Ймовірно княжу грамоту XII століття знайшли на Хмельниччині (ФОТО)

Фрагмент зігнутої свинцевої пластинки із залишками продряпаного на ній напису в три рядки, частина якого досить добре читається

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Ймовірно княжу грамоту XII століття знай…
Археологічні розкопи у Полонному

Під час досліджень у місті Полонному археологи знайшли артефакти, які свідчать про те, що воно є найстарішим на Хмельниччині, повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на TEXTY.ORG.UA .

Не менш значимою є знахідка пропалої грамоти XII століття.  Свинцевих цидулок княжих часів в Україні до того не знаходили. Розкоп заклали в історичному центрі міста неподалік від костелу св. Анни (1607 р.), що є архітектурним символом Полонного.

Досліджували велиуа ділянку, на якій мали звести готель. Донедавна там базувалася районна міліція і містився ізолятор тимчасового тримання. Розкоп було поставлено на площі, вільній від забудови. Археологам поталанило відкрити культурні шари, що належать як до усіх етапів розвитку міста, так і до набагато давніших часів.

"Знайдений у Полонному комплекс попередньо можна зарахувати до ранньослов'янського часу і датувати VII–VIII ст. н. е., оскільки цій кераміці знаходимо аналогії в райковецькій і роменській археологічних культурах, – розповідає археолог з Рівного Андрій Бардецький. – У розкопі також виявлено в незначній кількості ранню кружальну (тобто виготовлену вже за допомогою гончарного круга ) кераміку райковецької культури, яку можна датувати IX ст. Окрім того, в культурному шарі трапились кілька фрагментів посудин ранньоскіфського часу (сер. VII – пер. пол. VI ст. до н. е.) та милоградської культури, які, не виключено, відклались тут синхронно".

Свинцева пластинка з написом

Абсолютно несподіваною знахідкою виявилася чимала купа специфічної цегли – "пальцівки", яка впродовж певного часу тримала інтригу, а археологи довго не могли зрозуміти, що вона собою символізує.

У межах розкопу вдалося простежити залишки кількох об'єктів XII – першої половини XIII століття. Як розповів керівник досліджень Павло Нечитайло, одна з них – яма, що ймовірно, відігравала роль своєрідної літньої кухні. Вона була забита шаром попелу з деревним вугіллям, у якому траплялися фрагменти кісток тварин та частини горщиків. Дно ями було встелене шаром суглинку з фрагментами керамічного посуду. Сліди іншого, наземного вогнища з фрагментами кераміки та кісток тварин було виявлено під одним з поховань. Саме біля нього технічний директор експедиції Дмитро Тимчук поблизу слідів вогнища знайшов фрагмент зігнутої свинцевої пластинки. Пластинка не проста, а із залишками продряпаного на ній напису в три рядки, частина якого досить добре читається.

Свинцева грамота, прорис напису

Для атрибуції та прочитання напису археологи звернулися до спеціаліста з давньоруських графіті, завідувача сектора археологічних досліджень Національного заповідника "Софія Київська" Тимура Бобровського. Київський науковець визначив, що артефакт датується в межах 1120–1160 років. Також він зазначив, що загалом знахідки предметів з кириличними написами для доби Київської Русі на території України є нечастими. Саме тому артефакт з Полонного є надзвичайно важливим. Поки що незрозуміло, що це. Це може бути або окуття, або хомут на руків’я якогось предмету. Досить ймовірно, що це може бути лист, написаний на свинцевій пластинці.

"Не виключено, що знахідка може бути грамотою – каже Тимур Бобровський. – Дві подібні свинцеві грамоти відомі серед епіграфічних пам'яток Новгорода". При чому дослідник застеріг, що "остаточно визначитися з предметом та текстом на ньому можна буде лише після розгортки свинцевого сувою реставраторами".

Якщо загадковий сувій дійсно виявиться "свинцевою грамотою", то це буде перша подібна знахідка на теренах України. Інтрига також у тому, що там написано. Можливо, щось важливе і дуже цікаве, адже навряд чи хтось став би використовувати такий специфічний матеріал для якогось банального послання.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme