"Культурна" аварія на Хмельниччині: Обвалилася стіна палацу Сангушків (ФОТО)

Унікальна споруда, яка перебуває під охороною держави, не реставрується, не проводяться протиаварійні роботи, - відтак розвалюється

"Культурна" аварія на Хмельниччині: Обва…

Пам'ятка архітектури та містобудування національного значення в Ізяславі - палац Сангушків, під загрозою знищення, повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на "Є".

Величний палац - колись резиденція і урядовий центр волинських володінь князів Санґушків, от-от може бути зруйнований повністю. В останні роки він в особливо катастрофічному стані, а віднедавна – взагалі під загрозою повного знищення. Щоб врятувати пам'ятку архітектури останніми десятиліттями не зроблено нічого.

На сполох забили представники місцевої громадської організації "Товариство культурної спадщини "Заслав'є", створеної торік. Саме вона згуртувала небайдужих містян та фактично самотужки нині опікуються долею пам'ятки."Хоч палацовий комплекс в Ізяславі - унікальна споруда, яка перебуває під охороною держави, жодних реальних кроків щодо реставрації чи хоча б належних протиаварійних робіт не зроблено, - каже голова організації Володимир Федотов. - Унікальний палац, який займає не одну сотню квадратів, поріс чагарниками. Знаю лише, що у 2006 році були виділені бюджетні кошти на протиаварійні роботи та розчищення завалів. На практиці тоді на першому поверсі лише забрали будівельні завали та висипали їх на купу перед головним фасадом. Жодних протиаварійних робіт так і не провели. А пам'ятка руйнується."

Другий рік поспіль громадські активісти оголошують в місті акцію "До Сангушків на толоку". А тому лише руками місцевих жителів палацовий комплекс, зарослий чагарниками та деревами, набуває певних обрисів.

"От-от повністю обвалиться одна зі сні палацу. Ще позаминулоріч обвалився південно-східний кут будівлі, - каже Володимир Федотов. - Але ця подія, на жаль, не викликала суспільного резонансу, також не стала предметом турботи відповідальних осіб органів державної влади та місцевого самоврядування. На сьогодні, коли ми вирізали чагарники, якими заріс східний фасад північного палацу, бачимо, що стіна по всій довжині другого поверху нахилилася під кутом. Сумніваюся, що вона вистоїть хоча б до кінця року. Якщо вона завалиться - вважайте пів палацу нема…"Нині активісти закликають усіх небайдужих, особливо тих, хто має вплив, можливості та обов'язки допомогти зберегти унікальну пам'ятку національного значення в Ізяславі від подальшої руйнації.Нагадаємо, тут влаштовували ошатні бали, на які з'їжджалася вельми шановані люди ХVIII століття. Одним із гостей неодноразово був останній король Речі Посполитої Станіслав Август ІІ Понятовський. Також сюди приїздили й два імператори - російський Петро І та австрійський Йосиф ІІ. З часом палац став складом та військовою частиною. Нині унікальна пам'ятка руйнується.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook