Чи вдасться Хмельницькому "усадити" сміттєзвалище, перетворивши його на скважину (ФОТО)

Вже до кінця цього року у Хмельницькому почнуть добувати біогаз на сміттєзвалищі

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Чи вдасться Хмельницькому "усадити" сміт…

Проблеми сміттєзвалища є головним болем не лише для львівського мера з його нашумілими Грибовичами, а й для Хмельницького. Регулярні загоряння, шкідливі викиди та мізерні гроші на утримання полігону твердих побутових відходів наближають ситуацію як не до критичної, так до загрозливої.

Роками, а то й десятиліттями місцева влада веде переговори з потенційними інвесторами, здебільшого зарубіжними, щодо споруджень заводів різних типів для переробки чи утилізації побутових відходів. Та намарно. Далі декларування намірів всі ці намагання поки не пішли.

У Хмельницькому намагалися запустити бодай лінію з сортування сміття, та вона працює зі збоями і ефекту не видно.

Жителі обласного центру не стрималися і навіть написали електронну петицію з вимогами будівництва сміттєпереробного заводу. Відповідь від мерії була швидкою і прогнозованою - питання потребує додаткового опрацювання.

Хоча можновладці запевняють, що до 2020 року в Хмельницькому все ж зведуть переробний комплекс. Говорилося і про вже напрацьовану концепцію щодо вирішення проблеми сміттєзвалища у Хмельницькому: на 87% зменшити відправку твердих побутових відходів на сміттєзвалище до 2019 року, що має продовжити термін експлуатації полігону ще на 25 років, створити раціональну систему управління відходами (щоправда, що це – не дуже зрозуміло); та мінімізувати підвищення тарифів.

Хмельницький, схоже, "колекціонує" обіцянки інвесторів і влади, і найближчим часом ситуація навряд чи зміниться. "Ставлю собі за завдання, щоб у 2022 році цей проект був реалізованим. Ну принаймні був на фінішній прямій. Це справа честі", - знову днями пообіцяв міський голова, кажучи про сміттєпереробний комплекс.

Підприємство, про яке казав мер, може запрацювати за три роки – за найоптимістичніших прогнозів.

Інша справа – дегазація. Це лише один з елементів Хмельницької міської програми "Розумне довкілля". Будівництво біогазової установки виявилось цілком реальним і по грошах, і по часу. При цьому міський бюджет не збіднів ні на копійку, адже все вдалося покласти на інвестора, причому вітчизняного. Часу ж від ідеї до реалізації витратили трохи більше, ніж півроку.

"Ми замовили дослідження і отримали висновок, що наш полігон має достатню кількість газу, щоби його переробляти в енергію, - каже міський голова Олександр Симчишин. - По тому запустили експерементальні скважини, які дали трішки менші показники (ніж очікувалося, - Ред.), але достатні для роботи."

Про дегазацію полігону заговорили навесні. Були проведені дослідження та отримані висновки експертів, і доволі втішні: полігон має достатній ресурс для видобутку біогазу для отримання 0,6-0,7 мВт електроенергії.

Незабаром був оголошений конкурс за право виробляти електроенергію зі звалищного газу. І вже у червні визначилися - генеруватиме струм зі сміттєвого газу одне з чернігівських підприємств.

Подібні установки вже діють на сміттєзвалищах Івано-Франківська, Вінниці, Черкас та Кривого Рогу. За словами комунальників, біогазові установки зроблять полігон безпечнішим, адже зменшать кількість пожеж, які щороку виникають саме через звалищний газ.

Тим часом екологи звернулися до міської влади із наполегливим проханням таки закрити сміттєвий полігон і побудувати завод, поки не трапилося біди. Адже ще майже 10 років тому екоінспекція зупинила господарську діяльність місцевого "Спецкомунтрансу" з експлуатації сміттєзвалища через порушення вимог природоохоронного законодавства. Але в 2009 році Господарський суд Хмельницької області скасував рішення про тимчасову заборону (рішення № 2 від 28.01.2008р. про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності ХКП "Спецкомунтранс" з експлуатації полігону твердих побутових відходів в м. Хмельницькому по Проспекту Миру).

"Розпинали" міську владу "за бездіяльність та імітацію" роботи стосовно хмельницького сміттєзвалища і в обладміністрації. Очільник області розкритикував мера за бездіяльність та імітацію роботи стосовно хмельницького сміттєзвалища, Адже воно не має системи збору та знешкодженням фільтрату, системи захисту грунтових вод, не здійснюються заходи для утилізації фільтрату, як відходу, відсутні мережі спостережних свердловин для контролю за станом підземних вод. Більше того, реконструкція полігону з розширенням його території здійснюється за відсутності матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище, висновку державної екологічної експертизи та, власне, проекту реконструкції.

Очільник держслужби з надзвичайних ситуацій Едуард Братко називає полігон "постійно діючою бомбою уповільненої дії", оскільки висота його – а це близько 50 метрів над рівнем грунту, як 16-поверхівка – більш як на десяток метрів переважає над сумнозвісним Грибовицьким полігоном.

На початку липня на полігон побутових відходів навіть "десант" із посадовців та керівників комунальних підприємств вирушив. Там голова ОДА Корнійчук констатував, що роботи із сортування завезеного сміття здійснюють місцеві роми, що живуть на звалищі, а не приватні підприємці, про яких говорять в КП "Спецкомунтрансі".

Тим часом сама мерія продовжила вирішувати питання головно щодо біогазової установки. Яка б, з одного боку, виробляла електричну енергію, з іншого, сприяла дегазації полігону твердих побутових відходів. Це мало б "додати" щонайменше 5 років часу на експлуатацію сміттєзвалища. За підрахунками експертів, воно мало б "просісти" на 1,5 метрів. І вже у серпні уклади угоду, яка передбачає щомісячну винагороду для ХКП "Спецкомунтранс" в розмірі 13% від отриманого доходу з продажу електроенергії ДП "Енергоринок".

Якщо перевести на мову цифр, то у місяць "Спецкомунтранс" отримуватиме близько 200 тис. грн щомісяця, на рік це 2-2,5 млн грн. До речі, майже таку суму платять КП містяни - юридичні і фізичні особи за утилізацію побутового сміття.

"Щороку на сміттєзвалищі виникало по 3-4 пожежі, - каже керівник "Спецкомунтрансу" Владислав Кривенчук. - Остання найбільше пожежа була в 2014 році, її гасили 10 діб. Після чого ми почали органічні відходи відкладати окремо, відтак кількість загорань зменшилася, але небезпека залишається постійною."

За словами Кривенчука, буде зроблено майже півсотні свердловин, які об'єднають в одну систему своєрідного газопроводу, підведеного до установки, що спалюватиме газ і вироблятиме "зелену" електроенергію.

Зважаючи на темпи роботи, очільник "Спецкомтрансу", переконаний що в грудні виробництво вже запустять.

"Один кіловат такої електроенергії коштує 18 євроцентрів, простою арифметикою порахувавши, будемо мати на рік пару мільйонів гривень, які підприємство використовуватиме виключно на стабілізацію полігону, його пересипки та решту нагальних робіт, - розповідає помічник міського голови Микола Ваврищук. - Починаємо й співпрацю з компаніями, які розроблять проект стабілізації полігону."

Установка, що спалює біогаз, має потужністю виробництва 600 кВт електроенергії в годину. Тобто приблизно рівна кількості, яку тратять на вуличне освітлення 260-тисячного Хмельницького на рік.

Гроші надходитимуть від прибутку на спецрахунок комунального підприємства "Спецкомунтранс" і будуть використовуватись виключно на роботи, які пов'язані з потребами полігону твердих побутових відходів. Принаймні так обіцяє керівник підприємства.

"Місто на біоустановку не виділяло і не буде виділяти жодної копійки з бюджету, - розповідає Олександр Симчишин. - Все це працюватиме на земельній ділянці, що належить "Спецкомунтрансу", а оті шість соток і є вся участь міста."

Сподіваються у міській владі і на зменшення негативного впливу полігону ТПВ на здоров'я місцевого населення, створення додаткових робочих місць і зменшення викидів забруднюючих речовин у повітря.

"Далі ми працюємо над якісним сортуванням відходів та подальшою їх переробкою, - чи то резюмує, чи то обіцяє мер. - Нам потрібно підприємство, яке б порадка 85-87% сміття переробляло і не підлягало далі складуванню".

За його словами, за всі попередні роки, що нібито говорили про завод, навіть не було визначено морфології сміття, а саме вона є визначальною для обрання технології переробки. Також до 2016 року не було відомо реального тонажу, навіть вагів не було на сміттєзвалищі. Зараз вже відомо, що щороку на полігон завозиться 95-97 тисяч тонн сміття. Посезонна морфологія також є, тож на її базі можна буде і визначати необхідну технологію майбутнього сміттєпереробного заводу.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme