Ураження з кожною хвилею змінюються: Яким бачать COVID-19 хмельницькі патологоанатоми
У багатьох померлих від коронавірусу легені фактично згорають. Страждають та міняють колір на неприродній і інші внутрішні органи, особливо серце
- Хмельницький
-
1 листопада 2021 09:00
Останніми днями від COVID-19 щодня помирає в області по півтори десятка людей. А в Україні з початку пандемії коронавірус забрав життя майже 66 тисяч хворих. Ці страшні цифри щодня ростуть. Журналісти Depo.Хмельницький побували в обласному патологоанатомічному центрі і дізналися, як виглядає COVID-19 зсередини.
Першим своїм баченням ситуації ділиться завідуючий відділенням загальної патології КНП "ХОПЦ" Олег Прокоп'юк.
Що бачать паталогоанатоми при розтині тіла людини, яка померла від встановленого діагнозу "коронавірус"?
– Насамперед впадають у вічі специфічно ураженні легені. Якщо говорити про макроскопічно, під час розтину вони збільшені в розмірі, повнокровні, змінене забарвлення. Друге, що уражається – серце. Коронавірус змінює його у сіро-червоне, зеленувато-червоне забарвлення і надає "пухкого" стану. Дуже сильно уражається селезінка, вона суттєво збільшується, стає повнокровною і структурою має вигляд як при сепсисі. Уражються й нирки.
Гістологічні дослідження дають нам теж специфічну картину. До речі, перша-друга хвилі смертності мали більш чіткі прояви паталогоанатомічні, якщо порівнювати із, приміром, сьогоднішньою ситуацією.
З чим пов'язуєте таку "змазану" картину?
– Грунтованої тут відповідді у мене немає, немає її і у світової спільноти. Що ж до того, як кажуть люди, що легені просто згорають, то я її назвав би досить влучною, якщо екстраполювати її на ті зміни, які ми бачимо. Легені втрачають досить швидко й прогресивно свої функції, як при згоранні. Єдине, що напевне можу сказати – зміни уражень з кожною хвилею коронавірусу міняються теж.
Страшна картина?
– Знаєте, страшно, коли велика кількість померлих у цих чорних мішках. Це навіть для нас шокуючо, тому що є цифри такі, що вдень по 10-20 померлих. Це страшно. Був день, коли до закладу не поступали померлі, а був і пік – не встигали забрати одного, як вже привозять іншого.
Ми маємо 20 каталок, куди кладемо померлих, і п'ять столів, де теж розміщуємо тіла. Бувало, що мішки доводилося класти просто на підлогу – не вистачало місця. Ковідні померлі зберігаються у так званній спеціалізованій холодильній камері, де підтримується температура від 0°С до 4°С.
На початку ми, напевне, морально не були до такого готові, та й засобів захисту не надто багато було, а доводилося використовувати по максимуму – як того вимагав протокол.
Продовжили розмову з директоркою КНП "ХОПЦ" та кандидатом медичних наук Лілією Синчишиною.
Кого і як багато вам привозять?
– Розтин ковідних хворих проводять не завжди. Там, де клінічна картина цілком зрозуміла, лікувальні заклади мають право ухвалювати рішення, проводити аутоксію, чи ні, та згодою родичів. Якщо ж в перебігу хвороби було не все зрозуміло, тоді тіла привозять нам для уточнення діагнозу. День на день не схожий: буває так, що й жодного розтину не проводимо, а буває, що й ніколи від секційного столу відійти.
Чи справляються лікарі з навантаженнями?
– Цьогоріч, на жаль, у період пандемії наш центр отримав лише 40% запланованої субвенції, а ми перебуваємо на субвенції. Через нестачу коштів змушена була ухвалити рішення про скорочення посад чи навантаження. Це, звісно, відобразилося на роботі. Величезний обсяг роботи в секційному залі, не менше й в плані гістології – це відображається на термінах виконання завдань, може впливати й на якість роботи. Якщо раніше людина перебувала на робочому місці з 9 до 17, а тепер з 9 до 15, то воно має значення – оті дві години, якщо помножити на кількість осіб на роботі.
Чорні мішки: коли і як туди потрапляють тіла?
– Нам хворих уже привозять у мішках – такі вимоги. Паталого-анатомічний центр працює цілодобово, санітари завжди на роботі. Вони й проводять дезінфекцію і до розтину, й після нього. Потому знову – чорний мішок. І він дезинфікується. Лише після всього тіло людини кладуть в труну, щоб віддати родичам.
Людям розповідають про необхідні застереження, окрім того, повідомляємо й органи місцевого самоврядування, що має бути таке захоронення. Дозволяється перед захороненням уже на цвинтарі відкривати мішок, але не рекомендуються ритуальні прикладання до тіла. Зараз усі ці вимоги суттєво пом'якшені, в порівнянні з тим, як це відбувалося на початку.
З вашої практики, хто найчастіше помирає від COVID-19?
– Серед померлих є як старші, так і багато молодих людей. Днями нам привезли 28-річну людину. Проте, в переважній більшості зараз це 50-60 років. Але тут не вік стає летальним чинником. Коронавірус здебільшого призводить до смертей у випадку, коли в людей є важкі хронічні супутні захворювання. Серед них: цукровий діабет, гіпертонія, ішемія – такий "букет" є стандартним супроводом у пацієнтів, померлих від коронавірусу.
Що ж до смертей вакцинованих пацієнтів, то такої кореляції для себе ми не визначаємо. Та й ця інформація не завжди відображається в історії хвороби.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький
Всі новини на одному каналі в Google News
- 21:21На Хмельниччині чоловік залив сльозогінним газом працівників ТЦК та поліціянтів, бо вони не взяли хабар
- 10:53Зранку 22 листопада на Хмельниччині ППО збила 4 дрони
- 08:18"УЗ" додає нові рейси по Україні: подробиці
- 23:28Зниклу з Хмельниччини жінку знайшли в Львівській області
- 19:13 Під вартою, але з меншою заставою, - рішення суду щодо головної лікарки Хмельницької обласної МСЕК
- 21:21Відстрочка за гроші: У Хмельницькому затримали експосадовця військомату
- 21:06Скільки коштує Ефіріум і чому він досі поза конкуренцією? Актуально
- 11:25 ППО збила 56 із 122 ворожих БпЛА та 2 з 6 ракет в ніч на 20 листопада
- 19:55Молодик, який у Хмельницькому скоїв летальну ДТП, був п'яним (ВІДЕО) Відео
- 17:28 Зеленський затвердив реформу МСЕК
- 09:27Внаслідок ДТП у Хмельницькому загинуло троє людей, що були на зупинці громадського транспорту
- 08:18У Хмельницькому авто на швидкості влетіло у зупинку громадського транспорту. Є потерпілі (ФОТО) ФОТО
- 19:26 "Укренерго" повертає відключення: коли діятимуть графіки
- 08:32 росіяни атакують Україну ракетами та дронами: у низці регіонів лунали вибухи, є загиблі та постраждалі ФОТО
- 18:53Алхімія золота: як тонкі ланцюжки стають витворами мистецтва Актуально
- 10:24Поїзд Київ — Кам‘янець-Подільський тимчасово змінить маршрут, на Львівщину пустили нові потяги (ГРАФІК)
- 14:45Подорож з комфортом: чому у мандрівці вигідно орендувати авто Актуально
- 21:30Зручна сучасність: Паспорт громадянина України у формі ID-картки
- 09:40У НБУ вважають, що інфляція в Україні може прискоритися