Ретро-протоколи, кандидати-лузери і баталії з підрахунками: Як на Хмельниччині проривались в депутати

Місцеві вибори-2020 запам'ятаються жителям області не лише епідобмеженнями, чи рекордно низькою явкою, а й несподіваними результатами та повторним переобранням мерів

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Ретро-протоколи, кандидати-лузери і бата…

Зміни у законодавстві, пандемія та незрозумілі бюлетні, – все це та ще й "присмачене" масовими хворобами як кандидатів, так і самих виборців призвело до довгого підрахунку голосів майже по всій Хмельницькій області. Терчвиборчкоми приймали протоколи з ДВК в режимі нон-стоп і ледь вкалдалися у визначені терміни. На сайті ЦВК ж результати, які прийнято називати офіційними, з'являються повільно і дотепер їх усіх немає.

Як голосували

День виборів продемонстрував досить низьку явку. Цього разу до волевиявлення долучилося 40,71% виборців. Всього в області право голосу мають 984 330 краян, на виборчі дільниці  прийшло 400 688. Приміром, на місцевих виборах-2015 на дільниці Хмельницького прийшло 45,27% виборців.

Правда, окремі "рвалися" на дільниці. Як от голова однієї з виборчих комісій, який прийшов на робоче місце п'яним. На місце події виїхала патрульна поліція. Освідування у медичному закладі показало наявність 2,8 проміле алкоголю у крові чоловіка, а це в 14 разів вище норми. На окремих дільницях розпочали голосування завчасно –ще до 8 ранку. У районах "шукали" бюлетені: одразу у кількох місцях (у Віньковецькому, Шепетівському районах та у м. Хмельницькому) не вистачало 100, а то й 600. Були поодинокі факти адміністративного підкупу та незаконної агітації, пошкодження виборцями своїх бюлетенів.  Уже після закриття на Кам'янеччині зникало світло на двох ДВК, та зрештою все це не спотворило результати виборів, – так заявили правоохоронці вкупі зі спостерігачами.

Як рахували

Хмельниччина цього разу, так як і на всіх місцевих виборах, була не цікавою для екзит-полів, тому попередні результати звучали з вуст політсил, які проводили свої паралельні підрахунки. Що ж до ТВК, то тут процес став невимовно болісним і тривалим. Вони ледь вкладалися у визначені законом терміни, незважаючи, що працювали в он-лайн режимі фактично два тижні. 

З ексцесів згадаємо намагання винести протокол з Кам'янецької міської ТВК. Там член комісії попалася "на гарячому" і справою зайнялися копи. З того ж району на обласну ТВК примудрилися привезти протоколи зразка 2015 року. У Дунаївцях за пару днів до дед-лайну різко захворіла голова комісії та кілька членів, відтак в авральному порядку їх довелося міняти, заміни відбулися й в обласній ТВК та Шепетівській міській.

Казус стався з кандидатами в депутати Кам’янець-Подільської міської ради: жоден виборець не підтримав двох представників політсили "Громада і закон", Сергія Харламова та Сергія Горбатюка, ще один "колега у нещасті" –Сергій Шеврін з "Пропозиції".

ЦВК почала оприлюднювати результати виборів у Хмельницькій області лише 2 листопада і дотепер усіх даних іще немає. А от у поліції підрахували, що в період із 5 вересня по 4 листопада 2020 року до територіальних підрозділів ГУНаціональної поліції в Хмельницькій області загалом надійшло 277 заяв та повідомлень про порушення виборчого законодавства.

Кого обрали мерами

Якщо базуватися на остаточних даних Центрвиборчкому, то в області із 13 мерів є прізвища 6 і четверо з них –переобрані попередні очільники громад. У Дунаївцях перемогла Веліна Заяць (ПП "За конкретні справи") із підтримкою в 48,41% голосів; у Старокостянтинові – самовисуванець Микола Мельничук, набравши 62,51%; у Городку – Неоніла Андрійчук (ПП "За конкретні справи") – 60,18%; у Нетішині – Олександр Супрунюк (ПП "ВОЛЯ") – 48,49%; у Славуті – самовисуванець Василь Сидор – 70,94%; у Шепетівці – самовисуванець Віталій Бузиль – 23,27% голосів.

Уже за результатами даних ТВК привітали й решту голів, але ЦВК ще "опрацьовує" інформацію. За відомими результатами залишилися головами у Волочиську Костянтин Черниченко (ПП "За майбутнє), у Хмельницькому – Олександр Симчишин (ВО "Свобода).

Що є разючою особливістю цьогорічних місцевих виборів, так це тотальна підтримка чинних мерів. От, приміром з названих восьми голів ОТГ шестеро безапеляційно перемогли. А Микола Мельничук уже вп'яте "заходить у ту ж воду". 

У Кам'янці-Подільському ж виборці не змогли визначитися і ЦВК оголосила другий тур виборів, призначивши його на 15 листопада. Боротимуться за посаду колишній нардеп Володимир Мельниченко і "свободівець" Михайло Посітко.

Обласна рада

За виборчим законодавством до складу Хмельницької облради отримають мандити 64 депутати. На відміну від попередньої каденції кількість обранців скоротилася на 20 осіб – з 84-ох до 64. Пройшли бар'єр сім партій. 

"Команда Симчишина" стала найбільшою несподіванкою і "проривом" сезону, набравши найбільшу кількість голосів – 19,04%. На другому місці опинилася "За майбутнє" – 18,24%, хоча вони прогнозували собі "легко" 55%. На третє місце із 14,8% голосів вийшла партія "Слуга народу". Зовсім на трошки відстала партія "За конкретні справи" – 14,04%. На п'ятій позиції з підтримкою в 10,11% – "Європейська солідарність", за ними – ВО "Батьківщина" з 9,21%. Крім того, вдалося "застрибнути" в облраду, набравши 5,16% представникам ПП "Радикальна Партія Олега Ляшка".

Відповідно букви закону, вони матимуть таке представництво:

"Команда Симчишина" – 13 (квота – 8; список – 5);
"За майбутнє" – 13 (квота – 7; список – 6);
"Слуга Народу" – 10 (квота – 7; список – 3);
"За конкретні справи" – 10 (квота – 5; список – 5);
"Європейська Солідарність" – 7 (квота – 1; список – 6);
"Батьківщина" – 7 (квота – 2; список – 5);
"Радикальна партія Олега Ляшка" – 4 (квота – 0; список – 4).

За підсумками голосування у восьми округах 30 кандидатів пройшли за квотою, що дає їм право автоматично стати депутатами Хмельницької обласної ради, ще 34 - за загальними партійними списками.

Партія ПІП – у терокругах ПІП – єдиний виборчий список
"Слуга народу" Крупа Тетяна Василівна Мандзій Сергій Володимирович
  Зозуля Сергій Володимирович Козюра Андрій Ростиславович
  Демчишен Михайло Григорович Натальська Оксана Валентинівна
  Романюк Володимир Віталійович  
  Бочкарьова Оксана Валеріївна  
  Цуглевич Яків Миколайович  
  Присяжний Володимир Броніславович  
"За конкретні справи" Павлишина Світлана Андріївна Герега Олександр Володимирович
  Лебединський Віктор Вікторович Лозовий Вадим Миколайович
  Андрійчук Неоніла Вячеславівна Шоробура Інна Михайлівна
  Ткаченко Уляна Юріївна Лукомська Світлана Іванівна
  Петльований Руслан Федорович П’ятницька Тетяна Володимирівна
"Команда Симчишина" Бурлик Віктор Вікторович Симчишин Віктор Сергійович
  Гончарук Володимир Володимирович Лещишин Руслан Миколайович
  Герасимчук Леся Олександрівна Калюжна Тетяна Олександрівна
  Мельник Галина Леонтіївна Ромасюков Артем Євгенійович
  Галкін Григорій Якимович Барабаш Галина Іванівна
  Попадюк Богдан Петрович  
  Панчук Анатолій Анатолійович  
  Смаль Юрій Валентинович  
"Європейська солідарність" Пухкий Михайло Опанасович Ар’єв Володимир Ігорович
    Коваль Аліна Володимирівна
    Соколюк Валентин Іванович
    Співак Олександр Михайлович
    Карнасевич Галина Іванівна
    Скримський Руслан Францович
"Батьківщина" Бойко Михайло Дмитрович Лукашук Олег Григорович
  Палій Олександр Володимирович Яковлев Сергій Володимирович
    Розізнаний Олександр Григорович
    Каденко Оксана Олегівна
    Кухарук Наталія Леонідівна
"За Майбутнє" Іващук Сергій Петрович Лабазюк Сергій Петрович
  Фрідман Артур Давидович Брухнова Лілія Степанівна
  Лабазюк Віолета Олександрівна Гай Ігор Віталійович
  Чубар Віктор Миколайович Лабазюк Петро Петрович
  Лемещук Олена Валеріївна Гладуняк Іван Васильович
  Слюсарчук Сергій Борисович Гладій Валентина Євгенівна
  Сімашкевич Михайло Євстафійович  
"Радикальна Партія Олега Ляшка"   Зеленко Тетяна Іванівна
    Дехтярук Олександр Миколайович
    Корнійчук Олександр Олександрович
    Тарасюк Олександр Іванович,

Список загальний є, але він далеко не остаточний, оскільки окремі люди балотувалися у пару рад, та й серед прізвищ є імена нардепів, які навряд чи поміняють оплачувану й з багатьма можливостями роботу в Парламенті на громадську – в облраді. Є й новообрані керівники ОТГ, є цілі родини, є досвідчені депутати, є й "першачки". 

Розглянемо потенційні конфігурації більшості, міжфракційних "договорняків" і колуарні перемовини щодо голови трохи згодом – як ЦВК назве остаточні прізвища.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme