Стоп кір: На Хмельниччині схвалили план проведення посиленої імунізації

Одним із головних факторів, який спричинив різкий підйом рівня захворюваності на кір, є антивакцинаторська кампанія та відсутність вакцин певний період часу, що не дозволила вчасно провести щеплення відповідно до графіку вакцинації. Окрім того, значну проблему становить недостовірна інформація щодо проведених щеплень

Стоп кір: На Хмельниччині схвалили план…

В області схвалили план проведення додаткових заходів з посиленої імунізації проти кору в рамках спецоперації з імунізації, передає Depo.Хмельницький за інформацією прес-служби ОДА.

Хмельниччина має сумний рекорд – є лідером із темпів приросту кількості випадків кору серед населення. Як звітує директор Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Яків Цуглевич, протягом 2018 року захворюваність на кір в області поступово зростала. За рік захворювання було зареєстроване у 1324 мешканців області, з яких 55% діти. Аби не допустити подальшого розповсюдження кору в області, позапланово було щеплено 1381 особу з числа контактних та груп ризику.

Однак, вже цьогоріч епідситуація з кору в області кардинально змінилася. За 2 місяці в області зареєстровано 1868 випадки кору, проти 108 випадків за аналогічний період минулого року.

Найвищі інтенсивні показники захворюваності на кір за цей період мали місце у Ярмолинецькому районі (412,5), Кам’янець-Подільському (347,9), Дунаєвецькому (284,3), Деражнянському (219,0), м. Кам’янець-Подільському (189,5). З числа захворілих 47,7% дітей.

При плануванні щеплень на 2019 рік було враховано кількість осіб, які не були щеплені проти кору у 2018 році – це 2677 дітей всіх вікових груп, з них 1830 своєчасно не отримали передбачену календарем планову вакцинацію у віці 1 рік життя 875 дітей та ревакцинацію у віці 6 років – 955.

За даними програми "УкрВак" за 2 місяці року в області темпи охоплення щепленнями проти кору також перевищують державні рівні та склали

– КПК-1 у віці 1 рік – 20,7% (Україна – 17,2%),
– у 2 роки та старше – 63,5% (Україна – 28,7%),
– КПК-2 у віці 6 років – 24,8% (Україна – 24,5%),
– в 7 років і старше – 92,8% (Україна – 41,1%).

Позапланово щеплено 6370 осіб.

У вогнищах проводився захист контактних: щеплено за епідпоказами 2904 особи та 297 – отримали імуноглобулін.

Яків Цуглевич наголосив, що область забезпечена достатньою кількістю якісних та ефективних вакцин "Пріорикс" (Бельгія) та MMR (США): станом на 28.03.2019 наявні 33532 дози вакцини КПК та 6764 вакцини MMR. Вакцини наявні в усіх центрах первинної медико-санітарної допомоги регіонів області, при їх потребі проводиться оперативний перерозподіл вакцин.

Станом на кінець березня в області вже зареєстровано 2778 нових випадків кору, що в 2 рази більше кількості випадків захворювань за 2018 рік. Серед захворілих 1455 дорослих (52,4%) і 1323 дітей (47,6%). Розподіл дитячого населення за віковими групами:  до 1 року життя – 149 (5,4%),  1-4 роки – 269 (9,7%),  5-9 років – 347 (12,5%),  10-14 років – 301 (10,8%),  15-17 років – 257 (9,3%), тобто найбільш уразливими є діти у віці 5-9 років та дорослі.

З числа зареєстрованих
– майже третина хворих на кір в анамнезі не отримали жодної дози вакцини КПК, 23% з невідомою кількістю доз та 13,8% отримали одну дозу;
– госпіталізовано 2104 особи, у тому числі серед дорослого населення – 78,3%, серед дитячого населення – 72,9%;
– помер 1 хворий на кір

Поточного року в області зареєстровано 15 спалахів кору, в яких захворіло 104 особи, у тому числі 94 дітей, з них
– 11 спалахів у побуті (сімейні вогнища), де захворіло 55 осіб та 4 спалахи в організованих дитячих колективах, де захворіло 49 осіб: санаторна школа-інтернат м. Хмельницький – 15 дітей; ВПУ № 38 смт Гриців Шепетівського району – 6, в тому числі 2 дітей; ліцей у с. Балин Дунаєвецького району – 28 дітей, ЗОШ № 2 м. Полонне – 4 дітей.

Внаслідок несвоєчасного звернення хворих за медичною допомогою та відмови батьків від щеплень не в повному обсязі проводиться вакцинація не щеплених проти кору у вогнищах впродовж 72 годин з моменту виявлення першого хворого, що зумовлює зростання кількості заносів кору до дитячих організованих колективів.

У зв’язку з захворюваністю на кір дітей у різних класах призупинялось навчання в школах с. Судилків Шепетівського району, с. Гуменці Кам’янець-Подільського, Балинського ліцею Дунаєвецького району, ВПУ № 38 Шепетівського району.

Аналізуючи причини різкого зростання кількості захворілих, Яків Цуглевич називає декілька факторів. Зокрема – висока контагіозність вірусу кору. Один хворий на грип потенційно заражає чотирьох контактних осіб, хворий на кір – 18. Зі 100 осіб, що не мають імунітету до кору, які контактуватимуть з хворим на кір, захворіє 98. Ще одна особливість перебігу хвороби полягає в тому, що хворий починає виділяти вірус за декілька днів до того, як з’являється висип, тобто коли можна запідозрити саме кір. До цього захворювання нагадує звичайну застуду.

Одним із головних факторів, який спричинив сьогоднішній підйом рівня захворюваності на кір, є  антивакцинаторська кампанія, що почала набирати обертів у 2010 році, та відсутність вакцин певний період часу, що не дозволила вчасно провести щеплення відповідно до графіку вакцинації. Окрім того, значну проблему становить недостовірна інформація щодо проведених щеплень, адже окремі батьки просто купували довідки, аби не мати проблем з відвідуванням садочка чи школи.

Аби виправити ситуацію в області, запланували провести додаткові заходи, що спрямовані на боротьбу із цією хворобою. Серед них верифікація даних щодо щеплень, тобто будуть порівнюватися дані щодо щеплень, наявні у школах, з даними поліклінік. Також будуть проводитися зустрічі з педагогами, медпрацівниками, батьками, аби переконати тих, хто відмовляється від імунізації. Окрім того, в області працюватимуть спеціальні мобільні бригади медичних працівників, що робитимуть щеплення усім, хто звернеться, безпосередньо в навчальних закладах.

Щеплення зможуть отримати і ті діти, в картках яких є відмітки про вакцинацію, але вони насправді не відповідають дійсності. Жодних питань батькам задавати не будуть. Окрім того планується продовжити вакцинувати і осіб з груп ризику, зокрема, медиків та педагогів.

Нагадаємо, спецоперація триватиме до кінця навчального року та має на меті охопити вакцинацією від кору якнайбільше подолян, аби взяти під контроль епідемічну ситуацію. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme