Вартість продуктів здорожчала на 4-40%

Здешевшання очікувати експерти не радять, хіба незначне і лише окремих товарів

Вартість продуктів здорожчала на 4-40%…

Найбільше в Україні зросли в ціні яйця та молоко, а борщнабір встояв, повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на Сегодня.

За 100 днів після скасування держрегулювання цін на окремі категорії соціально значимих товарів вони подорожчали в середньому на 4-40%. 

До соціально значущих товарів відносяться м'ясо з кістками, вершкове масло, молоко і молокопродукти низької жирності, крупи, яйця тощо. А держконтроль їх вартості Кабмін тимчасово скасував з 1 жовтня 2016 року на три місяці, але потім було вирішено його не повертати. Водночас мало змінилися ціни на борщовий набір, вартість якого державою не контролювалася і раніше.

Вартість продуктів різниться за регіонами. 

Вартість продуктів здорожчала на 4-40% - фото 1

Найдорожче м'ясо в Дніпропетровській області - 81 грн/кг свинини, що майже на 10 грн вище, ніж в середньому по країні, і на 15 грн вище, ніж на Черкащині – найдешевшому щодо м'яса регіоні.

Яйця і молоко найбільше тепер коштують в Донецькій області (100 днів тому були в Одеській і Миколаївській, відповідно).

Набагато відрізняється від середньої вартість пшеничного хліба: найдоступніший буханецьв Харківській області – 8,71 грн/кг, а найбільше треба викласти за нього в Закарпатті – 12,37 грн/кг. Різниця в ціні хліба на заході і сході країни дорівнює майже 4 грн/кг, або 42%.

За останній квартал минулого року в лідери за дорожнечею бакалії, борщнабору і картоплі вийшов Київ, раніше в столиці було тільки найдорожче в країні борошно – 9,33 грн/кг (зараз 9,76).

Тепер кіло картоплі в столиці коштує майже на 70% більше, ніж на Тернопільщині, де "другий хліб" найдешевший.

А ось набір овочів на київський борщ, хоча і став найдорожчим в Україні – 20,06 грн/кг, але за 100 днів він подешевшав більш ніж на гривню порівняно з попереднім рекордсменом – борщем донецьким.

Думки фахівців з приводу того, чи вплинуло держрегулювання на зростання цін, розходяться.

"Цей сегмент невеликий і головну роль відігравали попит і пропозиція, а "рифи" держрегулювання виробники і торгівля давно навчилися обходити. Класичний приклад - молоко з жирністю 2,5%, ціна на яке раніше регулювалася, і молоко з жирністю 2,6%, на яке вона була вільною, тому молоко з жирністю 2,5% майже не виробляли. Яйця до зими традиційно дорожчають, тому що падає пропозицію, а попит стабільний, м'ясо трохи зросло в ціні із-за тривалих свят," - вважає президент Украналітцентру Олександр Охріменко.

"Якщо ціни різко, а не плавно, як зараз, підуть вгору, уряд будь-якої миті може повернути держрегулювання. Прем'єр ж не сказав, до якого терміну вони продовжили його скасування. Поки що за минулі 100 днів все дорожчало насамперед через інфляцію, що прискорилася до кінця року – з 8 до 12% за три місяці," - переконаний  директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

Однак обидва експерти кажуть, що найближчим часом навряд чи варто очікувати зниження цін на продукти, трохи подешевшати можуть до весни тільки яйця.

"Молочка у нас недооцінена, і виробництво молока знижується, на гречку, цукор і борошно фактично немає конкуренції серед великих постачальників, тому дешевшати ці продукти не будуть, хоча їх досить. Можуть застигнути на рівні 75-80 грн/кг ціни на м'ясо через низьку купівельну спроможність населення. Поступово дорожчатиме хліб через зростання зарплат і вартості енергоносіїв", – говорить Охріменко.

А за словами Дорошенка, багато чого залежатиме від курсу долара.  Адже в ціні всіх продуктів закладена вартість палива, добрив, запчастин до обладнання, все це - переважно імпортне. Поворотною точкою для цін стане кінець січня, коли стане ясно, яким буде курс долара.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme