Очищення без інвестора: Чи вдасться мерії Хмельницького сміттєва революція

В міській раді оголосили тендер на виготовлення техніко-економічного обгрунтування будівництва сміттєпереробного комплексу. Кажуть, аналогічного досвіду не має жодне українське місто

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Очищення без інвестора: Чи вдасться мері…

Чи не одвічну проблему з утилізацією побутових відходів в обласному центрі в мерії обіцяють вирішити в три етапи. І всі вони заплановані на поточний рік.

Посадовці оголосили тендер на виготовлення техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) будівництва сміттєпереробного комплексу. У бюджеті на це вже цьогоріч передбачили 200 тисяч гривень, а загалом - півмільйона.

В мерії кажуть, ніхто в Україні не знає вартості ТЕО, бо ніхто такого не робив. Хоча переконані, що запланованих з міської казни грошей цілком вистачить. Оголошенню тендеру передувала півторарічна робота, що зводилася до визначення об'єму сміття і його морфології.

За словами міського голови Олександра Симчишина, до 1 січня 2016 року ніхто цим не займався. Тепер же точно знають - містяни "продукують" до 100 тисяч тонн побутового сміття в рік. Для розуміння, якого саме, і визначали посезонну морфологію за 34 показниками, адже переробка сміття здійснюється трьома способами. Який підходить саме Хмельницькому, тепер знають точно: місту потрібен завод механіко-біологічної переробки сміття. Вона складається з двох основних частин: сортування і компостування (в тому числі висушування) органічної фракції.

Техніко-економічного обґрунтування мають визначити головну концепцію заводу та, власне, вартість самого будівництва. Очікують на велику кількість пропозицій, які прийматимуть 70 днів. По тому за місяць часу - визначення переможця, до 25 квітня планують укласти угоду, а до 10 липня вже мають бути готові документи на сміттєпереробний комплекс. Лише тоді вже буде йтися безпосередньо про будівництво.

"Документ має визначити усі аспекти будівництва та функціонування майбутнього комплексу. Завдяки ТЕО ми зможемо побачити всі очікування від проекту, включаючи новий тариф на сміттєпереробку, порахуємо доходи від продажу вторинної сировини, попередній план земельної ділянки для комплексу та інше," - каже мер.

Серед головних умов тендеру - опис технологій переробки відходів, схеми сортування, кількість та якість продукції, виготовленої зі сміття, очистка стічних вод і фільтрату, розрахункові капітальні та річні експлуатаційні витрати, очікуванні доходи і тарифи, розташування доріг, робочих зон та зелених зон, кількість робочих місць тощо.

На втілення такої амбітної мети, як не дивно, не шукають інвестора. "Всі, хто був у нас - здебільшого посередники посередників, - аргументує Олександр Симчишин. - Ніхто не готовий інвестувати такі величезні гроші. Причиною тому - вітчизняне законодавство."

За словами мера, іноземні інвестори нарікають на нестабільну ситуацію і просто бояться вкладати "свої" мільйони.

Відтак хмельничанам будуватимуть завод за кошт міської казни, а на це шукають європейських або вітчизняних кредиторів. Сподіваються на невисокі відсотки та середньотермінову позику на 5-10 років. Загалом місту треба близько 31 млн євро. "Ми навіть розуміємо, і це теж кредитори кажуть, що не буде однієї структури, яка дасть отакий великий кредит. Це однозначно буде кілька кредиторів, кілька структур. І кожен з них дасть якусь визначену суму кредиту. Це процес перемовин, і тут ще рано говорити. Це дуже тонка річ", - каже Симчишин.

В мерії є кілька варіантів земельних ділянок, де можна ніби як будуватися. Де вони і скільки - секрет. Принаймні, посадовці не беруться навіть приблизно говорити про їхнє розташування. Але натякають, що це і територія міста, і території приміських тергромад.

У свої плани свято вірять, бо до сьогодні, запевняє Симчишин, дорожня карта в напрямі виконання "Плану - Розумне Довкілля" йде згідно наміченому плану. За його концепцією мають на 87% зменшити відправку твердих побутових відходів (ТПВ) на діюче сміттєзвалище до 2019 року, що продовжить термін його експлуатації на 25 років. Також в програмі - приціл на отримання максимальної кількості енергії від ТПВ, створення раціональної системи управління відходами та мінімізація підвищення тарифів. Словом, все гарно і, як кажуть, "для людей".

Слід зазначити, що раніше можновладці говорили про запуск заводу в 2020 році. Потім терміни змістилися ще на два роки. "Ставлю собі за завдання, щоб у 2022 році цей проект був реалізованим. Ну, принаймні, був на фінішній прямій. Це справа честі", - наголошував міський голова.

Щодо реального дотримання оголошених планів, можна навести приклад "з життя": в мерії та КП "Спецкомунтранс" свято вірили, що до кінця грудня на тому ж звалищі запрацює установка, що спалює біогаз. Вона ніби й працює, однак дотепер її офіційно не відкрили.

А поки, крім заводу і біоустановки, хмельничнам обіцяють ще й інші блага цивілізації - "новий рівень щодо поводження з відходами". Серед інновацій - втілення окремої програми збору небезпечних відходів, встановлення камер відеоспостереження на майданчиках загального користування і навіть облаштування підземних контейнерів для збору сміття. Що з цього буде і коли - питання відкрите.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme