Сатанівський відпочинок: Як торується шлях до подільської "Нафтусі"

Трохи більше, ніж пів року тому обласним чиновникам вдалося "протиснути" у державну програму шмат дороги у 60 км до Сатанова. Проте розбудова самого курорту в Подільских Товтрах не така стрімка

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Сатанівський відпочинок: Як торується шл…

Пандемія, звісно, не сприяє розквіту туризму та сфери відпочинку загалом. Проте, навіть у часи "ковіду" на Хмельниччині крок за кроком намагаються розбудовувати унікальний курорт у Сатанові.

Сприятлива кліматична зона вкупі з мінеральною водою "Збручанська" (типу "Нафтуся") робить зону відпочину та оздоровлення в Подильських Товтрах справді уникальною і, разом з тим, недооцінненою.

Сатанівський курорт охоплює більше десятка реально працюючих санаторіїв та відпочинкових баз. Коли зараз він профілюється на лікуванні й профілактиці здебільшого кишково-шлункових хвороб, то уже в найближчих планах - додати й оздоровлення пацієнтів з серцево-судинними недугами. Принаймні про це говорять обласні посадовці.

Активізувавши підтримку розвитку курорту, тут фактично щоквартально відслідковують зроблене і коригують плани. Для відпочивальників поки це нічого не дає, оскільки пандемія COVID-19 суттєво порушує плани, та й не лише іноземні гості відкладають оздоровлення – з України зараз не завжди просто доїхати.

Дорога стала першою проблемою – ще навесні депутати облради проголосували за відповідне звернення до столичної влади. А у червні вже напряму звернулися до Зеленського, котрий якраз перебував в області з робочим візитом і оглядав об'єкти "великого будівництва".

Так і "стартанув" ремонт дороги, що веде з Війтовець (М-12) до Сатанова. Постановою Кабміну на поточний середній ремонт окремих ділянок автомобільного шляху регіонального значення Р-48 Кам’янець-Подільський – Сатанів – Війтівці – Білогір’я загальною протяжністю 30 кілометірв передбачено 240 мільйонів гривень. Потому виділено додаткове фінансування – близько 210 млн грн. Зробити дорогу мають до кінця поточного року. Зважаючи на хід робіт і якщо не завадить погода, може, так і буде.

Ще цьогоріч намагатимуться віднайти генеральній план забудови курорту й слідувати йому з поточними правками. Сам план ніби як був, але побачити його в реальному вигляді не можуть навіть керівники санаторних закладів. У документі останні зміни робилися, так би мовити, під будівництво гігантського, за місцевими мірками, санаторію Arden Palace. Мега-будівництво розпочалося ще 8 років тому і стало довгобудом.

Керівники санаторних закладів, з-поміж яких є й державні, і відомчі, просять організувати роботу таким чином, щоб насправді кожен зміг повноцінно працювати, забезпечивши потребу туриста з різним рівнем доходу.  Планують і трохи поміняти направленість самого оздоровлення, зробившв ставку на профілактику і реабілітацію серцево-судинних захворювань, оскільки зараз вони стають найчастіше причиною смерті українців. Долучили до цього і місцевих кардіологів, які окрім іншого, теж мають долучитися до втілення ідеї.

Найбільший санаторій у Сатанові, який вже от-от має запрацювати, орієнтований на іноземців, адже пропонуватиме послуги преміум-класу. Arden Palace для області – це чималі інвестиції, які принагідно й розв'язують соціальні проблеми. Тут працюватиме близько тисячі людей з околиць, а туристи "підтягнуть" інші супутні сфери. Принаймні, на це розраховують обласні та й місцеві "мужі".

Один із забудовників та інвесторів, а заодно й депутат облради Артур Фрідман розповів, що це санаторій на 1200 місць, де буде 1100 людей персоналу. Крім того, на території запрацював реабілітаційний парк для хижих тварин площею у 32 гектари – це найбільший притулок для хижаків в Україні. Очікується, що відвідувати територію Сатанівського курорту та парку буде від 500 тисяч до мільйона осіб на рік.  

Направду, завдяки цьому величезному санаторію на планованих тисячу відпочивальників, у Сатанові взялися за розвиток  бальнологічного курорту як такого на державному рівні – років так 5 тому. Кабмін тоді дав доручення обласній владі підготувати пакет документів щодо оголошення природної території курорту Сатанів Хмельницької області курортом державного значення.  Історія ця давня: ще в 1992 році прийнята постанова Кабміну "Про затвердження Положення про курорт Сатанів", проте окремого рішення про оголошення Сатанова курортом державного значення не було.

У зв’язку із розвитком курортної зони, а фактично– з початком зведення Arden Palace, почали поновлювати і відомості про місцерозташування, розміри та характер використання цілющих вод, власників та користувачів природних територій в селищі Сатанів, а крім того, визначати межі та зони санітарної охорони курорту.

Досить гостро і дотепер стоять екологічні проблеми – зокрема, питання поводження з відходами, необхідності розробки схеми санітарної очистки селища, підвищення ефективності роботи очисних споруд зворотних вод і раціонального використання самих скважин з "Нафтусею". Чотири роки тому "з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки бромних хлоридних кальцієво-натрієвих вод, ділянки Збручанського родовища мінеральних лікувальних вод для лікувальних цілей" передали у користування тому ж  Arden Palace. Що там вони "понавивчали" на загал поки не відомо, але  те, що заговорили про зміщення акцентів санаторного профілю, змушує скептиків занепокоїтися, мовляв, чи все там гаразд із родовищами цілющої води.

Зараз завантаженість санаторіїв курорту – близько 20%. Зазвичай у грибний сезон тут людей під зав'язку, але пандемія з одного боку не дозволяє заповнювати більш як на половину заклади, з іншого – не те що іноземці через закриті кордони, а й з сусідніх областей люди остерігаються їхати.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme