Округ №191: Як Герега відбирає округ у соратника Коломойського

Впливовий на Хмельниччині Олександр Герега намагається підім'яти під себе і округ з центром у Староконстантинові

Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
Округ №191: Як Герега відбирає округ у с…

Журналісти Depo.ua в рамках проекту "Вибори-2019. Повне оголення" створили електоральну карту виборчих округів. Ми розповідаємо як змінювались межі округів, хто і коли перемагав на окрузі, а головне завдяки чому, які технології застосовувалися, які були успішними, а які – ні. Хто претендує на цей округ на майбутніх виборах та які у них позиції. Все ця інформація - вже у відкритому доступі на порталі ВИБОРИ-2019.

Округ №191. Кількість виборчих дільниць - 287

Центр - місто Старокостянтинів

Опис меж: місто Старокостянтинів, Віньковецький, Деражнянський, Летичівський, Старокостянтинівський, Старосинявський райони

Розташування ОВК - 43, м.Старокостянтинів, вул.Острозького

Орієнтовна кількість виборців - 142 600

Центром округу №191 є місто військових авіаторів Старокостянтинів, а до його складу окрім Старокостянтинівського району входить три чи не найбідніших райони області - Деражнянський, Летичівський і Старосинявський. Окремо сюди "доточили" більш економічно благополучний район - Віньковецький. Округ має чи не найбільшу кількість виборчих дільниць, однак найменшу кількість виборців в Хмельницькій області.

Незважаючи на те, що межі округу мінялися, голосували жителі цих територій приблизно однаково. На парламентських виборах двічі поспіль перемогу здобував уродженець Санкт-Петербургу Віктор Бондар. Цей діяч за свою кар'єру встиг поміняти чимало політсил, побути головою Дніпропетровської ОДА, опинитись під арештом і, зрештою, очолити ПП "Відродження".

Проблем у жителів сільських територій більше, ніж достатньо. Тому пара кілометрів нової дороги, дитмайданчик чи нові вікна в школі - ефективний електоральний інструмент для підвищення результату на вииборах.

Довідка. На президентських виборах 1999 року територія теперішнього 191 округу входила аж до трьох округів - 190, 192 та 194.

Деражнянський, Летичівський і Старосинявський райони входили в округ 190, а місто обласного значення Старокостянтинів разом з районом - до №194. Віньковецький же район - входив в округ №192. "Злиття" цих територій відбулося на парламентських виборах 2012 року.

Округ №191 в теперішній конфігурації існує з 2012 року. До того його виборці голосували в різних округах, відповідно й мали різних депутатів-мажоритарників. Жителі Старокостянтинівщини двічі поспіль обирали самовисуванця Володимира Нечипорука - в 1998 та 2002 роках. Виборці ж Віньковецького, Деражнянського, Летичівського і Старосинявського районів проголосували в 1998 році за соціаліста Івана Чижа, потому - за представника виборчого блоку політичних партій "За Єдину Україну!" Василя Шпака.

Вибори 2006 і 2007 років поділили нинішніх виборців округу №191 аж на три

За усю історію президентських виборів найбільше голосів тут одного разу зібрав Віктор Ющенко - більше 80%. Показовим є й те, що на виборах у 2010 році всеукраїнський переможець Віктор Янукович на цих округах вдвічі відстав від Юлії Тимошенко. А вже на останніх позачергових виборах на цих округах різко впала прихильність електорату також до Юлії Тимошенко і її політсили.

Президентські вибори (межі округу №191)

1999 рік. II тур

Леонід Кучма - 51,42%

Петро Симоненко - 41,68%

2004 рік. III тур

Віктор Ющенко - 76,93%

Віктор Янукович - 19,35%

2010 рік. II тур

Юлія Тимошенко - 65,89%

Віктор Янукович - 28,28%

2014 рік

Петро Порошенко - 55,57%

Юлія Тимошенко - 16,69%

На виборах у Верховну Раду політичні вподобання жителів цього округу не демонструють особливих розбіжностей, стабільно надаючи перевагу спочатку селянській партії, потім Блоку Віктора Ющенка і Блоку Юлії Тимошенко. З 2012 року на цих територіях відчутною є певна розгубленість. А в 2014 лідерами стають абсолютно нові політсили. З невеликим відривом від БПП отримує перемогу "Народний фронт". До трійки лідерів проривається також "Радикальна партія Олега Ляшка".

Партії-лідери парламентських виборів (межі теперішнього округу №191)

1998 рік

Селянської партії України "За правду, за народ, за Україну!" - 23,02%

Комуністична партія України - 18,57%

Народний Рух України - 8,52%

2002 рік

Виборчий блок політичних партій "Блок Віктора Ющенка "Наша Україна" - 33,28%

Комуністична партія України - 14,79%

Виборчий блок політичних партій "Виборчий блок Юлії Тимошенко" - 10,64%

2006 рік

"Блок Юлії Тимошенко" - 31,48%

Блок "НАША УКРАЇНА" - 19,38%

Партія регіонів - 10,54%

2007 рік

"Блок Юлії Тимошенко" - 40,65%

Блок "Наша Україна - Народна самооборона" - 21,69%

Партія регіонів - 15,89%

2012 рік

Політична партія Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" - 37%

Партія регіонів - 20,67%

Політична партія "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" - 15,37%

2014 рік

Політична партія "Народний фронт" - 26,12%

Партія "Блок Петра Порошенка" - 24,05%

Радикальна Партія Олега Ляшка - 11,17%

Двічі поспіль депутатом-мажоритарником тут стає Віктор Бондар. Щоразу йому вдається перемогти кандидатів від пропрезидентської полісили.

Своєрідним його "феноменом" можна вважати налагоджену благодійну роботу та різноманітих помічників. Сам же нардеп аж ніяк не вирізняється особистою активністю. Цьогоріч він, приміром, побував на "своїй" території публічно лише двічі. Не надто помітним він є і в парламенті - майже чверть засідань та голосувань у ВР Бондарь пропустив. Більше того - він, як член регламентного комітету, не побував на жодному засіданні.

Основним мірилом ефективності свого "нардепства" Віктор Бондар вважає кількість грошей, витрачених з власної кишені та "залучених" з бюджету держави. І його розповіді про таку щедрість спрацьовують на виборах.

Обранець також користується підтримкою опального тепер олігарха Ігоря Коломойського. А його партія "Відродження" протягом останьої каденції часто голосує в унісон з президентською політсилою.

Парламентські вибори (межі округу №191)

2012 рік Віктор Бондар - 25,4% Микола Дерикот - 20,74%
2014 рік Віктор Бондар - 18,61% Денис Москаль - 14,52%

Сьогодні, у передчутті наступних виборів, прихильність електорату буквально "розривають" потенційні кандидати до Верховної Ради. Навіть ходять чутки, що Віктор Бондар може відмовитись ризикувати на мажоритарці і піде у раду за списками своєї партії.

Одним з потенційних кандидатів називають Василя Шпака, щодо якого у правоохоронних органів є певні підозри фінансово-кримінального характеру. Не виключено, що він спробує отримати мандат задля власної безпеки.

Ще має свої тут інтереси й родина регіоналів Оксани та Валерія Кольгоферів, які також зараз переживають проблеми із законом. Оксану, зокрема, "трусять" правоохоронці щодо діяльності ТОВ "Укрбудінвест" і боргів перед пайовиками. До слова, Оксана є донькою колишнього, ще за часів Кучими, очільника спочатку Вінницької, потім Хмельницької облдержадміністрації Віктора Коцемира. Валерій за часів регіоналів очолював Летичівську РДА і Хмельницьку РДА.

На парламентських виборах 2014 року Оксана Кольгофер набрала майже 13% голосів на цьому окрузі, ставши третьою. Одним з ефективних інструментів виборчої кампанії був "Благодійний фонд родини Кольгоферів", який працює ще з 2008 року. Пару років тому подружжя прикупило й місцевий "33 канал".

Ще одним потужним виборювачем депутатського мандату має стати в 191-му окрузі Вадим Лозовий, який нині є губернатором Хмельницької області і потенційним лідером цих перегонів. Лозовий відстоює інтереси партії "За конкретні справи". Цією партією, як відомо, керує Олександр Герега, вплив якого на Хмельниччині важко переоцінити.

Лозовий уже зараз регулярно відвідує райони 191-го округу. Він, маючи прихильність електорату насьогодні як депутат облради, і заручившись нещодавно отриманою посадою та прихильністю президента, не збавляє обертів. Ймовірно, він не лише особисто претендує на перемогу, але й кує перемогу Петра Порошенка на майбутніх президентських виборах.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme