Міжнародну виставку про "польську операцію" НКВС презентували у Хмельницькому (ФОТО)

Виставка "Наказ № 00485. Антипольська акція НКВС в Радянській Україні 1937-1938" створена Інститутом Національної Пам'яті Польщі за документами державних архівів Вінницької, Одеської та Хмельницької областей

Міжнародну виставку про "польську операц…

У Хмельницькому відбулося відкриття міжнародної виставки "Наказ № 00485. Антипольська акція НКВС в Радянській Україні 1937-1938", яку створив Інститут Національної Пам'яті Польщі, повідомляє Depo.Хмельницький.

Виставка підготовлена за документами державних архівів Вінницької, Одеської та Хмельницької областей. Окремі архівні документи, що стосуються людей, які були репресовані в рамках "польської операції" оприлюдили вперше.Експонуються матеріали двома мовами - польською та українською. Спочатку вона буде діятиме в Україні, а з 26 листопада 2018 року - у Польщі.

Хоча переважна більшість жертв "польської операції" НВКС були поляками, переслідували також представників інших національних та етнічних груп в СРСР, зокрема багато українців. За словами польських дослідників, у період Великого терору сталінським режимом було вбито щонайменше 200 тис. поляків.

"Польська операція НКВС" - антипольська акція НКВС, що здійснювалася, відповідно до наказу № 00485 від 11 серпня 1937 у 1937-1938 роках, і була з одного боку політикою "етнічної чистки" СРСР (геноцид), а з іншого - складовою політики Великого терору. "Польська операція" стала другою в серії національних операцій НКВС у передвоєнні роки, що виправдовувалася страхом перед "п'ятою колоною".

Підлягали арешту такі категорії людей: члени Польської військової організації; полонені польсько-радянської війни, що залишились в СРСР; іммігранти; політичні біженці з Польщі (переважно члени комуністичної партії Польщі); члени польської соціалістичної партії та інших некомуністичних польських партій; активісти польського національного руху.

За даними науково-документальної серії книг "Реабілітовані історією. Хмельницька область" у 1937–1938 рр. у Хмельницькій області органами НКВС було репресовано 21425 поляків. Масові каральні операції на Поділлі не мали собі рівних.

Співорганізаторами виставки є Державний архів Хмельницької області та Генеральне Консульство Республіки Польща у Вінниці.

Нагадаємо, сьогодні ж учасники презентації віля "Ангела скорботи" вшанували пам'ять репересованих та невинноубієних радянською владою.

А напередодні Кам'янец-Подільському національному університету ім. І. Огієнка передали з Інституту національної пам'яті Польщі копії архівних документів про невивчений період перебування у Варшаві Івана Огієнка - засновника і першого ректора університету.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme