Чарівник-чудотворець: Як святкували Миколая наші пращури

Традиційно, у ніч на Святого Миколая, дива очікують усі - від малого до старого

Тетяна Чорна
Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
Чарівник-чудотворець: Як святкували Мико…

Так уже повелося, що на початку зими настає час дітлахам задуматись над тим, що просити у Святого Миколая, передає Depo.Хмельницький.

Малеча знає, що лист із переліком бажаних подарунків має бути невеликим щоб помістився в конверт. Лист годиться залишити на вікні, а зранку мама скаже, що бачила вночі біля вікна двох янголів-прислужників Миколая.

Свято Миколая прийшло до України за часів князя Всеволода Ярославовича. На честь святого княгиня Ольга побудувала один з перших храмів Київської Русі в середині IX століття – над могилою Аскольда в Києві. Найдавнішу збережену українську ікону святого Миколая датують початком XIV століття.

Українці з давніх часів вважають Миколая святим – заступником простого люду (його ім'я в перекладі з грецької означає "перемога народу"), особливо несправедливо скривджених. А ще він опікується подорожуючими та моряками. У нас цього святого називають "скоропомічним" – адже він завжди спішить на допомогу нужденним.

Сотні церков в Україні побудовані на честь Чудотворця Миколая.

Для наших прабабусь і прадідусів святкування Миколая не обмежувалось отриманням подарунків. На Харківщині 17, 18, 19 грудня справляли так звані Миколині святки. У ці дні варили кутю та узвар, щоб наступного року був урожай на плоди й на ячмінь. Існувала й традиція випікання спеціального печива – миколайчиків. А на Гуцульщині побутував весільний звичай, коли молодих освячували іконою Миколая. Наречений перед батьком ставав, як перед святим Миколаєм, а наречена перед матір'ю, як перед Богородицею.

В давнину на Миколая укладалися договори і угоди, бо всі були впевнені, що в цей святий день ніхто не зважитися на обман. А ще зі свята Миколая в українських містах починали працювати ярмарки, де встановлювалася ціна на хліб і борошно.

З приходом на більшу частину українських земель радянської влади Святий Миколай, як і всі інші релігійні символи, був витіснений. Згідно з постановою ЦК КПРС від 1937 року на заміну йому прийшов Дід Мороз, який дарує подарунки на Новий Рік. У Західній Україні, натомість, традиція збереглася.

У Києві перше офіційне свято Миколая було влаштоване 19 грудня 1990 року для 700 хлопчиків і дівчаток – сиріт та дітей з багатодітних сімей. Через рік, 19 грудня 1991 р, стараннями Всеукраїнського православного братства, на гроші, зібрані Товариством святого Андрія Первозванного у США, дитячі свята святого Миколая влаштували вже у 20 містах України.

Сьогодні українська резиденція Святого Миколая знаходиться у Карпатах. У Національному природному парку "Гуцульщина", навіть є садиба святого Миколая, куди кожен може приїхати на екскурсію.

Нагадаємо, дітки захисників України вже отримали подарунки до Дня Святого Миколая.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme