Український Че Гевара родом з Поділля
Ім'я військового інженера, борця за свободу Михайла Скибицького широкому загалу невідоме, хоча він був насправді непересічною постаттю і залишив слід не лише в українській, а й у світовій історії
- Хмельницький
-
23 липня 2017 17:14

Михайло Скибицький увійшов в історію Латинської Америки під іменем Мігеля Роля, повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на UaModna.
Він був сподвижником Симона Болівара та ад'ютантом першого президента Венесуели Хосе Антоніо Паеса. І хоча його називають навіть українським Че Геварою, широкому загалу він, на жаль, і досі не дуже відомий.
Михайло Скибицький, волинський шляхтич гербу Роля (звідси його псевдо), народився у 1793 році в селі Корчівка Старокостянтинівського повіту та певний час мешкав у батьківському маєтку Веселий Кут Таращанського повіту на Київщині. Згодом Скибицький успішно здобув інженерну освіту і служив у Петербурзі військовим інженером.
Та молодого українця кликав дух свободи і у 20-х роках ХІХ століття через Швецію і Англію він дістався до Південної Америки, де вступив волонтером в армію Симона Болівара під іменем Мігеля Роля, одержавши звання поручика.
Михайло брав участь у вирішальній битві за незалежність проти іспанських колонізаторів у битві на плато Аякучо в Перу 9 грудня 1824 року. За мужність і героїзм, виявлені в цьому бою, він отримав найвищу військову відзнаку - орден "Бусто де Лібертадор" ("Бюст Визволителя).
Згодом Скибицький став офіцером штабу Болівара, дослужившись до чину інженер-полковника Федеративної Республіки Велика Колумбія.
Він відповідав за формування інженерних підрозділів та будівництво фортифікаційних споруд і, до речі, вперше в світі розробив оригінальний проект міжокеанського каналу, здійснивши інженерні розрахунки Панамського каналу.
Щоправда тоді цьому проекту не судилося збутися. Лише через півстоліття ідею українця почали втілювати в життя, а в 1914 році будівництво Панамського каналу нарешті завершили.
Після смерті Болівара 1830 року український волонтер увійшов до близького оточення першого президента Венесуели Хосе Антоніо Паеса, ставши його ад'ютантом та першим біографом. Того ж року у венесуельському порту Маракайбо Михайло Скибицький збудував віллу "Україна", яка й досі існує, як готель "Україна".
1831 року він поїхав до Парижу, щоб надрукувати мемуари Паеса. На жаль, це не вдалося, проте кілька років Скибицький провів у Франції, виконуючи доручення президента Венесуели.
Бажаючи взнати щось про сім'ю, він домовився про зустріч із сестрою. 1835 року Михайло Скибицький прибув до Львова, але там його заарештувала австрійська поліція та передала до рук російської влади. Після жандармського допиту, чи дійсно він служив у колумбійських республіканських військах, українського бунтаря відправили на заслання до В'ятки.
На місці заслання Скибицький десять років перебував під наглядом поліції, тяжко занедужав і після тривалого листування з владою йому було дозволено відбувати покарання у власному маєтку. Він повернувся у рідний Веселий Кут під невсипуще око влади.
Та борець за свободу не здався. Роздобувши фальшивий паспорт, він втік з-під нагляду. Але в Летичеві Скибицького знов заарештували та кинули до старокостянтинівської в'язниці. Там, за ґратами, на 54 році життя й упокоївся Мігель Роля, український волонтер, який став героєм війни за незалежність іспанських колоній в Південній Америці.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький
Всі новини на одному каналі в Google News
- 08:00 Зоолог Денис Вишневський про "транзитних" ведмедів, гігантських сомів та повернення людей до Чорнобильської зони
- 11:09На Хмельниччині 15-річний хлопець отримав розряд струму, видершись на вагон потяга
- 09:31В ніч на 12 травня на Хмельниччині ППО збила два БпЛА
- 08:23 У Хмельницькому курсанти військового вишу будували проректору дачу, - ДБР ФОТО
- 23:57 Війна з Росією: Зеленський повідомив Трампу, що Україна готова до переговорів у будь-якому форматі
- 13:02Холодильник для великої родини: на що звернути увагу при виборі моделі Актуально
- 11:43У Хмельницькому затримали закладчика наркотиків
- 21:34Куди необхідно звернутись громадянам для оформлення біометричних паспортних документів
- 12:29У Хмельницькому не розминулися маршрутка та позашляховик. Є потерпілі ФОТО
- 19:06Що таке крипто-кредити, для чого вони використовуються та які ризики несуть? Актуально
- 10:39На Хмельниччині чоловік намагався розібрати протитанкову ракету, яка вибухнула
- 15:47Категорії водійських прав А та В: у чому різниця Актуально
- 11:11Тривожна ніч на Хмельниччині: Як спрацювала ППО
- 20:28"Прецедент Богуслаєва": СБУ затримує "батальйон Монако", - експерт
- 15:45За 2 місяці проведено 776 перевірок за цінами на ліки в аптеках: Де завищують ціни
- 18:05 Частину працівників ТЦК мобілізують на фронт, - Генштаб
- 09:58Кіберполіція попереджає про нову шахрайську схему з банківськими застосунками
- 17:00Ваш головний союзник на шляху до впевненого керування авто Актуально
- 11:40В Укргідрометцентрі розповіли, якою буде погода в Україні у травні