Сезон громовиць: Як врятуватися від блискавки

Надзвичайники нагадують правила поведінки під час грози

Сезон громовиць: Як врятуватися від блис…
Фото Михайло Стопенчук

Ще з весни цьогоріч громовиці розгулялися не на жарт. Окрім неймовірно феєричного видовища, блискавки несуть нерідко пожежі, а часом і смерть. Відтак, не ватро нехтувати окремими застереженнями та розуміннями фізичних особливостей цього явища.

Що таке блискавка

Як пояснюють хмельницькі атомники, блискавка – гігантський електричний іскровий розряд в атмосфері, зазвичай відбувається під час грози з яскравим спалахом світла і супроводжуючим її громом. Струм в розряді блискавки досягає 10-20 тисяч ампер.

Середньостатистична блискавка триває три чверті секунди, має температуру приблизно 28 тисяч градусів Цельсія, що в 5 разів спекотніше поверхні Сонця, а протяжністю 8 і більше кілометрів. Енергії середньостатистичної блискавки вистачило щоб живити лампочку в 100 Вт цілих 90 днів.

Блискавка

Як урятуватися від громовиці

Аби не стати жертвою блискавки, як радять надзвичайники, потрібно дотримуватися нехитрих правил поведінки під час грози:

- Під час грози, якщо ви перебуваєте вдома, зачиніть всі вікна та двері. В приміщенні не повинно бути протягу, що як магніт притягує кульову блискавку.

- У приватному будинку ні в якому разі не палити у печі – блискавка може проникнути в будинок через димохід. Тримайтеся чимдалі від електроприладів, антен, дротів - всі вони притягають разряд.

- Якшо ви перебуваєте на вулиці, уникайте високих дерев, металевих парканів, стін, біля яких ростуть дерева.

- Якщо ви опинилися в лісі, не ховайтеся від грози на узвишші. Знайдіть низькі дерева, що стоять поряд. Ховатися під одиноким високим деревом небезпечно для життя. Ні в якому разі не бігайте й не плавайте.

- Звернить увагу на місцевість: якщо на деревах помітні сліди від потрапляння блискавки, отже, грунт навколо має високу провідність електрики, і блискавка б’є туди постійно. Дуб, тополя, сосна та ялина найбільш проводимі для розрядів електрики, найменше - верба, клен та кущі.

- Якщо ви опинилися в полі, знайдіть заглибнення в землі. Воно повинне бути сухим - волога земля сільнише проводить електрику. Якщо поблизу немає сухого заглиблення, сховайтеся в мокрій землі, але не лягайте в повний зріст.

- Якщо у вас з собою є парасолька, ні в якому разі не розкривайте ії – в парасольці є металеві прути, які притягують розряди.

- Якщо гроза застала вас під час прогулянки на велосипеді чи мотоциклі, терміново зупиніться. Це небезпечно.

- Якщо ви перебуваєте в автомобілі, небезпека вам не загрожує. Але не забудьте зняти всі металеві антени з поверхні автомобіля, які можуть притягувати розряди.

Правила поведінки під час блискавки

Окрім того, всі електричні прилади, закрема мобільні телефони, є своєрідними приймачами для кульових блискавок. Тому ні в якому разі не користуйтеся ними під час грози.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"