Корупція, вирубка лісу, незаконний видобуток копалин та "оборонка": Як спрацювали торік хмельницькі ДБРівці

У Хмельницькому територіальному управлінні Держбюро розслідувань підсумували діяльність за 2021 рік та оприлюднили найрезонансніші викриття

Тетяна Чорна
Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
Корупція, вирубка лісу, незаконний видоб…
Про найбільш гучні та резонансні справи 2021-го розповіли хмельницькі ДБРівці/ Фото: ТУ ДБР в м.Хмельницькому

Минулий – 2021 – рік став для Теруправління ДБР у Хмельницькому роком розвитку та вдосконалення. Оскільки територіальне управління поширює свою діяльність на сусідні Вінницьку, Житомирську, Рівненську, Хмельницьку, Чернівецьку області, територія діяльності крайового бюро чимала – відстань до найвіддаленіших точок у Чернівецькій та Житомирській областях складає понад 300 км. Відтак, керівництво ДБР вирішило створити в кожному з обласних центрів окремі відділи теруправління. Створення слідчих та оперативних підрозділів з дислокацією у кожній області в ТУ ДБР вважають одним із найвагоміших своїх досягнень на шляху інституційного становлення минулого року.

За 12 місяців ТУ ДБР Хмельницького направило до суду 66 кримінальних проваджень за фактом вчинення корупційних правопорушень, з яких 35 справ щодо одержання хабарів. За даними правоохоронців, сума одержаної неправомірної вигоди за звітний період становить майже 1,5 млн грн. Крім того, підводячи риску під своєю діяльністю за 2021 рік, в Теруправлінні ДБР у місті Хмельницькому назвали ТОП-3 корупційні справи цього року.

Найрезонансніші корупційні справи за 2021 рік

1. Посада начальника відділу поліції за 100 000 доларів США

За $100 тисяч доларів на Рівненщині прод…

На Рівненщині слідчі ДБР викрили правоохоронця, що хотів продати поліцейську посаду за 100 тис. доларів

За $100 тисяч на Рівненщині продавали керівну поліцейську посаду. Восени минулого року старшого інспектора одного із відділів поліції ГУ Нацполіції у Рівненській області та ще одну цивільну особу затримали після одержання частини неправомірної вигоди у сумі 21 400 доларів США в порядку ст. 208 КПК України, а наступного дня їм було повідомлено про підозру. Згодом фігурантам обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Як повідомили у теруправлінні ДБР, у жовтні 2020 року правоохоронець погодився взяти участь у злочинній схемі, яку йому запропонувала цивільна особа. Зокрема старший інспектор запропонував своєму колезі — працівнику Управління патрульної поліції, допомогти призначити останнього на посаду начальника одного з відділів поліції ГУ НП в Рівненській області за 100 000 доларів США. Корупціонерам світить покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років з конфіскацією майна.

2. Хабар майже на 100 000 гривень на Буковині

На Буковині ДБР затримало лісничих, що зорганізувалися в банду 

На рекордному хабарі попалися учасники ОЗГ, до якої входили начальник Управління лісового та мисливського господарства одного із регіонів України та троє службових осіб ДП "Хотинський лісгосп". Організована злочинна група активно діяла на території Чернівецької області впродовж майже усього минулого року. За даними ДБРівців, перебуваючи у змові, службові особи лісового господарства вимагали у представників юридичної особи кошти для визначення організації переможцем на закритому аукціоні, а також продажі та відпуску деревини. Сума хабара за кубометр дубу залежала від обсягів товару. Всього в процесі досудового розслідування виявлено та вилучено 97 000 грн неправомірно одержаних коштів. Але 1 листопада 2020 року організатора злочинної групи затримали під час одержання чергової частини неправомірної вигоди у сумі 30 тис. грн, а 5 травня 2021 року всім учасникам ОЗГ вручили обвинувальні акти. Санкції статей, за якими обвинувачують "бізнесменів",  передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років, з конфіскацією майна.

3. Затримання посадовців кримінальної поліції за вимагання 10 000 доларів США за приховування злочинів

У Хмельницькому затримали правоохоронців, що вимагали хабар у дружини фігуранта кримінальних проваджень

У липні 2021 року працівники ТУ ДБР у Хмельницькому разом із працівниками Департаменту внутрішньої безпеки НПУ затримали двох начальників секторів кримінальної поліції Хмельницького РУП ГУНП, які вимагали гроші у дружини фігуранта кримінального провадження. Зокрема, поліцейські обіцяли жінці за 10 тис. доларів США приховати певні епізоди злочинної діяльності її чоловіка, що фігурує у кримінальних провадженнях щодо крадіжок майна. Горе-копів затримали "на гарячому" під час отримання грошей. Їм інкримінують одержання неправомірної вигоди службовою особою за попередньою змовою групою осіб, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди (ч. 3 ст. 368 КК України). Правоохоронцям-хабарникам загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років з конфіскацією майна.

Найгучніші екологічні справи минулого року

Як повідомили у ТУ ДБР в місті Хмельницькому, за 12 місяців до суду направлено 26 кримінальних проваджень, пов’язаних із незаконною порубкою лісу. Сума завданих збитків державі становить понад 15 млн грн. А серед найгучніших екологічних справ ДБРівці виокремили наступні.

1. Незаконні рубки заповідного фонду Буковини на понад 3 млн грн

Через халатність лісівника Путильського лісгоспу державі завдано збитків на 3,3 млн грн

У вересні минулого року слідчі Хмельницького ТУ ДБР повідомили про підозру провідному інженеру Путильського лісового господарства на Буковині, через недбалість якого було незаконно зрубано дерев на понад три мільйони гривень. За даними правоохоронців, працівник лісництва дозволив здійснити поступову рубку на території заказника місцевого значення "Зубровиця" площею 1,8 га, що належать до ділянок заповідного фонду. Внаслідок недбалості лісівника державі завдано збитків на 3,3 млн грн. Відтак, працівнику лісгоспу повідомили про підозру у службовій недбалості, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 КК України).

2. Службова недбалість  майстра лісу на Вінниччині, через яку державі завдано збитків на 2,6 млн грн

Майстер лісу на Вінниччині "не помітив" вирубки лісу на 2,6 млн грн

На Вінниччині майстра лісу Дашівського дослідного лісомисливського господарства обвинуватили у тому, що допустив незаконні рубки лісу на майже 2,6 млн грн. Як вважають в ДБР, працівник лісництва допустив незаконну рубку майже 200 дерев. Зокрема, лісівник не вжив заходів щодо викриття потенційних зловмисників, при виявленні зрубаних дерев не задокументував порушення та не повідомив про них правоохоронні органи. Завдана державі шкода оцінюється майже у 2,6 млн грн. Майстра лісу обвинуватили у службовій недбалості, що спричинила тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 КК України). Горе-лісівнику світить покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 5 років.

3.  Відшкодування державі 100-тисячних збитків, завданих незаконною вирубкою дерев на Рівненщині

Через неправильно внесені дані та хибні заміри лісника з Рівненщини державі завдано збитків на майже 100 тис. грн

Наприкінці червня минулого року ТУ ДБР у місті Хмельницькому завершило розслідування стосовно посадовця лісгоспу Рівненщини, який завдав державі 97 тис. грн збитків. За даними ДБРівців, у листопаді 2018 року працівник лісництва зумисне зробив хибні заміри діаметру дерев та вписав їх у відповідні документи. На підставі таких даних було прийнято рішення про рубку дерев, через що підприємство не поставило на облік надлишкову деревину, що унеможливило її подальший збут, та недоотримало майже 100 тис. грн. До слова, під час здійснення досудового розслідування обвинувачений відшкодував вказану суму в повному обсязі. Несумлінному лісівнику загрожує покарання у вигляді штрафу від 2000 до 4000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк до 2 років, або обмеження волі на строк до 3 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Злочини в оборонній сфері

Одну із найбільш гучних справ слідчі ДБР Хмельниччини на даний час іще розслідують. 

Батько із сином обікрали військову частину на Хмельниччині

На Хмельниччині військовослужбовець разом із батьком поцупили з бронетанкової військової запасні частини до військової техніки на мільйон гривень. Військовий викрадав комплектовання за вказівками батька, а вивозив їх з частини на власному автомобілі чи передавав їх батькові через огорожу. Той зберігав деталі у власному гаражі для подальшого продажу. У цій справі ДБРівці провели 12 обшуків, під час яких було виявлено та вилучено десятки вузлів та деталей, комплектуючих до військової броньованої техніки.

Сума завданих збитків державі ще не встановлена, досудове розслідування триває. На даний час встановлюються інші особи, які можуть бути причетними до крадіжок, триває перевірка можливої відсутності іншого обладнання, деталей та комплектовання військової техніки у військовій частині.

Також слідчі Територіального управління ДБР Хмельницького розслідують обставини справи незаконної приватизації 11,5 га земель Міністерства оборони України на території Хмельницької області.

Обшуки у Старокостянтинівській міськраді…

ДБР розслідує факт незаконної приватизації земель оборонного призначення на Хмельниччині

Військові прокурори через суд намагаються повернути незаконно відчужені землі Міністерства оборони у власність держави. За матеріалами ДБР до АРМА передано 11,5 га земель оборонного призначення. Таке рішення стало можливим завдяки розслідуванню теруправління ДБР Хмельницького незаконного відчуження землі Міноборони України на території Старокостянтинівського району Хмельницької області.

За попередньою інформацією, 11,5 га земель оборонного призначення було відчужено з порушеннями законодавства, розділено на 81 ділянку та передано під приватне будівництво.  На даний час ДБР встановлює причетність посадових осіб Старокостянтинівської міської ради та Квартирно-експлуатаційного відділу Міноборони у місті Хмельницькому до вказаного злочину. У вересні 2021 року земельні ділянки визнано речовим доказом у справі, а в жовтні за рішенням суду на них було накладено арешт із тимчасовою забороною відчуження.

Попередня кваліфікація правопорушення: привласнення військового майна або заволодіння ним шляхом шахрайства, вчинене в умовах особливого періоду та зловживання владою, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 3 ст. 410 та ч. 2 ст. 364 КК України). Санкції статей передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років.

Незаконний видобуток корисних копалин та розробка надр

Найбільш резонансним торік можна назвати факт видобутку піску поблизу ХАЕС на 78 млн грн.

Незаконний видобуток піску поблизу Хмельницької АЕС розслідують ДБРівці

Фахівці ДБР вивчають причетність до незаконного видобутку піску посадовців двох приватних компаній, які займаються будівництвом Хмельницької АЕС, а також правоохоронців Хмельниччини, які могли прикривати злочин. За даними правоохоронців, незаконний видобуток здійснювався упродовж 2018-2021 років у санітарно-захисній та охоронних зонах водойми-охолоджувача Хмельницької атомної електростанції. За попередньою оцінкою, незаконний видобуток піску завдав державі збитків на суму 78 млн грн. Крім того, протиправна діяльність створювала передумови до виникнення надзвичайних ситуацій радіоактивного характеру.

Під час санкціонованих обшуків працівники ДБР вилучили бухгалтерські, податкові та інші фінансові документи; проєктну документацію щодо розробки та видобування корисних копалин; записи з даними "чорної бухгалтерії".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme