Байдужість батьків та конфлікти з однолітками: Чому тікають підлітки
На Хмельниччині цьогоріч відбулася "пошесть" із дітьми, що з різних причин стали об'єктами розшуків як рідними, так і поліцією
- Хмельницький
-
18 грудня 2019 17:30
Аналізуючи динаміку надходження повідомлень про розшук дітей та тенденцію підлітків до втеч протягом 11 місяців останніх п’яти років, цьогоріч прослідковується порівняно високий відсоток розшукуваних. Depo.Хмельницький спілкувався із заступником начальника обласного управління Національної поліції Валентином Білянським, який і розповів про ситуацію в області.
Впродовж 11 місяців цього року до ЄО ВП ГУНП в області внесено відомості по 268 заявах та повідомленнях щодо зникнення 285 дітей. З числа розшукуваних підлітків двоє самовільно покинули заклад охорони здоров’я, це парочка – ЦСПРД, інші – постійне місце проживання. Серед підлітків, які перебували у розшуку впродовж цього року, переважна більшість хлопчики – 162, дівчаток – 123. За віковими категоріями, більшість втікачів є малолітніми, тобто до 14 років (173), 112 – діти віком від 14 до 18 років.
"Із 285 розшукуваних 88% (250 осіб) розшукано впродовж доби, щодо розшуку іще 35 дітей відкривалися кримінальні провадження, в результаті розслідування яких, усіх розшукали та повернули додому. На сьогодні у розшуку неповнолітніх осіб немає, – каже підполковник. – Аналізуючи динаміку надходження повідомлень про розшук дітей та тенденцію підлітків до втеч протягом 11 місяців останніх п’яти років, цьогоріч прослідковується порівняно високий відсоток розшукуваних."
Не залишили поза увагою ювенали й причин такої поведінки дітей. І тут головно ведуть мову про схильність підлітків до бродяжництва, конфлікти у сім’ї (дівчинка, проживаючи в малозабезпеченій сім’ї постійно терпіла зневажливе ставлення до себе з боку бабусі, батьки займалися своїми справами та не звертали на дитину увагу, в результаті чого дитина втекла та близько двох діб знаходилася в розшуку) та з однолітками. Окремо виділяють і проблеми небажання батьків вникати у проблеми дитини, залишення дітей без догляду внаслідок трудової міграції, неналежний контроль з боку опікунів, адміністрацій спеціальних закладів, відсутність змістовного дозвілля для вихованців цих закладів (характерно у літній період для закладів санаторного типу, звідки зачасту втікають діти-вихованці інтернатних закладів чи сімей зі складними життєвими обставинами, через нецікаве дозвілля та відсутність належного контролю за ними), несвоєчасне надання їм психологічної допомоги та низький рівень виховання.
Щодо малолітніх дітей (орієнтовно до 6-7 років), вони зникають через батьківську недбалість та недогляд (відвернулися, втратили з поля зору, зустріли знайомих на вулиці, займалися своїми справами та не слідкували за дитиною тощо) в результаті чого дитина просто відходить кудись і блукає. Так, був випадок, коли у Ярмолинецькому районі хлопчик 4 років сам серед ночі, одівшись, вийшов з хати, яку залишили на ніч не замкненою, та дійшов аж до сільського магазину у пошуках молодощів. Продавчиня закладу, який працював цілодобово, помітила дитину та зателефонувала до поліції. Аналогчний випадок трапився і в Дунаївцях. Там посеред дня блукала самотня та ще й боса дитина.
"Проблемним питанням, яке потребує вирішення, є відсутність належного контролю за розшуканими підлітками з боку адміністрації та працівників медичних установ, куди вони потрапляють у разі необхідності, – каже Валентин Білянський і наводить приклад: До медичного закладу було поміщено вихованця ЦСПРД, який неодноразово втікав з постійного місця проживання, має відхилення в розвитку та був поміщений до закладу з метою реабілітації, однак, через відсутність належного контролю, здійснив звідти втечу."
Окрім того, має місце питання співпраці та вчасного взаємоінформування загальноосвітніх навчальних закладів, поліції та батьків, діти яких неодноразово вдавалися до втеч, або відкрито висловлювали такі наміри. За словами ювеналів, вчасна профілактична бесіда із працівником ювенальної превенції, шкільним психологом (класним керівником), або ж індивідуальна домовленість про інформування батьків про вчасний прихід до навчального закладу та його залишення учнем, який перебуває у конфлікті з батьками, виношує наміри покинути постійне місце проживання, тощо, нададуть змогу вчасно та оперативно відреагувати працівникам поліції у разі його втечі.
"Продовжує непокоїти й проблема несвоєчасного повідомлення заявників про самовільне залишення підлітками постійного місця проживання або ж створення обставин, які сприяють самовільному залишенню підлітком постійного місця проживання, – каже Валентин Білянський. – Приміром, у Хмельницькому районі мати звернулася по допомогу до працівників поліції лише через два тижні з моменту втечі дочки, і тільки тому, що не було кому допомагати копати картоплю".
Як кажуть правоохоронці, відрадним є те, що підлітки не залишали інтернатні заклади, що стало можливим також у наслідок систематичного проведення перевірок наявності дітей у закладах ювеналів спільно з представниками служб у справах дітей, місцевими органами виконавчої влади. Окрім того, в ході перевірок вивчається соціально-економічна та морально-психологічна ситуація, яка склалась у спеціальних навчальних закладах, проводиться попереджувально-профілактична робота з дітьми з метою попередження самовільного залишення ними постійного місця проживання та навчання.
"Кожен факт безвісного зникнення неповнолітніх осіб або самовільне залишення ними постійного місця проживання чи навчання вважається надзвичайною подією, – говорить про специфіку вже роботи поліції Валентин Білянський. – За кожним таким фактом забезпечується збір особового складу за сигналом "Тривога" з метою здійснення негайних заходів щодо встановлення місця перебування розшукуваних "за гарячими слідами", при потребі залучивши придані сили та засоби."
При отриманні повідомлення чи заяви про зникнення неповнолітньої особи забезпечується виїзд на місце події слідчо-оперативної групи у повному складі із залученням експертів, кінологів, а у разі необхідності спеціалістів інших галузей з метою отримання вичерпної інформації щодо зниклого.
За його словами, задля поширення інформації стосовно дітей, які самовільно залишили місця проживання або навчання чи зникли безвісти, у фейсбук створено окрему сторінку, де розміщується інформація про розшук вище вказаної категорії дітей. Поряд із зазначеним існує тісна взаємодія з телевізійною службою "Магнолія - ТВ Служба розшуку дітей" та Київстар.
Як свідчить уже набутий досвід, на сьогодні діти масово використовують можливості всесвітньої мережі Інтернет. Зареєструвавшись у соціальних мережах, вони спілкуються та розширюють коло своїх знайомств, і не обов’язково з однолітками. Як свідчить практика, діти, залишаючи своє місце проживання, у більшості випадків повідомляють через соціальні мережі один одному про свої наміри, обмінюються інформацією, яка в подальшому може сприяти встановленню місцезнаходження дитини. Крім того, за статусами дітей, що містяться на сторінках соцмереж, можна визначити психоемоційний стан дитини, напрямок її руху, бажання відвідати культурно-розважальні заклади, зустрітися з друзями або знайомими.
Підлітки, які два і більше разів вдаються до втеч потрапляють на облік до ювенальної превенції. На сьогодні в області на такому обліку перебуває три особи.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький
Всі новини на одному каналі в Google News
- 11:19 У Хмельницькому горів корпус колишнього музичного коледжу (ФОТО, ВІДЕО) ФОТО Відео
- 10:35 Цієї ночі противник атакував Україну рекордною кількістю БпЛА
- 09:39На Хмельниччині збили 5 ворожих дронів
- 15:24На Хмельниччині військовослужбовці з інвалідністю мають можливість переобладнати власне авто
- 13:22Відстрочка онлайн: Хто може скористатися новою функцією додатку Резерв+
- 11:18На Хмельниччині посадовців лісгоспу підозрюють у незаконній вирубці дерев на 6,5 млн грн
- 09:57 Росія атакувала Україну керованими та балістичними ракетами і випустила 92 БпЛА: Як відбивали атаку Повітряні сили
- 09:21На Хмельниччині внаслідок атаки БпЛА пошкоджено будинок
- 22:22З початку війни в українців змінилися харчові звички: Про що мова
- 00:02 Запущено, збито, локаційно втрачено: У Повітряних силах оприлюднили статистику нападу ворожих дронів за три місяці
- 11:18Збитий дрон на Хмельниччині спричинив пожежу
- 10:59Сили ППО за ніч збили 66 "шахедів" та ракету Х-59/69
- 10:12Летальна ДТП на Хмельниччині: Водій мотоцикла загинув, пасажир – у реанімації ФОТО
- 12:31Дронові атаки Хмельниччини: Що відомо
- 10:38"УЗ" призначила додаткові поїзди до Львова та Камʼянця-Подільського (ГРАФІК)
- 18:30У широкий прокат виходить стрічка "ОЧІ: ЛЕГЕНДА КАРПАТ", натхненна Україною (ТРЕЙЛЕР) ФОТО Відео
- 09:09Три ворожих дрони збила ППО на Хмельниччині
- 14:09Брендове взуття як елемент чоловічого стилю Актуально
- 11:38В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні у листопаді