Вибори мера Чернівців: Недійсні бюлетені, нескінченний перерахунок голосів та неоголошений другий тур

У Чернівцях уже впродовж двох тижнів не можуть підрахувати голоси та встановити результати виборів 25 жовтня

Вибори мера Чернівців: Недійсні бюлетені…

Чернівецький міський тервиборчком станом на сьогодні, 9 липня, так і не спромігся підрахувати результати виборів міського голови, передає Depo.Чернівці.

Міська виборча комісія вже два тижні не може встановити остаточні результати місцевих виборів, які відбулись 25 жовтня. 

Як відомо, одразу після закриття виборчих дільниць 25 жовтня були оприлюднені результати екзит-полів, згідно яких лідер партії "Єдина Альтернатива" місцевий підприємець Роман Клічук отримує найбільшу кількість голосів та лідирує в мерських перегонах. Його ж політична сила - набирає більшість голосів на виборах до Чернівецької міськради. "Срібним" призером перегонів, згідно екзит-полів, є лідер партії "Команда Михайлішина" Віталій Михайлішин. Ці двоє кандидатів, очевидно, і змагатимуться за посаду міського голови Чернівців у другому турі.

Втім, коли відбудеться другий тур виборів у Чернівцях – питання вкрай складне, як і ситуація, що склалася із підрахунком голосів.

Спершу з'явилася інформація про спробу залишити бюлетені без нагляду на одній з дільниць міста. Спробу помітила поліцейська, що чергувала на дільниці – інспекторка Шевченківського відділення поліції виявила, що 65-річна голова виборчої комісії разом з іншими членами комісії намагалися покинули приміщення дільниці та залишили бюлетені без нагляду. Причому, на зауваження правоохоронниці члени комісії не реагували, відтак вона викликала слідчо-оперативну групу, котра зафіксувала факт злісної непокори законному розпорядженню або вимозі поліцейського.

Були зафіксовані також факти перешкоджання роботі Чернівецької ТВК. Так, 27 жовтня на засіданні міської ТВК кандидат на посаду Чернівецького міського голови Юрій Ковалець та кандидат у депутати до міської ради Олександр Мельничук від "ОПЗЖ", висловили думку щодо невідповідності зберігання протоколів та іншої виборчої документації відповідною комісією. Зокрема, кандидати назвали незаконним рішення міської ТВК прийняти на зберігання протоколи та іншу виборчу документацію від ДВК та відпустити членів дільничних виборчих комісій на відпочинок у ніч з 27 на 28 жовтня, не забезпечивши належної охорони. На засіданні виникла суперечка. Чернівецька міська територіальна виборча комісії прийняла рішення викликати поліцію. Питання на голосування поставила голова міської ТВК Анжела Саїнчук. У результаті представники правоохоронних органів видалила їх із засідання комісії.

Були й вимоги від кандидатів стосовно перерахунку голосів на деяких дільницях. Зокрема, представник партії "Слуга народу" Віталій Другановський, що є третім у рейтингу мерських перегонів,  заявив про істотну різницю  між соціологічними даними та даними підрахунку голосів по партії "Слуга Народу" і по ньому, як кандидату в мери Чернівців. Відтак він вимагав перерахунку голосів на всіх дільницях, де є підозрілі дані в протоколах підрахунку голосів по виборах до міської ради Чернівців та виборах мера міста. "У штабі нашої партії є всі підстави вважати, що на деяких виборчих дільницях  відбулися серйозні фальсифікації під час підрахунку голосів", – заявив Другановський.

Про необхідність перерахувати голоси на 9 дільницях у Чернівцях заявила й партія "Єдина Альтернатива". За інформацією представників політсили, територіальна виборча комісія у Чернівцях виявила грубі порушення виборчого законодавства, які не дозволяють встановити волевиявлення виборців, на дев’яти дільницях. 

Відтак, 2 листопада секретар Чернівецької територіально виборчої комісії Василь Рачинський повідомив, що міська ТВК упродовж найближчого часу має провести перерахунки голосів виборців на 20 виборчих дільницях міста. "Є кілька дільниць на уточненні, ми готуємось до перерахунку. На перерахунку – 20 дільниць", – сказав тоді Рачинський. А вже на наступний день, 3 листопада, до поліції надійшло повідомлення від кандидата в депутати Чернівецької міської ради про те, що в приміщенні територіальної виборчої комісії він виявив майже 400 недійсних виборчих бюлетенів, на яких не проставлені відмітки дільничної виборчої комісії.

Гальмує процес підрахунку голосів також несумлінність членів ТВК, які не ходили на засідання, тому їх вирішено було замінити. Деякі члени тервиборчкому захворіли на коронавірус – і їх також довелося замінити.

А вже буквально днями під час перерахунку голосів на одній з дільниць міста ТВК визнала недійсними майже 100% бюлетенів з цієї дільниці. Під час перерахунку бюлетенів до районної ради із виборчої дільниці №730274 (село Чорнівка) визнали дійсними лише 4, при  цьому 537 - недійсні. Причиною для перерахунку стало пошкодження пакування виборчої документації при транспортуванні від дільниці до приміщення ТВК. Після цього бюлетені було вирішено відвезти до суду – така практика застосовується вперше в Україні.

Станом на 7 листопада було перераховано 10 із 21 ДВК.  При цьому, відбулася заміна голови комісії. Офіційно причиною заміни голови комісії було те, що місцева організація партії ВО "Батьківщина", як суб’єкт, за поданням якого кандидатуру такого члена було включено до складу виборчої комісії, внесла подання про заміну члена виборчої комісії.

"Партія мене не попереджала про заміну, не висувала до мене претензій, я за день до заміни розмовляла з керівництвом партії, ніяких зауважень не було", - прокоментувала ситуацію колишня голова ТВК Анжела Саінчук. Крім того, за поданням партій-суб’єктів подання замінили ще декількох членів цієї комісії. Замість Наталії Данькової від "Партії Чернівчан" працюватиме Іван Мітрік, а замість Аліни Круглецької від "Пропозиції" функції члена ТВК покладено на Сергія Чорного.

Фактична причина таких замін членів ТВК – хвороба.

Тож післявиборчий марафон у Чернівцях триває. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme