Сім найдорожчіх у світі делікатесів

Їжа на вагу золота

Сім найдорожчіх у світі делікатесів…

Трюфель за 61 000 доларів або диня за 25 000 ... Про їжу, яка вартує цілі маєтки повідомляє Depo.Хмельницький з посиланням на elle.

Алмазна ікра

Сім найдорожчіх у світі делікатесів - фото 1

Це ікра білуги. Однак з кількома "але". По-перше, мова йде про білугу-альбіноса. По-друге - про білугу-альбіноса "у літах". Чим старша риба, тим прозоріша ікра і тим вища її ціна. Рибка, до речі, внесена до Червоної книги, добувають її вкрай лімітовано, тож ікра Almas -- в дефіциті. Щоб отримати баночку, потрібно стати в чергу і чекати кілька місяців. Або піти в ресторан Caviar House & Prunier, що на лондонській Пікаділлі. Не забудьте товстий гаманець або відповідний рахунок на вашій карті: кілограм Almas коштує 50 000 доларів, тож робіть висновки, у скільки обійдеться вам звичайний бутерброд.

Мармурова яловичина Кобе

Сім найдорожчіх у світі делікатесів - фото 2


Коров породи вагю, що пасуться в японській префектурі Хего чудово годують - найкращими зерном і травою, їм дають найкращі сорти пива і роблять чудовий массаж, який правильного розподіляє жирові маси по тілу. Підсумок - 800 доларів за кілограм на європейському та американському ринках. У самій Японії Кобе можна купити в два рази дешевше.

Чай Дахунпао

Сім найдорожчіх у світі делікатесів - фото 3

Фокус у тому, що смак найдорожчого чаю майже нікому не знайомий. З 2006 року діє заборона на збір Дахунпао, а останню партію (скоріше, порцію) продали в 2005-му за нечувані 25 000 доларів. Все, що залишається, - це наші знання про "червону мантію" (так перекладається з китайської слово "Дахунпао"). Цей чай високої ферментації з насиченим смаком заготовляли з листя, що росте біля стін китайського монастиря Тяньсинь. Цих кущів там росте рівно шість, а їхній вік - 350 років. Щорічний збір становив не більше півкіло чаю, у вільному продажу опинялося по 20 грамів. Останній урожай, зібраний в 2006 році, ті дорогоцінні 500 грамів, стали експонатом Китайського національного музею. Тепер Дахунпао можна бачити - і не більше.

Білий трюфель

Сім найдорожчіх у світі делікатесів - фото 4

Трюфель - гриб рідкісний, хитрий і примхливий: ледь що - відразу псується. Зростає трюфель в низці регіонів Італії, Франції та Хорватії і навіть в Росії (сорт "літній трюфель"). Знайти його вкрай складно, і тут на допомогу приходять спеціально навчені собаки і свині: їхній феноменальний нюх дозволяв виявляти рідкісний продукт під землею на відстані двох десятків метрів. Чим менший урожай, тим вища ціна. Наприклад, в 2012 році "улов" був скромним, тому за кіло трюфелів давали 700 доларів.

Ослячий сир

Сім найдорожчіх у світі делікатесів - фото 5

Ослиці, як відомо, ссавці. Для виготовлення ослячого сиру береться молоко сотні ослиць, що проживають в одному конкретному місці - районі річки Засавіца, що в західній Сербії. Щоб потримати один кілограм цього продукту, виробники витрачають 25 літрів молока. Але справа того варта: принаймні, експерти називають ослячий сир найсмачнішим у світі і не скупляться на компліменти - мовляв, сир цей і горіховий, і солодкий, і томатно-солоний. Його порівнюють з пармезаном і леердамером, стверджуючи, що від кількох шматків німіє рот. Може, і німіє, але швидше від знайомства з ціною - 700 доларів за 450 грамів.

Диня Юбарі

Сім найдорожчіх у світі делікатесів - фото 6

Юбарі, яка росте в Японії, - це диня-канталупа, синтез двох сортів; її називають ще пряна Канталупа. Юбарі з'являються і доходять до потрібної кондиції в теплицях однойменного міста, розташованого на острові Хоккайдо. «Соковито», «гостро», "солодко", говорять про неї експерти. Середні диньки можна купити за сто доларів, а ось найперші в урожаї, ідеально круглої форми, - за 25 000. Це не жарт.

Чорний кавун денсуке

Сім найдорожчіх у світі делікатесів - фото 7

Денсуке - плід темно-зеленого кольору. Він, як і диня Юбарі, росте на острові Хоккайдо і більше ніде. Смужок, як на звичайному кавуні, на денсуке немає. Зате за ступенем солодощів він дасть своєму рядовому побратимові сто очок вперед. І за вагою теж: денсуке часом досягають десяти кіло! Чорні кавуни - рідкісні: за один урожай вдається зібрати не більше ста штук. У рідній Японії це не просто делікатес, а подарунок вищого класу, їх дарують діловим партнерам, або, навпаки, найближчим людям. Деякі екземпляри, якщо пощастить, можна вхопити за 200 доларів, але це якщо дійсно дуже пощастить. Максимальна ж ціна, 6500, була запропонована за 11-кілограмовий плід на аукціоні в 2008-му.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme