Децентралізація і строковики: Як територіальна реформа вплинула на призов до армії

Цьогорічна осінньо-зимова кампанія по набору юнаків до війська зазнала певних змін

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Децентралізація і строковики: Як територ…

Особливістю осінньо-зимової призовної кампанії є те, що проводитиметься вона уже за новим адміністративно-територіальним устроєм, який передбачений другим етапом децентралізації і набув чинності з липня цього року. Зокрема, другим етапом реформи передбачено укрупнення районів – тепер їх в Україні 136 замість 490, а у Хмельницькій області – три райони.

Відповідно, певних організаційних змін зазнала і система підпорядкованих обласним територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП)– колись то були обласні військкомати. Ця процедура у військових відбулася навесні 2020 року. Теперішіні ТЦК та СП покликані, з-поміж іншого, покращити обліково-мобілізаційну роботу та забезпечити її прозорість. Цьогорічна призовна кампанія і має це продемонструвати вперше.

В межах Хмельницької області створено дев'ять призовних комісій у трьох районах і шести містах обласного значення. Ще навесні їх було майже втричі більше.

Наскільки успішно справляться теперішні оновлені й переформатовані комісії із плановим завданням: призвати 582 юнаки віком від 18 до 27 років, поки воєнком не береться говорити однозначно, однак не очікує зривів і на те, на його думку, є кілька причин. "Область кілька років поспіль першою і в повному обсязі справлялася з призовом. Зміна структури не послабила якість наших кадрів – ми не відчували проблем тут, та й зменшення кількості паперово-бюрократичних процедур має зіграти лише в плюс", – каже військовий комісар Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки полковник Костянтин Радченко.

Як каже полковник, цьогорічний призов – своєрідна пробація роботи в нових умовах. Після нього проведуть детальний аналіз і потому вже, за потреби, вноситимуться якісь зміни вже на "центральному" рівні.

Як і два попередні призови, цей також відбуватиметься в умовах карантинних заходів, спричинених поширенням COVID-19. Обласний військовий комісар запевняє, що усі призовні дільниці забезпечені необхідними дезінфікуючими та індивідуальними засобами захисту. Окрім того, всіх призовників перед відправленням до збірного пункту тестуватимуть методом ІФА. Якщо ж виявлять хворобу, то призовника відправлять за місцем проживання для лікування. Після одужання він все ж має з'явитися на збірний пункт. 

Уже кілька призовів поспіль зменшується кількість строковиків – причиною тому ставли активніші набори до війська контрактників. Однак, вже з наступного року ситуація може змінитися. Цьогоріч президент Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає збільшити чисельність ЗСУ на 11 тисяч військовослужбовців – до 261 тисячі осіб. Очевидно, збільшиться й кількість строковиків.

Як каже заступник військового комісара, начальник сектору комплектування Хмельницького ОТЦК та СП, полковник Андрій Богданов, з усіх юнаків області, що підлягають призову підуть служити лише 2,5%. Адже в планах мобілізувати 582 хлопців, традиційно – віком від 18 до 27 років. До Збройних Сил України з них потраплять – 272, до Національної гвардії України – 200, до Державної служби спеціального транспорту – 25 та 85 юнаків – до Державної прикордонної служби.

Як і раніше, для солдатів, матросів, сержантів і старшин, які проходять строкову військову службу в Збройних Силах України та інших військових формуваннях, встановлено термін служби до 18 місяців; для тих, хто має ступінь вищої освіти магістра – до 12 місяців.

Кожен призовник отримує певні соціальні гарантії від держави. Спочатку їм виплачують грошову допомогу розміром у два прожиткові мінімуми, що нині становить 4 758 гривень і щомісячні кошти розміром 350–700 гривень (залежно від військового звання й посади) на додаткові особисті потреби.

Під час звільнення у запас передбачена вихідна грошова допомога розміром вісім посадових окладів (2800–5600 гривень, залежно від військового звання й посади) і 12 окладів (4200–8400 гривень для військовослужбовців з-поміж дітей-сиріт і позбавлених батьківського піклування).

А днями президент України Володимир Зеленський підписав Указ, відповідно до якого змінюється порядок проходження військової служби в Збройних Силах України. В ньомуйдеться про введення первинного звання рекрут для призовників. А після складання ними Військової присяги їм присвоюватимуть звання рядового (або матроса). Для офіцерського складу первинне звання – молодший лейтенант.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme