Хмельницькі архіваріуси реставрують пошкоджені пожежею в Кам'янці документи

Майже півтора десятиліття не вистачило, щоб ліквідувати гуманітарну катастрофу європейського масштабу, подібної якій архіви України не знали з часів Другої світової війни.

Хмельницькі архіваріуси реставрують пошк…

Хмельницькі архіваріуси намагаються реставрувати та зберегти залишки постраждалих в Кам'янці під час пожежі 2003 року унікальні фонди, передає Depo.Хмельницький.

Втрачено 53,3 тисяч справ Подільської казенної палати, 27,5 тис. справ Подільського губернського з селянських справ присутствія, 10,7 тис. справ Канцелярії Подільського губернатора та 70 справ Подільського військо¬вого губернатора.

Зазначені фонди містили найважливіші відомості про сфери життєдіяльності, економіку, населення, соціальні процеси однієї із найбіль¬ших українських губерній. Втрачено неповторні документи Кам'янець-Подільської міської управи 1875-1920 років, у тому числі періоду Української Народної Республіки.

Робота з ушкодженими документами носить системний, планомірний і довготривалий характер та виконується відповідно до спеціальних методичних рекомендацій, затверджених ЕПК Держархіву у 2004 році.

Ушкоджені документи, передані у 2003-2004 роках на виконання наказу Держкомархіву України від 14.04.2003 № 56 із м. Кам'янець-Подільський, зберігаються в архівосховищах корпусів № 1 та 2 в обласному центрі.

Ідентифіковані документи формуються у справи, що вносяться до єдиної електронної бази та передаються на реставрацію.

Поаркушний розбір фрагментів справ є надзвичайно складним, трудомістким та шкідливим для здоров'я процесом, який потребує високого рівня історичних знань.

На початок жовтня 2017 року вдалося ідентифікувати 36,9 тис.ум.од.зб. документів НАФ, ушкоджених пожежею.

Об'єктивна оцінка сучасного стану масиву пошкоджених документів після 12 років ідентифікаційних робіт є більш обнадійливою ніж у 2003 році та дозволяє прогнозувати, що близько 60% із 3,8 млн. арк. документів можливо та доцільно реставрувати.

У 2004 році створено та укомплектовано необхідним технологічним обладнанням Центр реставрації пошкоджених документів НАФ. Проте штатних працівників для зазначеного центру не виділено.

Відповідно до нормативів та видів робіт штатна чисельність Державного архіву області, що на сьогодні становить 46 одиниць, має бути не менше 74 одиниць. А некоректне застосування єдиних критеріїв оптимізації структури облдержадміністрації призвело до низки скорочень штату установи за останні роки. Скорочено практично увесь технічний персонал, який обслуговував два корпуси установи загальною площею понад 5 тис. кв. м та прилеглі території загальною площею 0,5 гектара. Під загрозою належне виконання окремих важливих функцій установи, значно збільшився термін розгляду запитів громадян, кількість яких постійно зростає.

"Як наслідок, незважаючи на ефективну роботу реставраторів та виконання відповідних планів з реставрації, аналіз динаміки результатів реставра-ційних робіт щодо ушкоджених документів свідчить про кричущу невідпо-відність кількості задіяних для цього реставраторів масиву ушкоджених документів, що очікують на реставрацію," - каже директор архіву Володимир Байдич.

За його словами, на початок жовтня 2017 року відреставровано ушкоджені пожежею 148468 арк. (1779 справ) або усього 5,5% від загальної кількості врятованих справ.

За кошти обласного бюджету у 2015 році купили сканувальне обладнання на суму 406 тис. гр., яке використовується і для оцифрування погорілих документів.

До кінця 2017 року збираються закупити мережеве файлове сховище та супутнє обладнання для організації зберігання електронних копій документів.

"Проблемним питанням залишається організація забезпечення гаранто-ваної збереженості документів. Здані в експлуатацію у 1974 (корпус № 2) та 1989 (корпус № 1) роках будівлі Держархіву області, які є власністю обласної ради, до цього часу капітально не ремонтувалися, - бідкається директор. - Недотримання основних нормативних вимог щодо температурно-вологісного режиму у сховищах та відсутність сучасної системи кондиціювання повітря вкрай негативно впливає на фізичний стан документів, створює сприятливі умови для розвитку різних форм їх біоураження. Залишаються не вирішеними питання забезпечення функціонування пожежної сигналізації у корпусах № 1 та 2, а також автома-тичної системи газового пожежогасіння у корпусі № 1."

Нагадаємо, у пожежі 10 квітня 2003 року в культовій споруді - костелі Францисканців, частина якого використовувалася Кам'янець-Подільським міським архівом як архівосховище, знищено та ушкоджено 101 тис. 225 справ п'яти найцінніших фондів - унікальної джерельної бази з історії Поділля кінця XVIII-початку ХХ століття, що становили 17% від загальної кількості фондів цієї архівної установи.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme