Без кадрів та ідеї: Чому на Хмельниччині не "злітає" "За майбутнє"

Попри серйозні фінансові ресурси та чималий кадровий потенціал проект Коломойського-Палиці на місцевих виборах веде себе вкрай нестабільно: в деяких регіонах "За майбутнє" демонструє високий результат (як-то на Волині), тоді як в інших областях відверто провалює кампанію. Чому так відбувається, розбиралося наше видання

Без кадрів та ідеї: Чому на Хмельниччині…

Мільярдер Ігор Коломойський та його молодший бізнес-партнер Ігор Палиця, він же лідер партії "За Майбутнє" (ЗМ), не приховують амбітних планів на новостворену політичну силу. Палиця нещодавно прямо заявив, що його партія націлена на дострокові парламентські вибори.

Політологи вважають, що Коломойський відводить цьому проекту важливу роль у майбутньому перезавантаженні уряду. Але для початку необхідно досягнути високих результатів на виборах до органів місцевої влади 25 жовтня. І в кампанію місцевих виборів олігарх та його партнери вкладають серйозні фінансові ресурси.

У рейтингах "За майбутнє" - різнобій: різні соціологічні фірми дають різні показники середнього рейтингу по Україні – від 2% до прохідних 6%. Важлива деталь: там, де місцеві осередки очолюють члени однойменної депутатської групи у Верховній Раді, яка складається з переможців виборів у мажоритарних округах, там у "За майбутнє" здебільшого спостерігається високий результат.

Утім, наявність своїх мажоритарників теж, як виявляється, не гарантія перемоги. Яскравий приклад – Хмельниччина, де попри наявність одразу двох чинних нардепів-мажоритарників– Сергія Лабазюка та Віктора Бондаря - "За майбутнє" так би мовити не "злітає"…

Непотизм – шлях до скандалів

Головним представником ЗМ на Хмельниччині та керівником її передвиборчої кампанії став Сергій Лабазюк – народний депутат, який минулого року втретє переобрався по 188 виборчому округу. Власне, до його діяльності під час виборчої кампанії, методів управління та ухвалення одноосібних рішень, і зокрема, у ситуації з формуванням списків –виникло чимало зауважень. Найпроблематичніше, що такі зауваження лунають з боку представників ЗМ на місцях, тобто тих активістів, що мали б навпаки виказувати своєму регіональному лідерові та його оточенню лояльність і всебічну підтримку.

Так, у прохідній частині передвиборчого списку "За майбутнє" до обласної ради – першій шістці Лабазюк зумів просунути одразу трьох представників своєї родини. Так, йде сам Сергій, його дружина Віолета та брат Петро.

 

 

 

Зрозуміло, що балотування нардепа першим номером – це швидше хід технологічний, що вирішує два завдання. По-перше, спробувати "потягнути" список ЗМ в Хмельницьку облраду за рахунок власної впізнаваності. По-друге, використовуючи медійно-фінансовий ресурс партії та агітаційну кампанію 2020 року, підготувати собі плацдарм для наступних виборів до Верховної Ради від Хмельниччини (за твердженням лідера партії Ігоря Палиці вони будуть достроковими).

А от розміщення на третьому місці Віолети та шостому – Петра, крок практичний – за умови подолання "За майбутнє" в Хмельницькій області 5% бар’єру, вони обоє гарантовано отримують депутатські мандати. Додамо, що дружину нардепа також призначено очільницею жіночого руху ЗМ "Жінки за майбутнє".

Та чи грає це у плюс політсилі? Навряд чи. Віолета Лабазюк довгий час очолювала обласну організацію маловідомої партії "Поруч". Своє представництво партосередок під її керівництвом зміг сформувати лише на Волочищині (опорна територія на виборчому окрузі Сергія Лабазюка), куди обралася значна частина "поручистів", та у Хмельницькій міськраді, сформувавши фракцію з мізерних 4 депутатів. До слова, частина мажоритарного округу 188 знаходиться саме у місті Хмельницький, проте жодного партійця з "Поруч" на цій території у 2015 році на місцевих виборах до міськради обрано не було. Так само, як і не було обрано жодного депутата до Хмельницької облради.

 

Єдине чим відома Віолета Лабазюк виборцям Волочиського, Хмельницького районів та міста Хмельницького, так це тим, що є дружиною нардепа та багато років очолює його іменний благодійний фонд "Ми поруч".

Що ж до старшого брата нардепа Петра Лабазюка, який є депутатом Волочиської райради, то в області він людина більш відома за Віолету. Значну впізнаваність та вплив він має за рахунок того, що займається аграрним бізнесом сім’ї – групою компаній VITAGRO. 

Прохідна частина списку до Хмельницької міської ради також складається переважно з бізнес-партнерів Сергія Лабазюка. Вже традиційно він сам йде першим номером. Другою у списку "За майбутнє" є Катерина Заганяч – дружина ще поки діючого депутата міськради, головного юриста сім’ї Лабазюків Миколи Заганяча. Під номером чотири балотується чинний депутат від "Поруч" бізнесмен Олександр Сидорук". За вдалих обставин переобратися зможе також і нотаріус Тетяна Нагорна, яка зараз входить до фракції "поручистів" у міськраді.

До чого призвів такий підхід до формування виборчих списків? До того, що партійці та прихильники "За майбутнє" в області побачили бажання Лабазюка монополізувати партію на Хмельниччині. Наслідки не забарилися: партійний осередок замість того, щоб посилюватися напередодні кампанії, фактично почав сипатися ще на "зльоті".

Гра в анти-Монополію

Через зверхнє ставлення до інтересів інших учасників кампанії, які йдуть від ЗМ у ради різних рівнів Хмельниччини, почалися демарші. Кандидати не лише відмовляються від співфінансування агітаційної кампанії, а й припиняють брати у ній участь. Прикладом чому є публічне рішення відомого в області аграрія Аліма Міщука припинити контакти із ЗМ. Хоча він мав йти в першій десятці до Хмельницької міської ради. Міщук є розкрученою фігурою на Хмельниччині.

Ще одна серйозна кадрова невдача Лабазюка: рішення вийти зі списку "За майбутнє" в останній момент ухвалив голова Хмельницької облради Михайло Загородній. Він, щоправда,на відміну від Міщука, вирішив скандал на публіку не виносити. Але від того не легше: це серйозна електоральна та іміджева втрата. Фактично в партію під приводом Лабазюка не вірять топ-чиновники області, а отже й не вірять і в її перемогу.

Також вирішив вийти зі списку "За майбутнє" поважаний у місті та області директор Хмельницького базового медичного коледжу Іван Нагорний. Натомість він іде під 7 номером від "Слуги народу" до обласної ради. 

Погане реноме

Загалом, бажання Лабазюка повністю зациклити на собі всю партію в області та її агітаційну кампанію явно виявилося помилкою. А враховуючи чималу кількість ображених, які вирішили не гратися в політику, можна очікувати на те, що останні два тижні кампанії у "За майбутнє" будуть вкрай складними.

Тим паче реноме самого Лабазюка в області – вкрай неоднозначне. Його прізвище супроводжується різного роду скандалами. Так, в 2019 році німецький інвестор Зігмунд Лампка зі своїми прихильниками мали зустріч з президентом Володимиром Зеленським щодо захоплення 500 гектарів землі, яку орендувала його компанія "Лампкаагро". Зайве навіть говорити, що нова поява інформації про рейдерські захоплення агрокомпаній та їх обговорення у аграрній області аж ніяк не додає до іміджу ЗМ.

А нове дихання цій дещо призабутій темі дав особисто Сергій Лабазюк, і саме своєю активною діяльністю в інформаційному просторі Хмельницької області. Як у масмедіа, так і під час організованих з помпою агітаційних зустрічей. Очевидно, що цікавість виборців найбільш медійним представником ЗМ на Хмельниччині вилилася в інтерес до його особистості та бізнесу родини. Зокрема, аграрного.

Ідеологія – а точніше її відсутність

Є й інша проблема, з якою стикнулася партія "За майбутнє" на Хмельниччині: відсутність реальної ідеологічної роботи. Предтеча ЗМ – "УКРОП" - у 2015 році працював на темі патріотизму. Але зараз у Коломойського відійшли від цього, напираючи на тому, що вони – господарники. Проте, такий підхід працює не усюди. Зокрема, на Хмельниччині досить скептично поставилися до головних "віп"-агітаторів ЗМ з Верховної Ради – Лабазюка та Бондаря. Проблема все таж – їх неодноразово звинувачували у захопленні чужого майна.

Агітробота в області теж демонструє слабку технологічність "майбахів" (так "За майбутнє" називають через величезні гроші, вкинуті у виборчу кампанію). І це попри наявність двох регіональних телеканалів – ТВ7+ та "Ексклюзив", які пов’язують з Лабазюком. Утім, замість акуратного просунення "За майбутнє" там працюють в лоб, мало не кожного дня влаштовуючи ток-шоу за участі двох гостів – Лабазюка та Бондаря. Не менш активно у ЗМІ "піарять" і Віолету Лабазюк, намагаючись оперативно напрацювати потрібний рівень її впізнаваності в області.

 

Все це – непродумана інформаційна політика та кулуарні, (а ще й публічні) скандали з місцевими елітами створюють значні проблеми для "За майбутнє" в Хмельницькій області. І враховуючи те, що до виборів лишилося трошки більше двох тижнів, є серйозна підозра, що перебудувати кампанію штабісти не встигнуть.

У підсумку ЗМ на Хмельниччині може отримати менше представництво в радах ніж очікують її партійці, а також керівництво політсили у столиці, які вкладають сили та фінансові ресурси у виборчу кампанію партії.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme