Як боротися з підлітковою залежністю від ґаджетів і комп'ютера

Порадами як спонукати дитину до живого спілкування з однолітками та у родині ділиться психолог Вікторія Устянська

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Як боротися з підлітковою залежністю від…

Поради батькам, як вберегти дитину від Інтернет-залежності, розповідає Depo.Хмельницький та читатчам психолог сектору психологічного забезпечення УКЗ ГУНП в області Вікторія Устянська.

Зазвичай батьки, самі того не розуміючи, створюють передумови до розвитку комп'ютерної залежності у дітей. Починається все з того, що дитині дають в руки гаджет, щоб зайняти її на деякий час.

"Тому, перш за все необхідно взяти відповідальність на себе, і запастись терпінням. Інтернет-залежність швидко не відступає. Допомога дитині - це в першу чергу робота обох батьків над собою - наскільки батьки готові слухати, наскільки конструктивне і продуктивне дозвілля дорослих в сім'ї, скільки часу батьки готові витрачати на свою дитину, - каже Вікторія Устянська і попереджає: - Будьте готові змінюватися самі. Адже самому підлітку із залежністю не впоратися."

Ні в якому разі не варто відбирати гаджети, забороняти заходити в мережу, скандалити. Це лише викличе негатив. Потрібно діяти м'яко, ненав'язливо повертаючи дитину до реального життя.

"Покажіть підлітку, що ви на його боці, адже часто в дитини є не страх покарання, як такого, а страх вашої емоційної реакції, розчарування, нерозуміння, що може ще глибше загнати дитину у відчужений стан, агресію, образу, а ці почуття не сприяють встановленню контакту," - радить психолог.

Треба підібрати вдалий час для розмови з дитиною та запропонувати цікаву альтернативу дозвілля. Щоб реальне життя витіснило комп'ютерну залежність, дозвілля має бути співзвучне з причиною залежності. Якщо у дитини проблеми зі спілкуванням, запишіть її на курси, психологічні тренінги із самовизначення, розвитку лідерських якостей, ораторських здібностей, куди завгодно, де діє принцип "ми - команда". Якщо ж не вистачає гострих вражень в повсякденності - можна разом пограти в пейнтбол, або взяти участь в інтерактивному квесті в реальності. Дитина тоді відчує себе сильнішою, але вже по-справжньому та, разом із тим, зблизиться з батьками.

"Не забувайте звертати увагу на потреби та хобі сина або дочки. Вчасно заохочуйте і допомагайте. Тоді ваша дитина буде щасливою і без всякого Інтернету. Побачили на стіні тінейджера безліч музичних груп? Запропонуйте купити йому музичний інструмент. Випадково помітили в зошиті замальовку? Подаруйте професійний набір інструментів для художника," - наводить приклади Вікторія Устянська.

Треба намагатися, щоб підліток частіше виходив на вулицю. Для цього зовсім не обов'язково підвищувати голос, досить просто дати трохи грошей на "смачненьке" або на кіно з приятелями, чи попросити про якусь допомогу.

Відволіче від ґаджетів і коло домашніх обов'язків дитини. Не бійтеся перевантажити, від справ по господарству ще ніхто не вмирав. Заохочуйте за зроблене, але тільки не додатковим часом за комп'ютером. Систему заохочень встановіть самі.

"Не забувайте і про те, що батьки - найкращий приклад для дитини. Тому вимкніть комп'ютер і сходіть усією родиною на риболовлю або пікнік, до музею або на танці, чи просто відкрийте для себе нові туристичні маршрути. Це стане найкращою профілактикою інтернет-залежності," - згадує й інші варіанти активного й цікавого проведення дозвілля підлітками психолог.

Вікторія Устянська також і попереджає, що розслаблятися у цьому процесі батькам не можна. В основі розладу Інтернет-залежності лежить прагнення до відходу від реальності, він прирівнюється до патологічного потягу при наркоманії, азартних іграх, тому у дитини можуть траплятися рецидиви, зриви. Ось-ось, здавалося б, вдалося дитину відвернути від Інтернет-ігор, але ви посварилися, і він знову віддаляється, намагаючись сховатися в грі.

І найголовніша порада - любіть свою дитину з усіма особливостями і захопленнями. Важливо при цьому від любові не сліпнути і вчасно розгледіти симптоми наближення лиха.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme