Автентичне диво: На Хмельниччині відроджують Самчиківський розпис

Четверо майстрів мають трохи більше шести десятків учнів, що вчаться унікальному розпису

Автентичне диво: На Хмельниччині відродж…

У селі Самчики Старокостянтинівського району, що здебільшого приваблює туристів, кінематографістів, краєзнавців і молодят садибою-музеєм XVIII ст, є ще й унікальний місцевий різновид розпису, який суттєво відрізняється від відомішого петриківського, повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на "УП".

Головним ентузіастом, що взявся відроджувати Самчиківський розпис, є Олександр Пажимський, який більшу частину свого життя малює.

"Якось я натрапив на працю Олени Пчілки "Українське селянське малювання на стінах", у якій вона писала, що хати на Волині розмальовували кольоровим орнаментом на білому фоні," - розповідає з чого все почалося Пажимський.

Нині складно знайти реальні артефакти, за якими можна було би визначити час виникнення самчиківського розпису. Натрапляючи на його зразки, художник не мав можливості їх сфотографувати.

Згодом майстер разом із колегами почав досліджувати розписи прискіпливіше, виділяти ключові елементи і вчитися їх відтворювати.

Пізніше створив художню школу "Просвіт", прагнучи відродити це народне малярство. Тепер на території Музею-садиби Пажимський має невеличку майстерню, в яку не пускає сторонніх людей, мовляв - то творче середовище.

Розташована майстерня на території того ж маєтку - на третьому поверсі Китайського будинку-льодовні. Це приміщення колись слугувало його господарям холодильником.

Михайло Юзвук - перший учень Пажимського, розповідає, що почав малювати у складний життєвий період. До розпису займався музикою. Його роботи відрізняються від інших: сюжети картин бере із народних пісень, яких й досі співає в ансамблі.

Він створив більше ста картин, частину з яких продав або подарував музеям і в приватні колекції закордон.

Для популяризації народного малярства краю у Самчиках діє художня школа народно-декоративного мистецтва, якою керує Віктор Раковський. Своїх учнів учить розрізняти, що означає кожна крапка, квітка, листок, горіх чи пташка в орнаменті.

"Зараз у школі навчається 64 учні, зокрема із Самчиків і прилеглих сіл, куди ми їздимо, - розповідає майстер. - Окрім cамчиківки розглядаємо й інші приклади народного декоративного мистецтва, зокрема трипільські елементи. Робимо писанки, витинанки, вітражі."

До школи беруть дітей із другого класу, заняття проводять після уроків п'ять разів на тиждень.

Окрім занять у школі, Раковський проводить майстер-класи із розпису для дорослих. Також розписує сувеніри – вази, тарілки.

Сергій Касьянов, ще один майстер самчиківського розпису, має близько сорока робіт, хоча більшість із них уже роздарував і продав.

У 2012 він разом з іншими майстрами розмалював 80-кілограмову писанку для Всеукраїнського параду вишиванок, яка представляла Хмельницьку область. Тепер вона прикрашає парк у Самчиках.

А торік брав участь у проекті "Військово-польовий АРТ", де розмальовував амуніцію, технічне обладнання та елементи зброї.

Самчиківський розпис має суттєві відмінності від відомого петриківського. Самчиківка - це масивні малюнки, які легко вибити на килимах. Усталеного канону не має, однак має обов'язкові елементи, як-то колючки і безкінечник.

Розпису властива легка незграбність - округлі елементи мають бути намальовані не під циркуль, щоб було видно руку народного майстра.

Кольори - природні. Найчастіше це жовтий, зелений, синій і червоний. В обрамленні - білий та чорний. Оживки (зубчики) - фіолетові й коричневі.

Основа картин - деревоволокниста плита або картон, на які добре лягають акрилові фарби та гуаш. Фон найчастіше залишають білим - автентичні малюнки робили на білих стінах.

Обрамлення теж природне - дерев'яні рами, зрідка різьблені.

Майстри не проти пустити розпис у маси - на сувенірну продукцію. Утім, творчіть люблять все-таки більше, ніж комерцію. Тому поки сувенірних виробів із самчиківським розписом вкрай мало.

Віднедавна до популяризації самчиківки долучилася соціальна ініціатива UAmaze. Нині проект організовує майстер-класи та курси з петриківького розпису. А на початку серпня проведе тижневий арт-тур для навчання самчиківки.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook