ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Чарівник-чудотворець: Як святкували Миколая наші пращури

Традиційно, у ніч на Святого Миколая, дива очікують усі - від малого до старого

Depo.
18 грудня 2018 15:30
ФОТО: depo.ua

Так уже повелося, що на початку зими настає час дітлахам задуматись над тим, що просити у Святого Миколая, передає Depo.Хмельницький.

Малеча знає, що лист із переліком бажаних подарунків має бути невеликим щоб помістився в конверт. Лист годиться залишити на вікні, а зранку мама скаже, що бачила вночі біля вікна двох янголів-прислужників Миколая.

Свято Миколая прийшло до України за часів князя Всеволода Ярославовича. На честь святого княгиня Ольга побудувала один з перших храмів Київської Русі в середині IX століття – над могилою Аскольда в Києві. Найдавнішу збережену українську ікону святого Миколая датують початком XIV століття.

Українці з давніх часів вважають Миколая святим – заступником простого люду (його ім'я в перекладі з грецької означає "перемога народу"), особливо несправедливо скривджених. А ще він опікується подорожуючими та моряками. У нас цього святого називають "скоропомічним" – адже він завжди спішить на допомогу нужденним.

Сотні церков в Україні побудовані на честь Чудотворця Миколая.

Для наших прабабусь і прадідусів святкування Миколая не обмежувалось отриманням подарунків. На Харківщині 17, 18, 19 грудня справляли так звані Миколині святки. У ці дні варили кутю та узвар, щоб наступного року був урожай на плоди й на ячмінь. Існувала й традиція випікання спеціального печива – миколайчиків. А на Гуцульщині побутував весільний звичай, коли молодих освячували іконою Миколая. Наречений перед батьком ставав, як перед святим Миколаєм, а наречена перед матір'ю, як перед Богородицею.

В давнину на Миколая укладалися договори і угоди, бо всі були впевнені, що в цей святий день ніхто не зважитися на обман. А ще зі свята Миколая в українських містах починали працювати ярмарки, де встановлювалася ціна на хліб і борошно.

З приходом на більшу частину українських земель радянської влади Святий Миколай, як і всі інші релігійні символи, був витіснений. Згідно з постановою ЦК КПРС від 1937 року на заміну йому прийшов Дід Мороз, який дарує подарунки на Новий Рік. У Західній Україні, натомість, традиція збереглася.

У Києві перше офіційне свято Миколая було влаштоване 19 грудня 1990 року для 700 хлопчиків і дівчаток – сиріт та дітей з багатодітних сімей. Через рік, 19 грудня 1991 р, стараннями Всеукраїнського православного братства, на гроші, зібрані Товариством святого Андрія Первозванного у США, дитячі свята святого Миколая влаштували вже у 20 містах України.

Сьогодні українська резиденція Святого Миколая знаходиться у Карпатах. У Національному природному парку "Гуцульщина", навіть є садиба святого Миколая, куди кожен може приїхати на екскурсію.

Нагадаємо, дітки захисників України вже отримали подарунки до Дня Святого Миколая.

Більше про події Хмельниччини читайте на Depo.Хмельницький

Слідкуйте за нашими новинами в соцмережах і долучайтеся до наших груп у Фейсбук та Твіттері