Вакцин достатньо, а лікувати нема чим: Чому в Україну постукала забута дифтерія

У Хмельницькому вперше за останніх 10 років діагностували небезпечну хворобу: на дифтерію захворіла молода дівчина. Причиною стало протерміноване щеплення. Зараз пацієнтка йде на поправку, проте вже є ускладнення і доведеться їй лікуватися ще не менше трьох тижнів

Вакцин достатньо, а лікувати нема чим: Ч…

21-річна хмельничанка, яка скаржилася на біль в горлі та високу температуру, згодом отимала вже призабутий медиками за останні 10 років діагноз – дифтерія. Після бактеріологічного обстеження на місці саму бактерію хвороби не знайшли. Однак після столичного лабораторного дослідження виявили фрагмент збудника дифтерії. Хвора мала щеплення від дифтерії, однак вони були проведені з порушенням.

Ще на початку року лікарі закликали вакцинуватися від дифтерії, пропонуючи безоплатну цільноклітинну вакцину проти кашлюку, дифтерії та правцю АКДП, яка забезпечує найкращий захист. Також є й безкоштовна вакцина для профілактики дифтерії та правця АДП та вакцина для профілактики дифтерії та правця із зменшеним вмістом антигена АДП-М, яку застосовують для дорослих. 

Як розповідає кандидат меднаук, лікар Хмельницької міської інфекційної лікарні Олена Маркевич, хвора отримала два щеплення в ранньому дитинстві, третє щеплення – в 16 років вона пропустила, і за рахунок цього в неї хвороба перебігає в середній важкості і немає надважкого стану. Дівчину лікують антибіотиками, бо іншого, а точніше адекватного лікування немає, і хоча їй вже краще, проте вона вже має ускладнення. "На даний час пацієнтка середньої важкості, нальотів в горлі вже немає, але у даної пацієнтки ускладнилось захворювання міокардитом, це – запалення серцевого м'яза, – каже Олена Маркевич. – Зараз нас насторожує те, що на Україні немає специфічного лікування від дифтерії. Свого часу був спад захворюванності і запаси сироватки для лікування хворих із дифтерією не поповнювалися."

Крім того, що протидифтерійної сироватки немає в Україні, вона ще й не зареєстрована в Україні. Хвороба ж насправді дуже підступна, бо має кілька видів і в найгіршому випадку розвивається за декілька годин і закінчується для пацієнта фатально. Власне тому лікарі наполягають на щепленні, запевняючи про якісні вакцини. Їх треба робити в 2, 4 і 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація, згодом ревакцинацію проводять в 6 років вакциною, наступну у 16 років. Дорослі теж, кожні 10 років повинні отримувати щеплення від дифтерії і правця, тому що імунітет поствакцинальний з часом виснажується і треба повторювати щеплення, щоб його підтримувати на належному рівні.

Дифтерія небезпечна тим, що без негайного введення сироватки близько 50% хворих можуть померти, навіть з сироваткою залишається ризик смерті до 20%. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, що руйнує тканини дихальної системи. Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання. Токсин може спричинити слабкість, біль у горлі, лихоманку чи набряк залоз у шиї. Токсин також може потрапити у кров і вразити серце, нирки і нервову систему. Ускладнення від дифтерії можуть блокувати дихання,  викликати міокардит чи поліневропатію, легеневу інфекцію.

У Хмельницькому станом на початок липня поточного року достатньо високий рівень охоплення щепленнями проти дифтерії та правцю дітей до року – майже 85%, дітей у 18 місяців – близько 80%. Але чим старше діти, тим нижчий рівень охоплення вакцинацією: у 6 років – 41%, в 16 років – 35,6%, дорослі – 27,4%.

Дифтерію медики називають керованою інфекцією, адже вберегтся від хвороби можна, зробивши щеплення. До того ж воно безкоштовне, а лікування, приміром, для пацієнтки з Хмельницького стане в 8-10 тисяч гривень.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"