в липні 2016 року. Чи набере кандидат з таким "шлейфом" голоси потрібні для перемоги - навряд.

А от Олексндр Співак свій не лише відсоток, а й, щонайменше, другу позицію може посісти. Він є депутатом Хмельницької облради від Аграрної партії України і цукрозаводник. Має непоганий авторитет і впізнаваність. Поки чинний нардеп відбиватиметься від екс-дружини, а двійники "морочитимуть" голови людям у бюлетенях, цілком ймовірно що в такій ситуації Співаку вдасться перетягнути на свою сторону електорат, тим більше, що він є місцевим на окрузі.

У претендентах з невеликою перспективою на ВО №191 є ще й шість висуванців політичних сил. Чи не кожен день дослідні агентства оприлюднюють рейтинги політичних партій, на які ці мажоритарники, здебільшого й розраховують.

Рейтинг "Слуги народу" тепер складає 42,3% проти 48,2% ще пару тижнів тому. "Оппоплатформа" отримує 7,8% "Батьківщина" - 6,9%, Блок Петра Порошенка "Солідарність" - 4,7%, а от партія Святослава Вакарчука має підтримку 4,3% опитуваних. Але чи такими будуть реальні результати виборів? Досвід соціологів підказує, що вектор може змінитися в найостанніший момент. Ми називаємо це ефектом "Батьківщини", коли різниця між прогнозом та реальними показниками може відрізнятися на цілих 5%. Пояснюється це досить просто, по-перше, ця компанія - дострокова, тому процес роботи з електоратом недовгий, а відповідно — й не такий ефективний. По-друге, випадає вона на період відпусток, влітку явка виборців завжди мінімальна.

Партія Вакарчука "Голос" висунула на ВО №191 ФОПа Віктора Артеменка; ПП "Сила людей" - вчителя Олександра Афанасьєва; а "Опозиційна платформа - За життя" - Сергія Пономарьова - генерального директора ТОВ "Автодім-Старокостянтинів". Всі вони - жителі Старокостянтинова, відтак є опонентами, здебільшого, Олександру Співаку, який теж звідти.

Несподівано "голосівець" Віктор Артеменко кинув Віктору Бондарю виклик на дебати впродовж цілих двох годин на старокостянтинівському стадіоні, бо "має що спитати". Чинний нардеп поки не відповів.

На вимогу партії, -принаймні так виглядає поява в кандидатських списках ще трьох борців за мандати з невеликим рейтингом і навіть без впізнаваності, на території всього округу. Від "Свободи" тут балотується ФОП Юрій Кравчук, який уже тричі пробував свої сили на стезі кандидатства, але безрезультатно; "Опозиційний блок" виставив Оксану Решетняк - ФОП з Кам'янця-Подільського; а пропрезидентська сила - Марину Потапову, яка живе в обласному центрі і теж є підприємицею. 

Високий темп передвиборчої гонки зобов'язує кандидатів проявити свої сильні сторони, приховавши слабкі. Чи вдасться в короткі терміни їм це зробити - стане відомо вже менш як за 10 днів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme