Майже за Шекспіром: Бути чи не бути молочному кластеру на Хмельниччині

В області хочуть до кінця року відкрити близько 60 сімейних молочних ферм, які мають стати основою кластеру

Майже за Шекспіром: Бути чи не бути моло…

Про створення молочного кластеру в області на базі сімейних молочних ферм говорили за круглим столом в облдержадміністрації. Чи є перспектива такого об'єднання, для чого вона і кому буде від того зиск одразу й не з'ясували.

Зберегти корівку-годувальницю, працевлаштувати хоча б якусь кількість селян і "напоїти" молоком увесь світ. Такі амбітні й далекоглядні цілі озвучували в стінах облдержадміністрації під час розробки спільних дій для створення кластера на базі півсотні сімейних молочних ферм. Намагалися вести мову про перспективи, називалися існуючі труднощі для господарювання сімейного бізнесу та пропонували представникам ОТГ та аграріям інвестиційну підтримку та об'єднання в кластер.

Створення кластеру сприятиме якісному та кількісному збільшенню нових робочих місць у вигляді самозайнятих фермерів-підприємців, збільшенню надходжень податків у місцеві бюджети та зменшенню тенденції трудової міграції за кордон. Більш детально про розвиток сімейного молочного фермерства України на прикладі Хмельницької області говорила фінансовий радник проєкту "Сімейні молочні ферми" Людмила Іващук.

У рамках пілотного проекту у 2020 році планується залучити чотири області: Хмельницьку, Волинську, Рівненську і Тернопільську.

Що до Хмельниччини, то тут уже майже сотня родин утримують три і більше корови. Якраз вони і можуть стати основою створення планованих 60 сімейних молочних ферм. Селяни масово вирізають худобу, бо їм не вигідно продавати молоко. Щоб переробні підприємства платили більше, молоко має бути І ґатунку. А такої якості торік зібрали лише 1% від 461 тонни загалом прийнятого молока в області. Кластер, обіцяють, змінить і якість молока, і цінову політику. 

За репліковою моделлю молочного бізнесу на основі сімейних молочних ферм "малюють" таку перспективу:

– надій на корову в рік становитиме 5 500 л;

– ціна на молоко – 8 грн/л;

– прибуток СМФ – $20 000.

В області кластерна система сприятиме створенню близько 200 нових робочих місць, а окупитися вона повинна за коротких три роки. На Хмельниччині уже діють 6 сімейних молочних ферм та 4 молокозаводи, які зможуть приймати сировину для переробки. За підрахунками, які озвучила Іващук, місцеві громади отримають зиск загалом у 860 тис. грн податків, які надійдуть у місцеві бюджети.

Столичні експерти називають Хмельниччину найперспективнішою областю в галузі молочного тваринництва, принагідно наводять світову статистику, за якою відчуватиметься гостра нестача молока. В Україні ж загалом і на Хмельниччині є шанс заповнити цю нішу, адже собівартість молока у регіоні досить низька. Навколо молочник сімейних ферм організується ціла виробнича інфраструктура: кормова база, переробка, збереження пасовищ, а з часом і узаконення земельних наділів та можливість отримання дешевих кредитив та особливостей оподаткування.

Говорилося й про наміри підписання меморандуму між різними сторонами: банкірами, інвесторами, сімейними молочними фермерами, адміністрацією, тергромадами, молокозаводами та іншими зацікавленими. Але до цього так і не дійшли. Представники влади та аграріїв Хмельниччини вирішили більш детально й самостійно ознайомитися з пропозиціями. Організатори конференції висловили сподівання, що учасники заходу в повній мірі отримають інформацію щодо розвитку проекту "Сімейні молочні ферми", дізнаються про організацію молочного кластеру та напрацюють механізм спільних дій для створення кластера на базі сімейних молочних ферм.

Довідково: Проєкт "Сімейні молочні ферми – добробут людей та сталий розвиток села"  впроваджується Рівненським обласним благодійним фондом "Любіть Україну" у рамках спільного проєкту Уряду Швеції та ПРООН в Україні "Посилене партнерство для сталого розвитку", а також реалізується кластером "Натуральне молоко", за підтримки ТОВ "Укрмілкінвест", та має всі перспективи стати одним з рушіїв розвитку сільської місцевості України.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme