Дотягнути до тепла: Як на Хмельниччині громада і активісти не дали замерзнути старовинному палацу

Коронавірус і спричинений ним карантин б'ють з несподіваних напрямків – від них потерпають навіть пам'ятки архітектури

Дотягнути до тепла: Як на Хмельниччині г…

Палац Орловських в Маліївцях – один з небагатьох вцілілих палаців на Поділлі. Його у 1788 році звів один з фаворитів останнього короля Речі Посполитої Станіслава Августа Понятовського, коронний надвірний ловчий Ян Онуфрій Орловський. Автором проекту величної споруди вважається відомий італійський архітектор Доменіко Мерліні, який служив придворним архітектором у вже згаданого короля.

В ранні радянські роки споруда уникла долі більшості подільських палаців, від яких на сьогодні не залишилося й фундаментів. Одна з головних причин – Орловські не були помічені в надмірній експлуатації селян, достойно оплачували виконані роботи та щедро допомагали старим, хворим, немічним та сиротам. Відповідно, користувалися повагою серед селян.

Палац Орловських в Маліївцях

Пізніше від руйнування унікальну споруду врятував місцевий лікар Селецький, який організував тут лікарню. Перекази стверджують, що відвадити завзятих комісарів, які бажали зруйнувати все "до основанья", вдалося завдяки втручанню відомого більшовицького діяча Валеріана Куйбишева. Останній нібито був родичем дружини Селецького.

Парк навколо Палацу Орловських в Маліївцях

Парк навколо Палацу Орловських в Маліївцях

Пізніше на базі палацу організували дитячий санаторій з лікування туберкульозу кісток, а по Другій світовій — просто дитячий туберкульозний санаторій, що працює дотепер. Завдяки зусиллям колективу санаторію палац та значна частину парку підтримуються на належному рівні, а нещодавно навіть реставрували частину інтер’єрів.

Палац Орловських в Маліївцях

Досить благосну картину зіпсувала сумнозвісна пандемія коронавірусу COVID-19 – санаторій закрився на карантин. У зв’язку з призупиненням роботи оздоровчого закладу зупинилося й його фінансування. У тому числі оплата газопостачання – зараз грошей залишилося лише на місяць роботи котельні. Зимівля без опалення й для новозведеного  будинку – велика проблема, а для старезного палацу, якому майже чверть тисячоліття – справжня біда – це гарантований масовий розвиток плісняви та грибків, після чого вивести ту пошесть буде надзвичайно складно.

На щастя, в санаторії збереглася котельня, що працює на твердому паливі. Навіть потенційні дрова є – в величезному старому парку вистачає всохлих та повалених дерев, а також самосійних деревець та чагарників. Але це ще не пальне.

Толока в Палаці Орловських в Маліївцях

Аби вирішити проблему з дровами краєзнавець Анастасія Донець, вона ж голова громадської організації "Малієвецька спадщина", 3 грудня цього року в себе на сторінці в мережі "Facebook" оголосила доброчинний збір коштів на бензопили та звернулася до волонтерів, які би зголосилися попрацювати на заготівлі пального. За кілька днів була зібрана сума в понад 25 тисяч гривень за які одразу ж було придбано дві бензопилки. Ближче до весни з цієї суми планується купити мотокосу. Крім того благодійники подарували ще сертифікат на пальне на 1000 гривень.

Толока в Палаці Орловських в Маліївцях

А 18 грудня в Маліївцях відбулася толока, у якій взяли участь волонтери, які приїхали з Камянця-Подільського, Дунаївець, Хмельницькго тощо. Одна дівчина приїхала навіть з Київа. Звісно, що були й селяни з самих Маліївець, та персонал санаторію. Загалом близько півсотні людей озброєних сімома бензопилами, десятком сокир та при участі трьох тракторів.

За результатами дружної роботи вдалося запасти дрова на добрий місяць роботи котельної та непогано прибратися в парку. Він чималий (17,2 га), і у персоналу санаторію, аби давати лад усій його території, немає людських ресурсів.

Толока в Палаці Орловських в Маліївцях

Толока в Палаці Орловських в Маліївцях

Одна з учасниць толоки Інна Мазур – активіст, волонтер, засновник руху "Прибери в горах", розповіла Depo.ua, чому долучилися  до акції: "Люблю свій край, люблю чисту природу. Тому я й відгукнулася на заклад Насті. Вона багато розповідала про Маліївці, та й я не раз тут була на екскурсіях, тож знаю, яка тут краса і хочу її врятувати. Небайдужі люди можуть дуже багато разом".

Крім участі в дровозаготовках волонтери руху "Прибери в горах" навели лад біля знаменитого маліївецького водоспаду. Ця родзинка Поділля приваблює тисячі туристів, а отже і сміття там було достатньо".

Маліївецький водоспад

Христина Сахарова, що приїхала на толоку аж зі стольного Київа, привезла в подарунок ще одну бензопилку: "Її подарували мої батьки. Це дещо дурна історія, звідки у нас взялась зовсім непотрібна нам пилка, але вона отримала хепіенд у вигляді служби на користь історичної спадщини. В основному я стаскувала стовбурці на купу, щоб потім їх було зручно завантажити в причеп. Кілька деревець-самосійок завалила і я, ледь не вперше в житті взявши до рук сокиру, але моя майстерність в цьому ділі була сумнівною", – сміється вона.

Толока в Палаці Орловських в Маліївцях

"Я переконана, що палац Орловських має стати повноцінним туристичним об'єктом, а для цього потрібно його зберегти  у такому ж доброму стані, як він є зараз, – пояснює свою участь в толоці Наталія Ярова, гід з Кам’янця, – Я не можу зробити багато, але якщо кілька годин моєї праці підуть на користь благородній справі порятунку пам'ятки, то чому б і не долучитись?".

Толока в Палаці Орловських в Маліївцях

Головлікар санаторію Леонід Юнь попросив відзначити механізовану частину толоки: "Окремо хочу подякувати від імені всіх учасників сьогоднішнього доброчинного дійства нашим землякам Петру Шатківському, Віктору Макогончуку і Ярославу Карвацькому, сказав він. – Вони на своїх тракторах, долаючи неймовірно важкі рельєфні перепони, по бездоріжжю, на грані особистої небезпеки змогли проїхати і вивезти заготовлені дрова по крутому підйому до котельні. Ми всі дивувалися вашій пілотській майстерності". Хто бував в Маліївцяв і бачив "нижню" частину парку зрозуміє про що йдеться. По тих крутосхилах й пішки не дуже розженешся, не кажучи вже про трактор з важким причепом.

Толока закінчилася банкетом "на весь світ" (чай та канапки), та костюмованим балом в бальній залі палацу.

 

Бал у палаці Орловських в Маліївцях

Фото: Paulina Tereza/Facebook

Бал у палаці Орловських в Маліївцях

Бал у палаці Орловських в Маліївцях

За словами ініціаторки культурної толоки Анастасія Донець, це не останній такий захід. По-перше, зима ще довга, а синоптики прогнозують її затяжною, тож дрова ще будуть потрібні. По-друге, враховуючи, що активісти тепер технічно озброєні до зубів, планується впорядкувати усю паркову територію.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"