Уникати контакту та зробити щеплення: Як українцям вберегтися від грипу

Сезон застудних хвороб та грипу вже стартував і триватиме аж до кінця весни

Уникати контакту та зробити щеплення: Як…

Епідемічний сезон ГРВІ та грипу 2019-2020 років, як кажуть лікарі ДУ "Хмельницький обласний
лабораторний центр МОЗ України", розпочався з 30 вересня та триватиме до кінця травня. З настанням осені, щоправда, чимало людей вже встигли захворіти, але бити тривогу ще зарано: власне, грип до України ще не дійшов, люди хворіють звичайними респіраторними захворюваннями.

Захворюваність ГРВІ динамічно зростає, і це притаманно для осінньо-зимового періоду. За прогнозами ВООЗ, в Україні у цьому епідсезоні слід чекати чотири штами вірусу грипу -"Канзас" (А/H3N2), "Брісбен" (А/Н1N1), "Колорадо" (належить до гілки B/Victoria) і "Пхукет" (належить до гілки B/Yamagata), серед яких два для українців нові ("Брісбан" та "Канзас").

"Ніхто не може достеменно знати, як поведе себе той чи інший штам вірусу грипу у нинішньому сезоні, але найвищі хвилі підйому захворюваності традиційно очікуються у грудні та наприкінці січня – початку лютого 2020 року, – каже завідувачка відділення організації епідеміологічних досліджень Кам’янець-Подільського місьміжрайонного
відділу ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України" Алла Грицай. – У минулому році, коли переважно циркулював штам вірусу "Сингапур", в Україні від ускладнень померли 64 людини".

Цей сезон, за її словами, теж не буде легким. Якщо до країни дійде новий вірус "Канзас" (А/H3N2), то в групі ризику (тобто на яку найчастіше припадають летальні випадки) опиняться нещеплені люди пенсійного віку. Вірусу "Брісбен"(А/Н1N1) теж ще не було в Україні, він вперше виділений в Австралії. Його основна група ризику – це діти, люди працездатного віку з хронічними захворюваннями (з діабетом, бронхіальною астмою, ожирінням, іншими патологіями) та вагітні.

Приготування "до зустрічі" з грипом елементарні – щеплення. Найактивніше щеплюються медичні працівники, освітяни, особи похилого віку, діти до 5 років. Починати вакцинацію лікарі зазвичай радять до початку активної захворюваності, хоча вакцинуватися можна і упродовж усього сезону, адже імунітет після щеплення від грипу виробляється у людини упродовж двох тижнів. Завдяки вакцинації ймовірність тяжкого перебігу захворювання та ускладнень зменшується на 60%, ймовірність смертельних випадків зменшується на 80%, а частота госпіталізацій зменшується приблизно на 50%.

Цього року Україна закупила вакцини проти грипу виробництва Франції ("Санофі Пастер") та Кореї ("Грін Кросс Корпорейшн"). Французька вакцина є чотирикомпонентною (тобто діє на 4 штами вірусів), а корейська – трикомпонентною. Хоча ті, хто вакцинувався в минулому році, уже будуть захищені від двох штамів групи В – "Колорадо" і "Пхукет".

"Щеплення від грипу не входить у перелік обов’язкових, а значить, вакцини не закуповуються централізовано із держбюджету. Їх завозять в Україну приватні компанії залежно від попиту. І, судячи зі збільшення поставок, українці стали більше уваги приділяти саме профілактиці грипу, – додає лікарка. - Але для міцного імунітету не менш важливо збалансовано харчуватися, зберігати баланс праці та відпочинку, а ще можна загартовуватися."

Принагідно Грицай радить, якщо все-таки не пощастило захворіти, залишатися вдома і дотримуватися постільного режиму протягом усього температурного періоду, оскільки грипозне захворювання є великим навантаженням на серцево-судинну систему. Треба пити більше рідини, щоб вимивати токсичні продукти обміну, які утворюються під час інфекційного захворювання. Не завадить і звернутися до лікаря: саме він повинен призначити необхідне лікування з урахуванням стану здоров’я пацієнта, його віку, супутньої патології тощо.

Коли розпочнеться епідемія ГРВІ та грипу (захворюваність перевищує епідемічний поріг, триває 3-4 тижні), варто уникати тісних контактів з людьми, особливо які пчихають і кашляють, не торкатися руками очей, рота і носа, регулярно ретельно мити руки з милом, протирати їх спиртовмісними антисептиками для рук, частіше здійснювати вологе прибирання, провітрювання і зволоження повітря в приміщенні.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"