Ураження з кожною хвилею змінюються: Яким бачать COVID-19 хмельницькі патологоанатоми

У багатьох померлих від коронавірусу легені фактично згорають. Страждають та міняють колір на неприродній і інші внутрішні органи, особливо серце

Валентина Моісеєнко
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Хмельницький
Ураження з кожною хвилею змінюються: Яки…

Останніми днями від COVID-19 щодня помирає в області по півтори десятка людей. А в Україні з початку пандемії коронавірус забрав життя майже 66 тисяч хворих. Ці страшні цифри щодня ростуть. Журналісти Depo.Хмельницький побували в обласному патологоанатомічному центрі і дізналися, як виглядає COVID-19 зсередини. 

Заввідділенням загальної патології КНП "ХОПЦ" Олег Прокоп"юк

Першим своїм баченням ситуації ділиться завідуючий відділенням загальної патології КНП "ХОПЦ" Олег Прокоп'юк.

Що бачать паталогоанатоми при розтині тіла людини, яка померла від встановленого діагнозу "коронавірус"?

– Насамперед впадають у вічі специфічно ураженні легені. Якщо говорити про макроскопічно, під час розтину вони збільшені в розмірі, повнокровні, змінене забарвлення. Друге, що уражається – серце. Коронавірус змінює його у сіро-червоне, зеленувато-червоне забарвлення і надає "пухкого" стану. Дуже сильно уражається селезінка, вона суттєво збільшується, стає повнокровною і структурою має вигляд як при сепсисі. Уражються й нирки.

Гістологічні дослідження дають нам теж специфічну картину. До речі, перша-друга хвилі смертності мали більш чіткі прояви паталогоанатомічні, якщо порівнювати із, приміром, сьогоднішньою ситуацією. 

З чим пов'язуєте таку "змазану" картину?

– Грунтованої тут відповідді у мене немає, немає її і у світової спільноти. Що ж до того, як кажуть люди, що легені просто згорають, то я її назвав би досить влучною, якщо екстраполювати її на ті зміни, які ми бачимо. Легені втрачають досить швидко й прогресивно свої функції, як при згоранні. Єдине, що напевне можу сказати – зміни уражень з кожною хвилею коронавірусу міняються теж.

Страшна картина?

– Знаєте, страшно, коли велика кількість померлих у цих чорних мішках. Це навіть для нас шокуючо, тому що є цифри такі, що вдень по 10-20 померлих. Це страшно. Був день, коли до закладу не поступали померлі, а був і пік – не встигали забрати одного, як вже привозять іншого.

Ми маємо 20 каталок, куди кладемо померлих, і п'ять столів, де теж розміщуємо тіла. Бувало, що мішки доводилося класти просто на підлогу – не вистачало місця. Ковідні померлі зберігаються у так званній спеціалізованій холодильній камері, де підтримується температура від 0°С  до 4°С.

На початку ми, напевне, морально не були до такого готові, та й засобів захисту не надто багато було, а доводилося використовувати по максимуму – як того вимагав протокол.

директорка КНП "ХОПЦ" та кандидат медичних наук Лілія Синчишина

Продовжили розмову з директоркою КНП "ХОПЦ" та кандидатом медичних наук Лілією Синчишиною.

Кого і як багато вам привозять?

– Розтин ковідних хворих проводять не завжди. Там, де клінічна картина цілком зрозуміла, лікувальні заклади мають право ухвалювати рішення, проводити аутоксію, чи ні, та згодою родичів. Якщо ж в перебігу хвороби було не все зрозуміло, тоді тіла привозять нам для уточнення діагнозу. День на день не схожий: буває так, що й жодного розтину не проводимо, а буває, що й ніколи від секційного столу відійти.

Чи справляються лікарі з навантаженнями?

– Цьогоріч, на жаль, у період пандемії наш центр отримав лише 40% запланованої субвенції, а ми перебуваємо на субвенції. Через нестачу коштів змушена була ухвалити рішення про скорочення посад чи навантаження. Це, звісно, відобразилося на роботі. Величезний обсяг роботи в секційному залі, не менше й в плані гістології – це відображається на термінах виконання завдань, може впливати й на якість роботи. Якщо раніше людина перебувала на робочому місці з 9 до 17, а тепер з 9 до 15, то воно має значення – оті дві години, якщо помножити на кількість осіб на роботі.

Чорні мішки: коли і як туди потрапляють тіла?

– Нам хворих уже привозять у мішках – такі вимоги. Паталого-анатомічний центр працює цілодобово, санітари завжди на роботі. Вони й проводять дезінфекцію і до розтину, й після нього. Потому знову – чорний мішок. І він дезинфікується. Лише після всього тіло людини кладуть в труну, щоб віддати родичам. 

Людям розповідають про необхідні застереження, окрім того, повідомляємо й органи місцевого самоврядування, що має бути таке захоронення. Дозволяється перед захороненням уже на цвинтарі відкривати мішок, але не рекомендуються ритуальні прикладання до тіла. Зараз усі ці вимоги суттєво пом'якшені, в порівнянні з тим, як це відбувалося на початку.

З вашої практики, хто найчастіше помирає від COVID-19?

– Серед померлих є як старші, так і багато молодих людей. Днями нам привезли 28-річну людину. Проте, в переважній більшості зараз це 50-60 років. Але тут не вік стає летальним чинником. Коронавірус здебільшого призводить до смертей у випадку, коли в людей є важкі хронічні супутні захворювання. Серед них: цукровий діабет, гіпертонія, ішемія – такий "букет" є стандартним супроводом у пацієнтів, померлих від коронавірусу.

Що ж до смертей вакцинованих пацієнтів, то такої кореляції для себе ми не визначаємо.  Та й ця інформація не завжди відображається в історії хвороби.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme