Сила єдності: Соборність для українців залишається актуальною, як і 103 роки тому

Хмельницькі архіваріуси зібрали усі матеріали своїх запасників що стосуються Дня Злуки на відкриту виставку

Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
Сила єдності: Соборність для українців з…
Виставка документів до Дня Соборності в архіві Хмельницької області

Цьогоріч українці відзначають 103 роки проголошення Акту Злуки. Більше сотні років тому Схід і Захід України об’єдналися. Ідею Соборної української держави вперше в історії української суспільно-політичної думки виклав у книзі Юліан Бачинський – у 1895 році. Проте, тоді масової підтримки ця думка не здобула. І лише за 23 роки Українська Народна і Західноукраїнська Народна Республіки урочисто об’єдналися в єдину Українську державу.

У стінах Державного архіву у Хмельницькій області представили книжково-документальну виставку "Сила Єдності". Експозиція присвячена проголошенню Акту Злуки УНР та ЗУНР.

Книжково-документальну виставку "Сила Єдності"

"У нас оригіналів документів, які б висвітлювали цю подію немає. Вони всі зберігаються у столиці, – розповідає начальник відділу інформаційних технологій Державного архіву у Хмельницькій області Юрій Олійник. – Проте ми зібрали копії окремих документів про ці події, копії Універсалів".

Книжково-документальну виставку "Сила Єдності"

Книжково-документальну виставку "Сила Єдності"

Архіваріус вважає найцікавішим артефактом експозиції журналі "Село", де описується той день. "Це велике свято в житті нашого рідного краю якраз припало на день роковин самостійності і незалежності Східної України, – цитує статтю Юрій Олійник. – В цей день впали кордони, які ділили надвоє тіло нашої держави. Щезла межа, якою ворожа рука помежувала землі України. Віднині всі землі України від річки Сяну, до Карпатських гір, до Чорного моря і до Кубані злучені в одну демократичну українську державу".

Юрій Олійник

Співробітники Держархіву вважають події сторічної давнини досі актуальними. Адже питання єдності України та зараз – під загрозою.

"Через деякі нюанси і геополітичну ситуацію 20 грудня 1919 року у Відні ЗУНР в односторонньому порядку відмовилася від цього Акту (Акту Злуки, – ред.). Тобто заявила фактично про розірвання договору. Передували цьому численні події, зокрема і заключення мирного договору, на той час, з поляками УНР, що не могли сприйняти лідери ЗУНР", – розповідає головний науковий співробітник відділу публікаційної і наукововидавничої роботи Державного архіву Хмельницької області Віталій Галатир.

Віталій Галатир

На його ж думку, саме цей урок повинен слугувати і політикам, і владі загалом наочним прикладом наслідків непорозумінь. Вони повинні зрозуміти: адже пройшло 100 років, а в нас ситуація доволі схожа зараз. У час коли ворог зазіхає на державність треба забути про політичні чвари та кинути всі сили на збереження держави.

Книжково-документальну виставку "Сила Єдності"Книжково-документальну виставку "Сила Єдності"

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme