Світове турне, перший запис і ювілейні монети: Маловідомі факти про "Щедрик" – найвідомішу у світі різдвяну пісню

Цьогоріч виповнюється 106 років найпопулярнішій українській мелодії у світі

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Світове турне, перший запис і ювілейні м…

Всесвітньо відома обробка "Щедрику" належить до тих, над якими Микола Леонтович працював майже усе життя. Перша її редакція була написана до 1901–1902 років, друга редакція – в 1906-1908 роках, третя – 1914 року, четверта – 1916 року, і нарешті, п'ята – 1919 року. Микола Леонтович знайшов текст народної щедрівки і просто написав до нього музику. А сам текст пісні був складений ще за язичницьких часів. 

Факт перший

Після евакуації з Києва, з 14 лютого по 24 березня 1919 року Кам'янець-Подільський прихистив створену в січні цього ж року капелу. Тут проходили репетиції, тут було проведено значну роботу з підготовки туру, тут хор доформовувався і тут уперше зазвучала "українська ластівка".

Світова слава "Щедрика" прийшла з легкої руки Симона Петлюри. В січні 1919 року з ініціативи голови Директорії УНР Симона Петлюри була створена Українська республіканська капела. Цей проєкт був спільним з МЗС УНР. Капела під керівництвом Олександра Кошиця та Кирила Стеценка гастролювала протягом 5,5 року в 17 країнах, де відбувалися прем'єри "Щедрика".

Факт другий

У грудні 2020 року в Кам'янці-Подільському презентували широкому загалу унікальну платівку з першим записом різдвяної пісні "Щедрик" Миколи Леонтовича, а також її англомовною версією "Caroll of the Bells". Платівка записана в 1922 році американською компанією Bruswick. Виконав пісню хор під керівництвом Олександра Кошиця. 

Факт третій

У міжнародне турне вперше капела під керівництвом Олександра Кошиця вирушила з Кам'янця-Подільського. На будівлі місцевого залізничного вокзалу є меморіальна дошка, яка розповідає про те, що саме з цього місця колись у світове турне вирушила українська республіканська капела. І саме вона прославила український твір "Щедрик" Миколи Леонтовича далеко за межами України.

Факт четвертий

Перший запис "Щедрика" Миколи Леонтовича з’явився в інтернеті в грудні 2015 року. У жовтні 1921 року українська щедрівка звучала на концерті в Карнегі Холі в Нью-Йорку. У 1936 створили її американську версію – "Carol of the Bells", написану американцем українського походження Пітером Вільховським. В Англії "Щедрик" називають "новорічна серенада", в Латинській Америці — "пісня великого чару", "пісня бурхливого моря", а в Канаді — "нововідкритий сфінкс". Весь музичний світ визнав "Щедрик" піснею XX століття, а Україну — "країною пісень".

"Різдвяний гімн дзвіночків" – саме під такою назвою українська щедрівочка відома у всьому світі.

Факт п'ятий

Нацбанк сьогодні вводить 2 ювілейні моне…

Нацбанк України ввів у 2016 році дві ювілейні монети. Обидві привсячені сторіччю першого виконання "Щедрика" Миколи Леонтовича хором Київського університету. Нацбанк випустив три тисячі срібних монет та 50 тисяч монет із нейзильберу.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme