ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Топ найпопулярніших в світі автоматів

Автоматична зброя пройшла довгий шлях еволюції від примітивних пристроїв до найсучасніших штурмових гвинтівок
Depo.
16 лютого 2016 10:10
ФОТО: depo.ua
Топ найпопулярніших в світі автоматів
Топ найпопулярніших в світі автоматів

Вогнепальна зброя поступово витіснила холодну, повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на укроп.

Зараз, незважаючи на наявність артилерії, авіації і навіть підводних човнів з ядерними балістичними ракетами, значна частка втрат противника припадає саме на стрілецьку зброю, в тому числі автоматичну.

HK G3 (автоматична гвинтівка фірми "Хеклер і Кох")

Топ найпопулярніших в світі автоматов - фото 1

Характеристики:
• маса — від 4,4 до 4,7 кг в залежності від моделі;
• калібр — 7,62;
• початкова швидкість кулі — 850 м/с;
• скорострільність — 500-600 в/м.

В даний момент в Бундесвері на зміну G3 прийшла нова автоматична гвинтівка (вірніше, цілий стрілецький комплекс) G36. Фахівці називають її однією з кращих у світі.


FN FAL (бельгійська автоматична гвинтівка корпорації FN)

Топ найпопулярніших в світі автоматов - фото 2

Спочатку бельгійці розробляли свою гвинтівку під проміжний патрон, намагаючись полегшити конструкцію. Однак у підсумку FN FAL отримала основний патрон НАТО того часу (7,62×51) і планувалася як основна піхотне зброя всіх країн Північноатлантичного блоку. І хоча США відмовилися від цієї гвинтівки, з політичних причин віддавши перевагу М14, бельгійська розробка стала надходити на озброєння більшості країн альянсу і їх союзників.

Характеристики:
• маса — від 3,9 до 6 кг в залежності від моделі;
• калібр — 7,62;
• початкова швидкість кулі — 825 м/с;
• скорострільність — 650-700 в/м.

Разом з незаперечними перевагами FN FAL були у ній і недоліки. В першу чергу це велика маса самої системи та боєкомплекту, у другу — надмірність гвинтівкового патрона в більшості вогневих ситуацій. Обидві проблеми інженери постаралися усунути в наступному зразку.


М16 (американська штурмова гвинтівка компанії "Кольт")

Топ найпопулярніших в світі автоматов - фото 3


Один з найбільш відомих зразків сучасної стрілецької зброї. Поряд з АК і FN FAL це найбільш масова і поширена гвинтівка в світі. Використовується у всіх країнах світу і випущена в різних варіантах партією майже 9 млн штук. Основний конкурент автомата Калашникова.

Після Другої світової війни американці пізніше інших держав перейшли на так звані штурмові гвинтівки. Коли в інших країнах НАТО озброювалися FN FAL, а СРСР і його союзники щосили використовували АК, у США продовжували експлуатувати М14, гвинтівку минулого покоління.

 Порівняно з попередніми зразками стрілецької зброї, М16 справляла враження чогось інопланетного. Вона володіла малою вагою, була дуже зручною та ергономічною. Стрільба як одиночними пострілами, так і чергами була легкою і давала вражаючі результати.
Тим не менш передбачуваний тріумф М16 у В'єтнамі обернувся повним провалом. З метою максимально полегшити і збалансувати зброю широко застосовувалися алюмінієві сплави. Деталі гвинтівки були складної форми, численні і добре підігнані один до одного. Найменше потрапляння бруду призводило до затримок, чистка була складним процесом, який вимагав стерильних умов. Як підсумок — багатьом американським солдатам М16 коштувала життя, тому бійці часто віддавали перевагу своєї диво-гвинтівці безвідмовний АК. Саме тоді став вкорінюватися міф про те, що "чорна гвинтівка" — зброя мирного часу.

Незважаючи на вкрай низьку надійність, автомат продовжували вдосконалювати. На зміну базової моделі М16 прийшла М16А1, за якою послідував покращений варіант М16А2.
Характеристики:
• маса — від 2,4 до 4 кг в залежності від моделі;
• калібр — 5,56;
• початкова швидкість кулі — 900-990 м/с;
• скорострільність — 750-950 в/м.
Зараз випускається версія М16А4, але найбільшу популярність придбав карабіна М4. По суті, він є скороченою версією М16 з телескопічним прикладом. Є й інші відмінності.

Топ найпопулярніших в світі автоматов - фото 4

Призначений для екіпажів бронетехніки і спецпідрозділів, карабін з часом став популярним і у піхоти. Зараз більшість солдатів армії США переоснащуються на М4. А багато підрозділів — на абсолютно нові зразки типу FN SCAR або HK-416.
Хоч і вважається, що недоліки М16/М4 практично усунуті, тим не менш зразком простоти і надійності гвинтівка не є до цих пір. Незважаючи на свої переваги, такої ж популярності, як у автомата Калашникова, вона так і не отримала.

АК (автомат Калашникова) та його модифікації

Топ найпопулярніших в світі автоматов - фото 5

Автомат Калашникова вже протягом півстоліття залишається найпоширенішим і численним стрілецькою зброєю в світі. Щоб уявити популярність цього геніального автомата, відзначимо, що загальна кількість вироблених АК всіх модифікацій в СРСР, Росії і за ліцензії по всьому світу склала близько 80 млн примірників. Це майже в 10 разів більше, ніж у випадку з М16, і більше, ніж вироблено всіх інших автоматів та штурмових гвинтівок разом узятих!

Найкращим якістю автомата, багато в чому навіть несподівано для його творців, стала неперевершена для автоматичного зброї надійність. Якщо американська гвинтівка М16 у В'єтнамі заїдала від потрапляння найменшої пилу або води, то АК-47 стріляв практично в будь-яких умовах. В інтернеті повно роликів, коли в ствольну коробку автомата Калашникова засипають пісок і зброя продовжує вести вогонь без затримок і осічок.
На зміну АК прийшов АКМ, покращена модель автомата.
Характеристики АК-47:
• маса — від 3,8 до 4,8 кг в залежності від моделі;
• калібр — 7,62;
• початкова швидкість кулі — 715 м/с;
• скорострільність — 600 в/м.
Разом з тим варто визнати, що за стрілецьким характеристиками гвинтівка М16, що з'явилася на 15 років пізніше й використовувала малокаліберний патрон, перевершувала АК. Вона була точніше та по одиночному, і особливо з вогню чергами. У 1974 році з'являється зовсім нова модель автомата Калашникова — під патрон калібру 5,45×39 (аналогічний американському 5,56×45). Зброя отримало позначення АК-74. Початкова швидкість кулі зросла з 715 до 900 м/с, знизилася віддача і, відповідно, підвищилася точність.

Топ найпопулярніших в світі автоматов - фото 6

На цьому еволюція автомата не закінчилася. В даний час розроблені численні модифікації АК під різні калібри, в тому числі і під натівський 5,56. Є укорочені варіанти і варіанти зі складним прикладом. Дерев'яні цівка і приклад замінені пластиковими підвищеної міцності.
У 80-х роках проводився конкурс на новий автомат для російської армії. Головними претендентами поряд з новим АК були автомат Ніконова АН-94 і автомат АЕК-971.

Перемогу здобув АН-94, показав кращу кучність стрільби. Разом з тим надійність нового зброї виявилася нижчою, ніж у АК, тому автомат поступив на озброєння обмеженими партіями для спецпідрозділів.
У 21-е століття вступає новітній зразок автомата Калашникова АК — 12, що відповідає сучасним вимогам.

Топ найпопулярніших в світі автоматов - фото 7

Різні модифікації автомата Калашникова брали участь у всіх конфліктах і активно використовуються в даний час. Багато експерти визнають, що АК — саме вдале стрілецьку зброю, коли-небудь створене людиною. Воно ж є і найбільш смертоносним. Автомат Калашникова забрав більше життів, ніж міни, авіація або артилерія.

Більше про події Хмельниччини читайте на Depo.Хмельницький