Тотальна "мобілізація": Як на Хмельниччині збираються "воювати" з кором

В Хмельницькій області стартує масштабна спецоперація проти кору через один із найвищих показників захворюваності в країні

Тетяна Чорна
Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
Тотальна "мобілізація": Як на Хмельниччи…

Насьогодні Хмельниччина  є лідером із темпів приросту кількості випадків кору серед населення в державі. На початок 2019-го рівень захворюваності на важку інфекційну недугу різко зріс. Ситуація набула загрозливих масштабів, що змусило мобілізуватися медиків, освітян та посадовців аби розробити стратегію та план дій щодо боротьби із кором.

На Хмельниччину на початку квітня приїздила очільниця МОЗу Уляна Супрун, яка анонсувала масштабну спецоперацію "антикір".  А днями в обласному департаменті охорони здоров'я відбулася прес-конференція, на якій повідомили, які саме виклики і загрози стоять перед нами та які кроки будуть першочерговими аби зупинити стрімке розповсюдження небезпечного захворювання.

За словами очільника департаменту охорони здоров'я Хмельницької ОДА Якова Цуглевича, особливістю області є те, що діти у нас тепер недужають рідше, але зросла кількість хворих серед дорослого населення. З початку року на Хмельниччині на кір занедужало 3305 осіб, 48% з яких - діти. Хворіють в основному діти віком від 5 до 9 років, та дорослі віком 18-30 років. Така кількість хворих від початку року - це втричі більше, ніж зареєстрованих усіх випадків за весь 2018 рік. 

Завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України" Тетяна Федак озвучила дані щодо кількості спалахів кору та рівня росту захворюваності. Так, за словами епідеміолога, на Хмельниччині упродовж трьох місяців поточного року щотижня на кір занедужувало від 160 до 180 осіб. Ріст захворюваності відбувся у 18 разів. Вже цьогоріч по Хмельницькій області зафіксовано 15 спалахів кору, тоді як минулого року - жодного. Спалахи зафіксовано в основному в навчальних закладах - школах, училищах. "14 спалахів ми вже закрили, один у Хмельницькій санаторній школі, ще ні. Але там було проведено вакцинацію під час якої щеплено понад 80 осіб", - додає Тетяна Федак.

Особливо "гаряче" увесь цей період у Хмельницькій інфекційній лікарні - з початку року через "інфекційку" пройшли понад 740 хворих, з яких більше 400 - доросле населення. Як зазначає головний лікар закладу Оксана Піддубна, 70% захворілих були не щеплені від кору. "Є й певний відсоток щеплених, які підхопили кір, а є й такі, що не пам'ятають, чи  мали щеплення", - додає медик. Лише упродовж останніх 10 днів до інфекційної лікарні потрапили дві вагітних жінки, всього ж з початку року на кір захворіли 14 вагітних та чотири породіллі.

Медики наголошують: єдиний спосіб запобігти цій інфекції, шо характеризується надзвичайно високою контагіозністю (заразністю) це виключно вакцинація. Один хворий на грип потенційно заражає чотирьох контактних осіб, хворий на кір – 18. З 100 осіб, що не мають імунітету до кору, які контактуватимуть з хворим на кір, захворіє 98.

Ще одна особливість перебігу хвороби полягає в тому, що хворий починає виділяти вірус за декілька днів до того, як з’являється висип, тобто коли можна запідозрити саме кір. До цього захворювання нагадує звичайну застуду.Такий високий рівень захворюваності саме зараз пов'язують із кількома чинниками: найперше - проблема із вакцинацією, що виникла ще у 2008 році. Частково через антивакцинальну пропаганду і брак вакцин. Зараз бачимо наслідки цих явищ. На кір хворіють не лише діти, але й дорослі. Щеплення від кору, кажуть в МОЗ, можуть робити люди різних професій, проте поки діють вікові обмеження – таким особам має бути щонайбільше 30 років. Наразі в МОЗі чекають на погодження Мінюстом наказу, що дозволить щеплювати від цієї недуги й інші вікові категорії. 

У обласному департаменті охорони здоров'я запевнили, що вакцин в області є у достатній екількості. Щеплюють двома вакцинами - Пріорікс (виробництво Бельгія) - є у наявності 30 471 доза, та ММR (виробництво США) - наявно 6 664 дози. Обидві вакцини є високоякісними. Відтак, або подолати недугу та "пригасити" спалах епідемії кору на території Хмельницької області, буде проведено операцію "антикір".

Детальний план спецоперації розписаний з 2 квітня до 26 травня, за виключенням Великоднього святкового тижня. План включає в себе підготовчий період (3-4 тижні) та безпосередньо проведення самої спецоперації. У поняття "спецоперація" медики включають, в першу чергу, інформування населення про цю небезпечну хворобу. Далі усі бажаючі зможуть провести щеплення безпосередньо у кабінетах щеплень поліклінік чи амбулаторій. Крім цього, будуть організовані кабінети для щеплення безпосередньо в закладах охорони здоров’я. Також створять мобільні групи, які виїжджатимуть на вакцинацію до закладів освіти. Бригади вже виїжджали до інтернату для дітей, позбавлених батьківського піклування. У кількох школах та дитсадках вакцинували вчителів та вихователів. Бо нині проблема саме із вакцинацією дорослого населення. Наразі вакцина для дорослих віком до 30 років є і такій категорії щеплення робитимуть безкоштовно.  Обов’язкові збори будуть проводити з батьками у школах, щоб пояснити усю серйозність ситуації із захворюваністю на кір.

Фахівці зазначають, що в ідеалі вакцинуватися потрібно двічі. Перша вакцинація захищає на 92 %, друга - на 98 %. Тоді гарантія захищеності усього населення становить 98 %.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme