Як смітники Хмельниччини ризикують повторити долю львівських

Що є на сільських сміттєзвалищах Хмельниччини, наразі відомо досить приблизно, тому про перспективи переробки сміття в масштабах області поки говорити зарано

Як смітники Хмельниччини ризикують повто…

На Хмельниччині роботи з виготовлення паспортів для сміттєзвалищ повністю завершили селищні та сільські ради лише на Деражнянщині, Красилівщині та Теофіпольщині. Паспортизували 32 із 37 сміттєвих полігонів і на Летичівщині.

Займаються потроху проблемою і у Білогірському, Віньковецькому, Волочиському, Городоцькому, Кам'янець-Подільському, Новоушицькому, Славутському, Старокостянтинівському, Теофіпольському, Хмельницькому, Шепетівському та Ярмолинецькому районах.

Проте є і райони, в яких досі навіть не думали над проблемою. Так, не переймалися цим питанням на Полонщині, Старосинявщині та Чемеровеччині.

Звісно, найгостріше "сміттєве питання" постало для найбільших міст краю - Хмельницького, Кам'янець-Подільського та Нетішина. Власне, сміттєзвалища цих полісів вже давно вичерпали всі ресурси. Відтак, невдовзі, якщо терміново не виправити ситуацію, хмельницьке сміття може стати відомим Україні на кшталт львівського.

"Майже скрізь на Хмельниччині відсутня спеціальна техніка для належного збору та вивозу твердих побутових відходів на звалища. Крім того, ніхто не моніторить їхній вплив на підземні води, і лише окремі підприємства мають укладені угоди на проведення контролю впливу сміття на ґрунти. Великою проблемою, особливо влітку, є також і відсутність профілактики пожеж. Території полігонів не забезпечені водними резервуарами", - каже заступник директора департаменту екології облдержадміністрації Андрій Мартинов.

Позитивними трендами у сміттєвій проблемі наразі є запровадження роздільного збору відходів. Зокрема, у Хмельницькому сортують 25% відходів, у Нетішині - 67%, а Славуті - 100%.

Роблять на теренах краю і кроки з дегазації звалищ. Так, на кам'янецькому смітнику вже здійснили успішну розвідку біогазу. За інформацією місцевої влади, за сприятливих умов вже цьогоріч восени можуть розпочати будівництво комплексу з виробництва "блакитного палива".

Є успіхи і в обласному центрі, у Хмельницькому вже визначили фірму, що генеруватиме струм зі сміттєвого газу. Власне, це буде чернігівське підприємство ТОВ "Біогаз Енерджі". За умовами конкурсу переможець віддаватиме муніципалітету не менше 10% прибутку від продажу електроенергії.

Проте смітнику обласного центру вже понад 60 років, і через "пенсійний вік" полігон вже давно відпрацьований, а його висота вражає. Нині ж всі розмови про побудову сміттєпереробних комплексів у Хмельницькому залишаються у переговорній площині без жодних конкретних результатів. Вони нещодавно стали навіть предметом суперечок між міськими та обласними посадовцями. А очільники обласного центру почали шукати землю під нове звалище.

Таким чином сьогодні "сміттєве питання" в регіоні залишається вкрай болючим, а перспективи його врегулювання поки виглядають вельми туманними.

Довідково:

На Хмельниччині нараховується 784 сміттєзвалища та полігони. З них 749 - на балансі у сільських рад, а 21 полігон і 14 селищних смітників обслуговують комунальні підприємства.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme