"Сяючий Кам'янець": Як українське диво освітлюватимуть за іноземні кошти

В мерії Кам'янця-Подільського планують якнайменше витратитися і при цьому збільшити на 100-200 тисяч потік туристів

"Сяючий Кам'янець": Як українське д…

Кам'янець-Подільську фортецю підсвітять по-новому за гроші європейців та світових ґрантів. Стотисячне місто є одним з найтуристичніших міст України. І приваблення гостей, в тому числі і за рахунок нічного освітлення пам'яток, справа просто необхідна.

За останніх 15 років це вже третя спроба оновлення освітлення Кам'янець-Подільської фортеці. Першу зробили досить енергомісткою, застосовуючи лампи накалювання. Згодом запровадили кольорове освітлення, отримавши зменшення енерговитрат майже в п'ять разів. Тоді, шукаючи реалізатора проекту, довірилися молодій українській фірмі. Вперше взявшись за такого роду роботу, фірма запропонувала суттєві знижки.

За словами мера міста Михайла Сімашкевича, тоді зупинилися на пропозиції фірми з Полтави, яка розробляла проектно-кошторисну документацію та монтувала освітлення. То була перша робота фірми, тому муніципалітету вона обійшлась "в копійки". Але й це не все: завдяки енергозбережним технологіям і сучасним лампам місту вдавалося ледь не щороку економити до двох мільйонів гривень бюджетних коштів.

Саме ж освітлення фортеці в кількох досить яскравих кольорах викликало чималий резонанс. Її називали критики і діснейлендівською, і навіть цирковою. Втім, за останні роки туристичний потік лише зріс.

"За півріччя тільки цього року ми спостерігаємо зростання туристів на сім тисяч лише по квитках до Фортеці. А взагалі в 2016 році в нас була рекордна кількість гостей – до півмільйона осіб приїхали в Кам'янець-Подільський," - каже градоначальник.

Тепер же вирішили модернізувати освітлення фортеці за світовими стандартами. Наразі представники Інституту національної пам'яті Польщі допомогають, за власної ініціативи і безкоштовно, з проектом облаштування підсвітки.

Кам'янецька фортеця унікальна і за звичайним шаблоном роботи тут не виконаєш. Як розповідає директор Кам'янець-Подільського державного музею-заповідника Олександр Заремба, тут важко не перестаратися. Об'єкт має виглядати природньо і так само вражаюче, як вдень. Складність в тому, що замок стоїть на високих схилах каньйону і це є одна з його унікальних особливостей, і, розробляючи систему підсвітки, треба це враховувати.

Зараз обмірковують проект за, так би мовити, за "стандартами" Євросоюзу. Запропонували кам'янчанам свою підтримку історики з Речі Посполитої, більше того – всі витрати беруть на себе. За технічну сторону та реалізацію вже відповідає муніципалітет.

На сьогодні 15 древніх архітектурних споруд у Кам'янці-Подільському мають нічне освітлення. Тепер кожне таке рішення погоджується з міжнародними фахівцями. І практично щоразу знаходили кошти на це не з державного бюджету, а від світової спільноти.

"Ми вже зробили багато чого в Кам'янці-Подільському за допомогою фондів світової спільноти, - ділиться успішним досвідом Сімашкевич. - Повигравали ґранти і платили аж 10-15% від загальної суми, все решта – кошти різних європейських фондів."

В мерії сподіваються, що цьогоріч встигнуть все зробити, аби закласти необхідні кошти на оновлене енергоефективне освітлення фортеці і вже наступного року змонтувати нове освітлення. При цьому жодна копійка, яка буде витрачена на проект, не "лягає" в квитки на відвідування музеїв чи галерей.

Для самого ж муніципалітету всі пам'ятки історії та архітектури насправді є важким фінансовим тягарем. Хоча в Кам'янці знайшли можливість як не заробити на них , то хоча б підтримувати в належному стані.

"Це - пам'ятник архітектури державного значення. Уже 12 років жодної копійки з держбюджету не прийшло. Виходячи з того, що треба робити якісь консерваційні, реконструкційні роботи, в нас не було іншого виходу, як шукати інші джерела фінансування, - розповідає мер. - Тож ми придумали ідею платного в'їзду на територію музею-заповіднику."

Вартість проїзду через старий замок та міст - 10 гривень. Така незначна сума в загальному приносить чималий "куш".

"Чистого доходу ми отримуємо десь 1,8–1,9 млн на рік, і ці кошти йдуть на реставраційні роботи старої фортеці, старого міста, - підраховує Михайло Сімашкевич. - Я думаю, що наше завдання в наступні рік-два - збільшити кількість туристів хоча б на 100-200 тисяч."

ДОВІДКОВО: Кам'яне́ць-Поді́льська форте́ця відома з XIV століття як частина оборонної системи міста, колишньої столиці Подільського князівства XIV–XV ст., Подільського воєводства XV–XVIII ст., а далі – Подільської губернії (1793–1924 pp.). Вона є складовою частиною Національного історико-архітектурного заповідника "Кам'янець", що належить до "Семи чудес України".

В плані замок має неправильну чотирикутну форму, що простяглась на краю високого рогу гори від південного сходу до північного заходу. Ширина замку приблизно 50 м, довжина від півночі 135 м, від півдня - 160, а посередині 180 м.

Замок оточений високими мурами, має 11 мурованих башт. В'їзд до замку зі сходу - з боку міста. Башти розміщено таким чином: по довжині замку з одного боку 4, з другого - 4, на західному боці на кінці 2 з'єднані башти й одна окремо з півночі коло річки.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme