Медицина – в "мінус", реверс – в "плюс": Чи виживуть громади Хмельниччини з урізаними держсубвенціями

Цьогоріч тергромади змушені більше вишукувати гроші на своїх жителів. Нестачі суттєві в медицині, а ще – чи не "повний нуль" у фінансуванні 30-кілометрової зони спостереження АЕС

Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
Медицина – в "мінус", реверс – в "плюс":…

Депутати місцевих рад Хмельниччини не перестають "сушити" голову, мізкуючи, як вижити традиційно дотаційним сферам цьогоріч. Додають "мінусів" у головний кошторис особливості міжбюджетних взаємовідносин. Продовжується тенденція до зниження дотаційності обласного бюджету.

Ситуація в області

У 2020 році власні доходи зростають, а обсяг трансфертів, які надаються з державного бюджету обласному, зменшується на 4 617,7 млн грн та становить 1 838,1 млн гривень. Окремі цифри виглядають просто загрозливо. Приміром, охорона здоров'я отримає цьогоріч лише 41% суми, яка була профінансована торік – на всю галузь планується направити 473 млн грн. Державні ж субвенції скоротилися вчетверо, втроє менше на заклади охорони здоров'я, немає ні копійки на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості. Менше відсотка, порівняно з тим же 2019 роком, буде субвенції з держбюджету соціального характеру.

Проте слід одразу зауважити, що на медицину гроші виділені лише на перший квартал, а вже далі має запрацювати реформа вторинної ланки надання меддопомоги і "гроші прийдуть за пацієнтом". Чи запрацює все акурат 1 квітня – невідомо, і на місцях готуються дефіцит коштів "закривати" з місцевої казни.

Загалом освітня субвенція для обласного бюджету цьогоріч складає 2668,4 млн грн, медична – 254,45 млн грн. Для порівняння, минулоріч освітня субвенція складала 2393,9 млн грн, медична – 1879,6 млн грн.

Вже тепер депутати місцевих рад намагаються закрити які можна заклади освіти, охорони здоров'я, аби зекономити і змогти платити зарплату фахівцям та й забезпечити адекватні умови чи то учням, чи пацієнтам. Щоб забезпечити місцеві бюджети додатковим ресурсом для фінансування середньої освіти і охорони здоров’я, які не фінансуються за рахунок освітньої та медичної субвенцій, в Бюджетному кодексі України є такий собі трансферт – додаткова дотація на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я.

В Хмельницькій області отриману суму на поточний рік – 305 507, 5 тис. грн – розподілили повністю: в облбюджеті залишили 40% коштів; містам обласного значення, а їх сім, дали 4,4%; 32% – отримали районні бюджети, ОТГ - 23,6%.

У Мінфіні зазначають, що скорочення обсягу коштів в бюджетах від субвенцій з державного бюджету не шкодить децентралізації, оскільки вони спрямовуються на виконання державою своїх загальнодержавних функцій:

– з 1 квітня 2020 року медичну допомогу у всіх медичних закладах фінансуватимуть на основі прямих договорів між НСЗУ та медзакладами, що буде зроблено в рамках медичної реформи. Тому не буде існувати медичної субвенції;

– з 1 січня 2020 року розподіл соціальних субвенцій буде проводитись централізовано на рівні МінСоцу протягом року, а не завчасно. Такий захід також прийнято задля підвищення ефективності витрачання бюджетних коштів.

Окрім цього всього, цьогоріч з місцевих бюджетів Хмельницької області планується забрати до державного бюджету 119,61 млн грн у вигляді реверсної дотації (у 2019 році ця сума становила 92 млн грн). Серед "донорів" – дев'ять територій. Хмельницький віддасть 71,25 млн грн (у 2019 році – 52,62 млн грн). Нетішинська міська ОТГ – 34,52 млн грн (28,89 млн грн), Гуменецька сільська ОТГ – 4,04 млн грн (2,82 млн грн), Розсошанська сільска ОТГ – 3,96 млн грн (1,73 млн грн), Крупецька сільська ОТГ – 2,21 млн грн (1,40 млн грн), Старокостянтинів – 1,93 млн грн (1,54 млн грн). Ще дві громади та один район повернуть менше мільйона: Новоставецька сільська ОТГ (новостворена) – 818,2 тис. грн; Красилівська міська ОТГ – 594,7 тис. грн (В попередньому році реверс був 2,19 млн грн), Волочиський район – 327,6 тис. грн (0 грн).

Разом з тим, практично усі місцеві та обласний бюджети одержать базову дотацію від держави (передбачена для горизонтального вирівнювання податкоспроможності територій). Зокрема, за попередніми розрахунками, обласний бюджет матиме 77,07 млн грн (у 2019 році – 52,95 млн грн).

Обласний центр має "найбідніший" бюджет за останні роки

Бюджет Хмельницького у 2020 році недоотримає 143 мільйони гривень. За словами заступника хмельницького міського голови Володимира Гончарука, більшу частину, а це 120 мільйонів гривень, місто не отримає через те, що в державному бюджеті не закладені кошти на виплату зарплати вчителям, згідно з постановою Кабміну № 822 від 10 липня цього року.

Цією постановою було змінено порядок нарахування заробітних плат для педагогічних працівників, і, згідно з нею, наступного року зарплатня має нараховуватись місцевими бюджетами. Ці видатки фінансуються коштом освітньої субвенції, яка розподіляється з державного бюджету до місцевого. Натомість місцевий бюджет своїм коштом фінансує дитячі садки, технічний персонал та енергоносії в усіх закладах. "Це означає, що кошти які мали бути спрямовані на власні повноваження міста тобто ЖКГ, культура та інше, мають бути забрані і передані на зарплати щоб виконувати державні функції", - пояснює Володимир Гончарук.

Окрім цього, через скасування законодавством пайової участі з забудови і встановленням перехідного періоду у 2020 році планується бюджет не отримає, орієнтовно, ще 6 мільйонів гривень. А збільшення реверсної дотації зменшить бюджет міста ще на 17 мільйонів гривень. "Через такі зміни найбільше постраждає сфера ЖКГ та управління капітального будівництва. Зараз ми вивчаємо та аналізуємо зміни та як вони вплинуть на формування міського бюджету", – коментує Володимир Гончарук.

"Попри зростання власних доходів міста, бюджет міста на 2020 рік, певно, найгірший за всі роки нашої каденції, –переконаний Олександр Симчишин. – З хмельницької скарбниці все більше вилучається коштів до державного бюджету, зокрема, через реверсні дотації. У 2015-му ця сума складала 10 мільйонів гривень, а 2020 у нас заберуть уже 71 мільйон гривень. Крім того, маємо перекривати частину державних видатків. Наприклад, перекривати частину зарплатні для вчителів і лікарів, фінансувати заклади професійно-технічної освіти, відшкодовувати пільгові перевезення".

За його словами, кожна з цих витрат складає понад 100 мільйонів гривень. Тому бюджет розвитку Хмельницького у 2020 році буде на 240 мільйонів менший, аніж попереднього року. Це означає, що з міської скарбниці будуть менше виділяти коштів на ремонти та нові будівництва доріг, шкіл, спортивних і культурних закладів тощо.

Місто атомників має "додаткову" нестачу

Відповідно до розпорядження Кабміну від 10 липня 2019 року № 500-р., для міста Славути була виділена субвенція соціально-економічного розвитку окремих територій у сумі 763 тис. грн, яка передбачалася для реалізації соціально важливих напрямків по галузі "Освіта", зокрема це реконструкція об’єктів шляхом впровадження систем відео спостереження у загальноосвітніх закладах міста – 250 тис. грн, а також капітальний ремонт даху нежитлового приміщення по вул. Князів Сангушків, 1 (Інклюзивно-ресурсний центр) – 513 тис. грн. Проте, іншим документом наприкінці 2019 року бюджетні призначення на такі видатки за означеною субвенцією для Славути повністю скасовані.

Починаючи з 2016 року, коли було передано повноваження щодо фінансування з місцевих бюджетів вагомої частини суто державних видаткових повноважень в освіті, медицині, соцзахисті, – з бюджету міста за чотири роки витрачено понад 125 млн грн. На 2020 рік заплановано профінансувати аналогічні галузі лише із загального фонду місцевого бюджету у обсязі 41,5 млн грн. Доходна частина бюджету громади не забезпечує видатки розвитку місцевого бюджету навіть на мінімально необхідному рівні.

Окремо тут стає питання отримання субвенції на соціально-економічну компенсацію ризиків населення, що проживає в зоні спостереження, адже на території ОТГ розташована Хмельницька АЕС, де є два діючі блоки і ще два мають бути добудовані. "За 2014-2019 рр. населення області недоотримало фінансування у розмірі 171 263,62 тис. грн, а безпосередньо Славута – 30 912,7 тис. грн. З них, за 2019 рік – 5 904,36 тис. грн", – каже Славутський міський голова Василь Сидор.

За його словами, віднедавна місцеві громади були вимушені ще й виділяти власні кошти на закупівлю засобів радіаційного захисту, хоча це пряма функція держави. Так, до прикладу, у грудні за кошти бюджету міста закуплено препарат калій йодид на суму 74 993 грн. У квітні 2020 року ще й завершується термін придатності респіраторів, які призначені для захисту органів дихання населення у випадку радіаційної аварії на ХАЕС. "Постає питання чи виконає держава свої зобов’язання перед громадою зони спостереження АЕС та за чиї кошти буде здійснена закупівля даних засобів радіаційного захисту?" – переживає мер.

Торік місто недоотримало і субвенції з держбюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку майже мільйон гривень.

Загалом, прогнозні показники доходів загального фонду обласного бюджету Хмельниччини, у порівнянні із плановими призначеннями 2019 року, збільшено на 19,8% і становлять 1 113,3 млн гривень. Проте це лише гра цифр, і, так би мовити, на місцях особливого оптимізму вона, схоже, не вселяє. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme