Чому ніяк не складеться "архітектура" Хмельницької райради

Чи не з початку скликання нового складу райради найбільшого на Хмельниччині району в обранців ніяк не складається робота

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Чому ніяк не складеться "архітектура" Хм…
Хмельницька районна рада

Місцеві вибори, що відбулися восени 2020 року, "завели" у Хмельницьку районну раду VIII скликання представників шести політичних партій. Найбільше мандатів у "Команда Симчишина" – 19; 11 – у "За Майбутнє"; 9 – у пропрезидентської сили "Слуга народу"; 9 – у політсили "За конкретні справи"; 8 – у ВО "Батьківщина" та 6 – у "Європейської Солідарності". Такий склад визначився після проведених перерахункив голосів, адже спочатку, за попереднім протоколом, 4 місця в раді були і у ОПЗЖ

Хмельницька райрада

Хмельницька райрада

Загалом у Хмельницькій районній раді 64 обранці, які представляють інтереси 27 територіальних громад з населенням у 684 тисячі людей. Це найбільший з новоутворених після децентралізації районів Хмельниччини. Представник "Команди Симчишина" Олександр Чорнієвич посів крісло голови. Новообраний очільник ради до того працював директором департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради і був у чиновницькій команді мера, чиє ім'я тепер носить ціла партія, щоправда, поки місцевого рівня.

Коли перші сесії, організаційні й бюджетна, проходили дещо хаотично, то кожен з представників політсил лише оговтувався в новому форматі й потроху "в'їзджав" у децентралізаційні зміни. Але далі краще не ставало. Весна-літо й уже початок осені конструктиву в роботу обранців не внесли, а їхня робота швидше скидається на бездіяльність. Бо ж перерозподіл показників бюджету "завис" у них ще з квітня і лиш в середині вересня вони спромоглися "пристроїти" як і ще торішні залишки, так і вже цьогорічні "копійки" із перевиконаного бюджету.

Хмельницька райрада, сесія

Хмельницька райрада, сесія

Літни спроби зібратися на сесію були безрезультатними. То обранці не приходили на початок сесії, то частина депутатів "щезала" під час розгляду питань. Так чи інакше, та відкривши пленарне засідання в середині липня, поновили його аж за два місяці. Та й сесія та була позачергова.

Посеред літа очільник ради Олександр Чорнієвич, здається, щиро обурювався: "Виборці мають дати оцінку таким діям обранців, як і політсили, які взяли цих людей у свої списки, та восени застосувати в дію імперативний мандат. Тобто використати можливість дострокового відкликання депутатів, що не виправдали довіри." На його думку, "каменем спотикання" став проект нового статуту Хмельницької райлікарні.

Хмельницька райрада

Хмельницька райрада

Та ось уже у вересні на нього самого "посипалися" обвинувачення. Голова фракції політпартії "Європейська солідарність" Олександр Прокопов поставив під сумнів рішення, ухвалені головою Олександром Чернієвичем, і заявив, що звертатиметься в прокуратуру та поліції.

Голова фракції політпартії "Європейська солідарність" Олександр Прокопов

Олександр Прокопов, голова фракції політпартії "Європейська солідарність" 

Як каже депутат, очільник ради перевищив повноваження підписавши документ, згідно якого "пішло" з бюджету району півтора мільйона гривень. І це не єдина претензія, проте остаточну крапку в цьому питанні, за словами Прокопова, мають поставити правоохоронці. Та поки що це – лише наміри. Особливої підтримки чи схвалення такого звернення з-поміж решти політфракцій, принаймні, публічного не було.

Богдан Цимбалюк, голова фракції партії "Команда Симчишина"

Богдан Цимбалюк, голова фракції партії "Команда Симчишина"

Та й самі однопартійці Чорнієвича вважають роботу депкорпусу деструктивною і закидають представникам решти політсил "договорняки". Такі висновки роблять в ході останнього засідання, де вносилися бюджетні пропозиції щодо виділення грошей на ті чи інші об'єкти і громади.

Хмельницька райрада, сесія

Хмельницька райрада, сесія

Йдеться про те, що окремим ОТГ знаходили по мільйону, а то й більше гривень на, скажімо, водомережі чи свердловини, а от на Хмельницьку міську на аналогічні потреби не охоче щось виділяли. Тут представники команди мера, схоже, відчували, як з них "стягують ковдру". 

"В сесійній залі на одні проєкти кошти знаходяться, на інші одразу виділяються мільйони, – каже голова фракції партії "Команда Симчишина" Богдан Цимбалюк. – Який може бути конструктив, коли одні питання навіть не обговорюються, інші приймаються одним помахом руки. Ми – наша фракція, відповідальні люди. Ми приходили на всі сесії, на відміну від інших, які цілим складом ігнорували". 

Для подальшої роботи, за його словами, треба знаходити компроміси і не переходити на особистості. Головними ж точками дотику мають бути інтереси людей. 

Віталій Бандирський, голова фракції партії "За конкретні справи"

Віталій Бандирський, голова фракції партії "За конкретні справи"

Як каже керівник фракції політсили "За конкретні справи" Віталій Бандирський, уже в середині вересня вкрай необхідні кошти для низку об'єктів, якщо зважити на найближчі похолодання й несприятливу погоду. "Критично необхідно вже робити дороги, тротуари, під'їзні дороги до лікарень, водонапірні башти. Роботи вже потрібно розпочинати робити. А за процедурою ще мають бути оголошені тендера. Час не чекає," – наголошує він.

Бандирський зауважує на обмеженні ресурсу райбюджету, але задоволений тим, що все ж виділяють по 25 тисяч гривень кожному депутату на виконання повноважень. Каже, що в його колег всі гроші підуть на лікування людей, що звертаються за допомогою. 

Олександр Чорнієвич, голова Хмельницької райради

Олександр Чорнієвич, голова Хмельницької райради

Голова Хмельницької райради тим часом оптимістично збирається скласти результативну "архітектуру" самоврядного органу. Тим більше, що хоч і не з першої спроби, та все ж гроші цього разу поділили – після тривалих дебатів, суперечок і перерв.

"Нашим громадам вдасться освоїти всі кошти ще цьогоріч, – переконує Чорнієвич. – А от літні місяці завжди малопродуктивні, то ж нічого страшного немає. Новий політсезон у нас залежатиме від державної влади. Бо є проблема фінансування райрад загалом в Україні. Нам треба стати буфером між громадами і обласною радою. Ми маємо повноваження, які не забезпечені коштами."

Варто зауважити, що на сесії депутати розприділили всі гроші чи не до копійочки. Знайшовши трохи і на підтримку тероборонівців, ДСНСівців, пенетенціарників, встановлення камер відеоспостережень і навіть на бокс.

Хмельницька райрада, голосування

Хмельницька райрада, голосування

Правда, цікава у них система голосування. Система "Віче" стоїть без діла – не вистачає на кожного депутата, бо залишилася у спадок від колишньої райради, що була меншою за чисельністю. Тож голосують ще дідівським методом –руками, хіба що без мандатів. Часом вдаються і до голосування "з голосу" – тоді, коли питання дискусійне і рахувати кількість піднятих рук чомусь не беруться.

Хмельницька райрада, система "Віче" не працює

Хмельницька райрада, система "Віче" не працює

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme