UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Сортувати і платити: Що чекати хмельничанам від запуску сміттєпереробного заводу

Існуючий полігон твердих побутових відходів в обласному центрі готуватимуть до закриття і вже за два роки обіцяють запустити сміттєпереробний завод. Обійдеться все це в 30 мільйонів євро

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Сортувати і платити: Що чекати хмельнича…

В обласному центрі готуються до запуску сміттєпереробного заводу вже за два роки. У травні минулого року компанія WSP стала переможцем тендеру ЄБРР. Впродовж цього часу експерти неодноразово приїздили до Хмельницького, здійснювали моніторинг повітря, води, шуму, а також розробили низку документів щодо соціального та екологічного впливу. Усі напрацьовані дослідження виклали у звіти, які оприлюднили для обговорення. Часу виділили – 120 днів.

Як зазначає керівник офісу проєкту "Розумне довкілля. Хмельницький" Микола Ваврищук, звіти британських спеціалістів щодо впливу на навколишнє середовище та соціальний вплив, а це понад 500 сторінок, були перекладені українською мовою та опублікувані на офіційному сайті ЄБРР та Хмельницької міської ради. Надруковані документи є й в Олешинській сільській раді, на території якої фактично й розташоване сміттєзвалище.

З 1956 року усе сміття, яке генерували хмельничани, потрапляло на діючий полігон твердих побутових відходів. На 6 гектарах британські експерти прорили 8 свердловин, досліджували промислові гази, воду та шуми. На основі цих даних розробили рекомендації про те, як повидитись з сміттєзвалищем, коли там розпочнеться рекультивація.

Такий комплекс заходів необхідний для експертів та кредиторів Європейського банку реконструкції та розвитку, які готові надати Хмельницькому необхідні кошти. Для розширення меж сміттєзвалища заплановано купити ще 40 "соток" землі. Після придбання нових ділянок розпочнеться підписання угоди з ЄБРР. Торік восени міська рада виділила 7 млн грн КП "Спецкомунтранс" на купівлю земельної ділянки площею 5,6 га, яка розташована на території Олешинської сільської ради Хмельницького району.

"Ми робимо черговий крок для отримання 15 мільйонів єврокредиту для будівництва сміттєпереробного підприємства та 5 мільйонів євро безповоротного гранту для реконструкції полігону побутових відходів, — розповідає заступник мера Володимир Гончарук. — Є сподівання, що Хмельницький отримає грант вже до кінця цього року".

Одне з досліджень іноземних фахівців показало: під 30-метровим шаром сміття є глина. Тому небезпечні відходи не потрапляють у підземні води і грунти. А колись на місці міського сміттєзвалища був глиняний кар’єр. Для того, аби довести наявність глини під сміттям, у листопаді 2019 року спеціальною установкою у восьми точках пробурювали свердловини й дісталися до неї. Заключення експертів – залягання глини складає більше 10 метрів. Це важливий, навіть більше – позитивний фактор. Адже глина не дає фільтрату (шкідливій рідині, що утворюється внаслідок потрапляння опадів в тіло полігону) просочуватися у ґрунт та підземні води.

У найближчих планах – рекультивація наявного полігону ТПВ, а також будівництво сміттєпереробного комплексу. За даними посезонної морфології, майже половину сміття, яке продукують хмельничани, становить саме органіка. Тому було вирішено будувати завод, що базуватиметься на механічній переробці з відновленням матеріалу, включаючи виробництво RDF-палива (від Refuse Derived Fuel – тверде відновлене паливо), а також стабілізації органічної фракції побутових відходів шляхом компостування у рядах, що накриваються мембраною з металевим каркасом. 

Відтак, принцип роботи заводу має бути приблизно такий: спочатку всі зібрані відходи сортують. Така вторсировина, як макулатура, склобій, пластик і метал, йдуть на переробку. Органіка – рослини або залишки їжі – відправляється на компостування або на полігон, де після поховання з неї отримують біогаз. Всі інші види відходів, близько 1/3 сміття – це сировина для майбутнього RDF-палива. Таку масу подрібнюють, після чого пресують у брикети або гранули — RDF-паливо готове.

За словами міського голови, вже є й попередні домовленності з Кам'янець-Подільським цемзаводом, якому потрібне таке паливо. "Ми бачимо всі очікування від проекту, включаючи новий тариф на сміттєпереробку. Порахуємо доходи від продажу вторинної сировини, попередній план земельної ділянки для комплексу тощо," – каже мер Олександр Симчишин. За його ж словами, на початок 2016 року на сміттєзвалищі не було навіть елементарних вагів, і ніхто не знав, скільки сміття продукують хмельничани. Тому всі розмови про переробку були не більше, ніж фантазії на вільну тему.

Як запуститься завод, комунальники візьмуться формувати для містян ще один сміттєвий тариф – тепер вже на переробку відходів. Запевняють, що це буде не одразу, і перші суми в платіжках, за попередніми підрахунками, будуть близько 40 гривень. Однак ця символічна плата поступово зростатиме. Тож платитимуть жителі обласного центру тричі: за вивіз сміття, утилізацію і переробку.

Ще два роки тому в місті зробили перший крок у сміттєпереробці, запустивши процес дегазації сміттєзвалища. Проект щомісяця приносить кошти для комунального підприємства, а звалищний газ, отриманий як продукт розпаду сміття, переробляється в електроенергію. Реалізували проект "Екобус" для збору небезпечних побутових відходів.

З 2018 року в місті почали встановлювати підземні сміттєві бакиВартість одного такого баку – 250 тис. грн. Вони убезпечують центр міста та найбільш велелюдні місця від розкидання відходів і надають естетичності. Торік на сміттєвих майданчиках вже було 254 спеціальні контейнери для пластику, містяни відсортували близько 13 тис. куб. м пластику.

Полігон твердих побутових відходів у Хмельницькому експлуатується уже 64 роки. Він перевищив термін експлуатації і зараз вважається сміттєзвалищем, що не має проекту. Жодний документ оригінальної проектної документації не зберігся, та внутрішня структурна будова звалища невідома. А перед остаточним закриттям полігону треба зробити: стабілізацію схилу існуючого полігону; організацію систем дегазації звалища; організацію багатофункціонального захисного екрану полігону з рекультивацією.

Існуючий полігон наближається до заповнення своєї максимальної ємності, а утворення побутових відходів у Хмельницькому в найближчі роки збільшиться з приблизно 94 тис. тонн/рік (зареєстровано у 2017 році) до 107 тис. тонн/рік до 2027 року. Щоб врятувати місто від "навали" сміття вже кілька років намагалися в мерії знайти вихід і зупинилися на будівництві сміттєпереробного заводу.

Загалом інвестиційний проєкт оцінюється у 30 мільйонів євро, з них 22,5 млн – будівництво сміттєпереробного комплексу, а 7,3 млн підуть на розширення території полігону з подальшим закриттям. Слід зазначити, що раніше можновладці говорили про запуск заводу в 2020 році. Потім терміни змістилися ще на два роки. "Ставлю собі за завдання, щоб у 2022 році цей проект був реалізованим. Ну, принаймні, був на фінішній прямій. Це справа честі", – наголошував раніше міський голова.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme