Нестабільне крісло голови, або Чому штормить Хмельницьку облраду
Протримавшись на посаді голови облради сім днів, Віолета Лабазюк була змушена припинити повноваження
За рішенням окружного адміністративного суду, який зупинив рішення першої сесії Хмельницької обласної ради VIII скликання, голові облради, а заодно й дружині тричі нардепа Віолеті Лабазюк довелося скласти повноваження, щонайменше тимчасово – до рішення суду. Обраниця хоч і зауважила, що ситуацію розглядає як політичний тиск, проте "не здивована, адже це - класичний стиль роботи опонентів."
Представниці партії "За майбутнє", яку "штормовою хвилею" занесло в крісло очільниці облради, з першої хвилини доводиться стикатися з судовими позовами і усі вони стосуються поки легітимності її обрання. Перша спроба, що відбулася 7 грудня, і, як виявилося, далеко не остання, сталася з боку її конкурентки на посаду, обраниці від пропрезидентської сили Оксани Бочкарьової. Та ще на першому засіданні сесії поставила під сумнів законність одного з бюлетенів, який зарахували на користь дружини нардепа. Заручившись підтримкою "слуг", Бочкарьова дії лічильної комісії оскаржила в суді.
Неоднозначною виглядає й евакуація депутатів через "замінування", повідомлення про яке копи отримали якраз під час роботи лічильної комісії, тобто підрахунку голосів. Правоохоронці повідомили присутніх на сесії Хмельницької облради про необхідність покинути приміщення, та якраз за пару хвилин до того результати були озвучені – на користь Віолети.
Наступний позов очікував нещодавно обрану очільницю одразу від трійки депутатів – тієї ж "слуги" Оксани Бочкарьової, представника партії "За конкретні справи" Вадима Лозового та "батьківщинівця" Олександра Розізнаного. Ця трійка надіслала до суду заяви про забезпечення позовних вимог. Хмельницький окружний адміністративний суд задовольнив заяву Вадима Лозового та виніс ухвалу, якою зупинив дію рішення органу місцевого самоврядування про призначення Віолети Лабазюк на посаду голови Хмельницької облради.
А перед тим, на другому засіданні першої сесії Хмельницької облради, яке відбувалося 14 грудня, "слуги" намагалися блокувати трибуну і виступили із аналогічною заявою.
У Хмельницькому "зелені" стали третіми за числом депутатських місць в облраді. Здавалося, це мало б їм гарантувати посади і впливи. Але трапився конфуз: в кулуарній інтризі кандидатура проколомойської політсили переважила кандидатку від "Слуги народу". Група Лабазюка під прапорами "За майбутнє" об’єдналася з партією мера обласного центру "Команда Симчишина" і разом з нею зробила "слуг", забравши посади голови облради і першого заступника. І гол в роздягальню – посаду "просто" заступника віддали "Європейській солідарності". Це на першому засіданні. На другому закріпили позиції, поділивши на трьох голів усіх постійних комісій.
Комісію з питань бюджету очолив Руслан Лещишин ("Команда Симчишина"); з питань будівництва, житлово-комунального господарства, інвестиційної політики, природокористування та екології – Артур Фрідман ("За майбутнє"); з питань сільського господарства, продовольства та земельних відносин – Михайло Пухкий ("Європейська солідарність"); з питань охорони здоров’я та соціальної політики, освіти і науки, культури, релігії, молоді та спорту – Віктор Бурлик ("Команда Симчишина"); з питань управління комунальною власністю та приваттизації – Іван Гладуняк ("За майбутнє"); комісію з питань регіонального розвитку, міжнародного та міжмуніципального співробітництва, місцевого самоврядування та децентралізацію – Аліна Коваль ("Європейська солідарність").
З 64 депутатських мандатів по 13 мають "За майбутнє", "Команда Симчишина", по 10 – "Слуга народу" та "За конкренті справи", по 7 – "Європейська солідарність" та "Батьківщина", ще 4 – у "Радикальної партії Олега Ляшка".
Як стверджують столичні політологи, протистояння олігарха Коломойського і президента Зеленського перейшло з парламентського в регіональне. Чим це може обернутися для Хмельниччини? За Основним законом, у разі висловлення недовіри головам місцевих адміністрацій двома третинами від складу відповідної ради президент припиняє повноваження такого голови. За цією схемою уже "працює" Волинь. Наступним очільником обладміністрації, якому приготували долю Погуляйка (голови Волинської ОДА, якому висловили недовіру), може стати керівник Хмельниччини Сергій Гамалій, котрого щойно призначили. Позиції партії Коломойського-Палиці в регіоні слабенькими назвати важко. Тож спроби вибити крісло з-під Віолети Лабазюк для "слуг" є стратегічно важливим, але вони, певне, це запізно зрозуміли, забуваючи, що депутати облради, які є керівниками комунальних установ чи працюють у цій сфері, під час таємних голосувань обирають меркантильні, а не політичні інтереси.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Місцеві вибори в Хмельницькому