Сага про тепло: Як Шепетівка ризикує замерзнути через боргову війну
Шепетівський міськрайонний суд відмовив ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" у скасуванні рішення про початок опалювального сезону у бюджетних закладах, а ПАТ "Шепетівка газ" збирається перекрити підприємству трубу
Шепетівчани нарешті отримали тепло в квартирах, однак не зовсім у "природній" спосіб.
Де-юре у місті розпочато опалювальний сезон: з 10 жовтня - в бюджетних закладах з індивідуальними котельнями, з 13 жовтня - в бюджетних закладах із централізованим опаленням, з 23 жовтня 2017 року по всій території міста. Але де-факто потепліло у трубах лише в понеділок, 13 листопада, надвечір.
У мерії обурюються, що ТОВ "Шепетівка Енергоінвест", маючи власні думки щодо того, коли починати подавати тепло у школи та садочки, не розпочало за рішенням міськради опалювальний сезон вчасно, згідно розпоряджень. Більше того, намагалося оскаржити в суді рішення ради про початок подачі тепла до шкіл та бюджетних закладів. Поки відповідальні за тепло розбиралися, шепетівчани мерзли і чекали.
"Шепетівка Енергоівест" належить Андрію Карпенку. В 2015-му він "виринав" в інформаційному просторі як лідер такої собі партії "Сила громад", а свого часу на пару з партнерами Володимиром Якубенком і Вадимом Українським Андрій Карпенко, по суті, контролював шість облгазів України, серед яких: "Хмельницькоблгаз", "Житомироблгаз", "Дніпропетровськоблгаз", "Миколаївоблагаз", "Рівнеоблгаз" і "Запоріжжяоблгаз". В середині 2000-х років, активи пана Карпенка за деякими даними купила компанія РосУкрЕнерго Дмитра Фірташа, а сам він "перебрався" робити справи на місцевий рівень.
Лише 13 листопада Шепетівський міськрайонний суд виніс рішення, яким визнав необґрунтованими надумані причини для невиконання ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" зобов'язань та відмовив в задоволенні позовних вимог.
Не обійшлося без протестів: пару разів люди перекривали дорогу.
Втім, централізоване тепло "запрацювало" в місті, все ж таки, не надто законним шляхом, причому не без певної театралізованості: на вимогу обурених активістів-містян, теплопостачальники з "Енергоінвесту" зірвали пломби з газопроводів та запустити котельні. Разом з ініціативною групою шепетівчан співробітники підприємства по черзі розпалювали котли, і до кінця дня на всі будинки в місті вже обігрівалися. Просто ідилія!
Більше того, на сайті підприємства несподівано приязно коментують події: "Люди втомилися бути заручниками ситуації, мерзнути в своїх домівках, а замість тепла щоразу отримувати лише обіцянки. Поки чиновники місяць перекладали папірці, містяни вдалися до рішучих дій. Зрозуміло, самовільне зняття пломб є злочином. Однак, чекати поки все вирішиться в правовому полі вже немає часу". І скромно додають, що решта питань щодо діяльності теплопостачального підприємства вирішаться найближчим часом у відповідності до чинного законодавства.
Втім, не все так добре, як хотілося: війна між містом і теплопостачальниками триває. Ще 6 листопада на позачерговій сесії депутати проголосували за розрив договору концесії із приватним теплопостачальником - ТОВ "Шепетівка Енергоінвест". Як бути далі - хто ж забезпечуватиме і чи забезпечуватиме взагалі містян теплом - невідомо. Як і невідомо, чи відповідатиме перед Генпрокуратурою міський очільник, як погрожував віце-прем'єр Геннадій Зубко, за неналежну підготовку до опалювального сезону.
Тим часом постачальник газу ПАТ "Шепетівкагаз" направило до "Шепетівка Енергоінвест" лист з вимогою самостійно відключитися від газових мереж, а в разі невиконання цієї вимоги транспортування газу підприємству буде зупинено в примусовому порядку.
Тепер вже не на жарт запереживали тепловики, реагуючи на прогнозовану мінусову температуру, бо такі дії газовиків призведуть до руйнування системи централізованого опалення, що може призвести до виникнення техногенної катастрофи.
"Шепетівкагаз" не хоче подавати паливо через тривіальну проблему - борги "Шепетівка Енергоінвест" за вже спожитий газ. І погрожують, що ті не отримають газу, поки не погасять хоча б п'ять мільйонів заборгованості із загальної - і чималої - суми в 57 млн грн.
В "Енергоінвесті" показали структуру заборгованості за теплопостачання та звинуватили владу Шепетівки у спекуляціях на темі заборгованості. Тобто, фактично, в унісон з віце-прем'єром звинуватили у проблемі очільника міста.
Дебіторська заборгованість підприємства складає 46,7 млн грн. При цьому, 31,43 млн гривень підприємству боргує держава.
"Після компенсації державою різниці в тарифах, пільг та субсидій, борг підприємства залишиться на рівні 15,27 мільйона гривень", - кажуть у постачальника тепла.
Загальна заборгованість споживачів підприємства за послуги теплопостачання сьогодні складає 8,79 млн грн. "Після повернення компенсацій державою та розрахунку споживачів за послуги, борг підприємства зменшиться до рівня 6,4 мільйонів - реальна сума дебіторської заборгованості перед НАК "Нафтогаз України", - підсумували в "Енергоінвесті".
Після відшкодування підприємству цих сум та своєчасній оплаті споживачів за послуги централізованого опалення ТОВ "Шепетівка Енергоінвест", у свою чергу, обіцяє повністю погасити всю заборгованість перед за газ. А 17,1 млн грн - штрафи та пені НАК "Нафтогаз України" будуть повністю списані після реструктуризації боргу, чим підприємство зараз займається.
Втім, у ПАТ "Шепетівкагаз" до "Енергоінвесту" є ще одна претензія: за словами керівника компанії Володимира Турінського, те що працівники ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" самовільно зірвали пломби - злочин.
Наразі всі котельні в місті працюють. Однак якщо ПАТ "Шепетівкагаз" все ж таки припинить газопостачання, містянам доведеться ще невідомо скільки мерзнути в холодних квартирах. Якщо ж на днях будуть морози - техногенної катастрофи, кажуть, в Шепетівці не оминути.
Містяни тим часом перейшли до чергового етапу активності - тепер вже блокують газовиків, бо ті 14 листопада попередили теплопостачальника про несанкціоноване підключення та почали підготовчі роботи з перекриття газу.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький