Парламентська кампанія на Хмельниччині стає все агресивнішою

Хоча в області поліція реєструє поодинокі порушення, благодійні ініціативи кандидатів, агітація з порушеннями і "чорний" піар уже процвітають

Парламентська кампанія на Хмельниччині с…

Найбільш помітними тенденціями червня стали благодійні ініціативи потенційних та уже зареєстрованих кандидатів в народні депутати, замовні матеріали в місцевій пресі та зовнішня агітація без вихідних даних. Прискорені темпи цьогорічної виборчої кампанії зумовили високу активність політиків політсил, які пізніше стали суб’єктами виборчого процесу, ще до офіційної реєстрації кандидатів Центральною виборчою комісією. 

На початку кампанії спостерігачі ГМ ОПОРИ неодноразово фіксували зовнішню рекламу потенційних кандидатів і різних політичних сил, а також матеріали в пресі з ознаками замовності та без належного маркування на їхню користь.

Не обійшлося з перших днів і без, так званого, чорного піару. Негативний сюжет на адресу кандидата-самовисуванця Вадима Лозового та чинного нардепа-мажоритарника і водночас потенційного кандидата Андрія Шиньковича  розмістили на YouTube-каналі та сторінці у Facebook хмельницького "33 каналу".

Парламентська кампанія обіцяє цього разу бути агресивною і її градус наростатиме, - так вважають спостерігачі ОПОРИ. У претендентів на мандат мало часу і вже діючі й нові політики намагатимуться всілякими методами проравтися у прламент, тим більше, що у цих перегонах грає суттєву роль кожна сотня-друга голосів. Уже актівізувалися як різноманітні "благодійні" заходи, так і адміністративні ресурси чи сценічні виступи.

"Передвиборча благодійність – традиційна ознака будь-якої виборчої кампанії. На Хмельниччині, як правило, вона виливається на електорат через дотичні громадські й благодійні організації, що часто співзвучні політсилам. Наприклад, у Шепетівці до організації дня міста долучилася громадська організація чинного народного депутата, а станом на сьогодні вже й кандидата, Романа Мацоли "Інститут солідарності громад", запросивши на свято музичні гурти "М.Тюссо" та "СКАЙ"; на день міста у Дунаївцях за сприяння нардепа-кандидата Олександра Гереги та громадської організації "За конкретні справи" мешканців селища розважала співачка Гайтана", – каже координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Хмельницькій області Андрій Попик.

З-поміж інших подарунків від претендентів на депутатські мандати – як потенційних, так і зареєстрованих – безкоштовний концерт Святослава Вакарчука у Хмельницькому, на якому було чимало символіки партії "Голос"; плазмовий телевізор, ноутбуки та автівку швидкої допомоги, які отримали з нагоди професійного свята медики Нетішина, Красилова, Дунаєвець та Городка від Вадима Лозового й Олександра Гереги, а ще поїздку на футбольний матч для мешканців виборчого округу №192 та безкоштовну каву від Олександра Гереги на день міста у Дунаївцях.

Проблемою цієї виборчої кампанії є використання чинними народними депутатами України, які також є кандидатами та потенційними кандидатами, теми залучення державних грошей на свої округи для самореклами. У такий спосіб політики намагаються здобути електоральні переваги на прийдешніх виборах.

Характерною ознакою кампанії є демонстрування своїх політичних уподобань окремими представниками органів місцевого самоврядування та виконавчої влади. Так, хмельницький міський голова Олександр Симчишин під час власного брифінгу представляв претендента на виборчий округ №187 від партії "Свобода" Віталія Діденка, рекламував його у відеоролику в соцмережах, а на зовнішній рекламі наразі вже кандидата (зареєстрований 22 червня) позиціонують як члена "команди Симчишина". Свободівський мер, не погребувавши адмінресурсом при представленні Діденка як кандидата. Брифінг організувала Хмельницька міська рада. Запрошення на захід місцеві журналісти отримали від прес-секретарки міського голови. Зібрали медійників в приміщенні мерії, а відтак мікроавтобусом доправили до дошкільного закладу.  А згідно із законом "Про вибори народних депутатів України", розміщення агітаційних матеріалів і політичної реклами в приміщеннях та на об'єктах комунальної власності, а також під час проведення заходів, організованих органами місцевої влади, заборонено. 

На початку червня міський голова Кам’янця-Подільського Михайло Сімашкевич двічі публічно підкреслював вплив народного депутата Володимира Мельниченка, якого 12 червня ЦВК зареєструвала кандидатом у нардепи, на виділення коштів для об’єктів округу.

Голова Славутської РДА Богдан Маршук у розлогому інтерв’ю місцевій газеті, що вийшла друком 20 червня, розповідав про "здобутки спільної роботи" з депутатом від округу Романом Мацолою (20 червня зареєстрований кандидатом) і висловлював надію на продовження співпраці в наступній каденції. Вітальну промову з нагоди Дня медика кандидата у народні депутати Вадима Лозового 14 червня транслювали на сторінці "Виконавчий комітет Нетішинської міської ради" у Facebook. 

"Заради забезпечення принципу рівних умов і можливостей участі кандидатів у виборчому процесі ОПОРА радить посадовцям утримуватися від  таких активностей", – зазначає Андрій Попик.

А у наметах партії "Українська стратегія Гройсмана", які ОПОРА зафіксувала 26 червня в місті Шепетівці, через "анкету прихильника" збирали персональні дані громадян, та при цьому не брали письмової згоди на збір і обробку персональної інформації. Форму, в яку пропонують вносити персональні дані, надруковано й у партійній газеті, що її роздавали з наметів.

Що стосується роботи окружних виборчих комісій, то петап їх формування в області відбувся без порушень. Утворено сім окружних виборчих комісій, у складі яких працює 126 осіб – представників 23 політичних партій. Понад половина членів ОВК уже мають досвід роботи в складі комісій.

Громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Хмельницькій області Володимир Гарієвський каже, що на минулих виборах до нього неодноразово зверталися громадяни, які належать до маломобільних груп населення, зі скаргами на доступність виборчих дільниць, тож зараз він працює над тим, щоб максимально вирішити цю проблему, зокрема в Хмельницькому. 

На Хмельниччину для спостереження за виборчим процесом вже прибула й моніторингова місія ОБСЄ. Правда вони будуть працювати безпосередньо на виборчих дільницях та оцінювати організацію народного волевиявлення у сам день голосування та спостерігатимуть роботу виборчих комісій. Наступного дня обіцяють представити попередній звіт, а за три місяці – повний, у якому будуть викладені всі зауваження та побажання щодо покращення організації виборів.

Виборче право в Україні наголошує на тому, що людина сама вирішує, йти їй на вибори чи ні. Ніхто не може її примусити до цього, так само як і голосувати за певного кандидата. Головними ознаками "жорсткого" адмінресурсу та зловживання владою є такі дії:

- примушують голосувати за конкретного кандидата у депутати або партію;

- пропонують "подарунки" та "премії" у разі підтримки конкретного кандидата;

- погрожують звільненням з посади у разі підтримки "не того" кандидата;

- примушують бути членом виборчої комісії або незалежним спостерігачем;

- римушують розповсюджувати агітаційну продукцію серед колег/пацієнтів.

Анонімно повідомити про використання адміністративного ресурсу та маніпуляцію можна на сайті www.democracy.watch. Далі - вже справа правоохоронців: визначити чи справді відбувається порушення і покарати винного. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme