У Хмельницькому демонструють "Подорож до себе" Гаяне Атаян

Неймовірну експозицію української імпресіоністки представили одразу на двох виставках: "Колір тиші" та "Щаслива": "Ольвія. Біля Джерела"

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
У Хмельницькому демонструють "Подорож до…

Донька знаменитої художниці Тетяни Яблонської, не менш знаменита, Гаяне Атаян представила у Хмельницькому одразу дві експозиції. Нетрадиційний виставковий проект Гаяне Атаян включає в себе дві частини. Перший – "Колір тиші" складається з живописних полотен – пейзажів. Друга частина – спецпроект "Щаслива": "Ольвія. Біля Джерела", присвячена однойменній дипломній роботі художниці, яка є частиною колекції музею.

"У фондах музею збереглася дипломна робота Гаяте, і ми вирішили нашим шанувальникам показати творчий шлях мисткині. До того ж, сама художниця не знала, де її "Ольвія", і сама змогла здійснити подорож до себе "колишньої", порівняти, згадати й проаналізувати", – каже директорка Хмельницького обласного художнього музею Ольга Долінська. 

Імпресіонізм, в якому проглядається соцреалізм. Ця фраза характерна не стільки для експозицій чи полотен, скільки для самої мисткині. Художниця фарбами й емоціями ніби калібрує час, емоції та епохи. За її ж словами, етюди й полотна часом живуть самі по-собі, вимальовують емоції, світло, сонце і невпинне буття природи.

Гаяне Атаян, передаючи пензлем свій спосіб спілкування зі світом та самопізнання, фіксуючи думки й почуття, йде особливим шляхом нескінченного розвитку в мистецтві. Пропонуючи кожному, бодай на мить, зупинитися, аби відчути баланс, гармонію чи свою власну душу.

Художниця є дочкою легендарної особистості українського та світового живопису Тетяни Яблонської. Маючи з дитинства не лише доброго порадника, а й суворого критика, Гаяне і додині послуговується материнськими настановами. 

В ескізах до "Ольвії" збереглися й доробки самої Яблонської, тоді вже визнаної мисткині та ще зовсім юної Атаян.

"З мамою спілкування було багатогранним. Вона вчила мене не лише фаховим тонкощам, а й розуміти людські цінності, цінувати добро, порядність. Вона була дуже вимогливою і насамперед до себе, до мене. Я досі це відчуваю", – каже Гаяне Атаян.

Художниця дуже рідко виставляє свої твори на суд глядача, тож у хмельничан є унікальна можливість насолодитися вишуканим імпресіоністичним живописом майстрині. Певні твори, за словами самої Гаяте Атаян, вона створила легким помахом пензля, безпосередньо на пленерах. Деякі методично допрацьовувала впродовж років. Проте відрізнити "швидкі" твори від "тривали" важко – весь її живопис легкий, рухомий, вібруючий, невловимий, разом із тим фактурний, матеріальний, вітальний, майже відчутний на дотик.

На полотнах мисткині природа постає у, ледь вловимому, житті із прагненням до гармонії, до балансу, до спокою, до рівноваги. Неспокійна й чутлива душа Гаяне чи не повсюдно "ловить" кольори, форми і невичерпний їхній сенс.

"Їдучи зі столиці в Інтерсіті за вікном у мене відкрилася знову дивовижна краса зимових українських пейзажів. Якісь дивовижні лінії пагорбів, пастельні кольори неба та дерев, невловимі магічні обриси сіл так і манили взяти етюдник і вийти з потяга," – ділиться емоціями Гаяне. А ще додає: "Пейзаж, принаймні для мене, може висловити якийсь такий стан, почуття, які літературно не описати – лише фарбами."

Опинитись поміж миттю і моментом, поміж вдохом та видихом, поміж порухом вій, послухати, побачити тишу, побачити творчість Гаяне "молоденької" та "новенької" можна в обласному художньому музеї до середини березня. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme