В пошуках Ілліча: Як хмельницький Ленін "втік" від революційних мас

Рівно чотири роки тому під час масового українського "ленінопаду" бронзового багатотонного вождя світового пролетаріату повалили і кудись поділи. Куди – невідомо досі

Тетяна Чорна
Журналіст регіональної редакції Depo.Хмельницький
В пошуках Ілліча: Як хмельницький Ленін…

"А віз і нині там" - так коротко можна охарактеризувати чотирирічну епопею з пошуками бронзової скульптури Леніна у Хмельницькому.

Пам'ятник Володимиру Леніну стояв у хмельницькому парку імені М. Чекмана, першого голови Хмельницької міськради.

Бронзову монолітну скульптуру В.І. Леніна висотою 6,5 метра та вагою 22 тонни у тодішньому парку 50-річчя Жовтня взяли на державний облік у 1971 році рішенням № 84 виконавчого комітету Хмельницької обласної ради депутатів.

Так і стояв Ілліч до лютого 2014-го, поки активісти-мітингувальники його не повалили. Спочатку 6-метрому бронзову скульптуру тягли мотузками. Але монумент не піддавався. Активісти не розгубилися - взяли болгарку і відпиляли болти, на яких тримався бронзовий гігант. Вождь пав.

Тоді, у 2014-му, 22-тонного Леніна оцінювали в 100-240 тисяч гривень. Металеву скульптуру відвезли на одне з комунальних підприємств. Звідти - на приватну фірму. А потім сліди Леніна згубилися. Де поділася купа бронзи, невідомо й досі.

Після трьох років пошуків поліція не могла назвати ні вартості зниклого Ілліча, ні місце його перебування. "У рамках кримінального провадження неможливо встановити його вартість. Коли вона буде встановлена – правда, яким чином я не знаю – тоді вже будемо говорити. Поки я відповіді дати не можу", - повідомив у лютому 2017 року очільник міської поліції Валерій Онісьєв.

А вже у жовтні справу про зниклого Леніна закрили. І традиційно, хмельничани взнали про це від місцевих активістів через Фейсбук.

Голова "Комітету по роботі з правоохоронними і судовими органами та люстраційних питань" Олександр Кривий, написав, що справу щодо зникнення пам'ятника Леніну офіційно закрили. За його словами, таку письмову відповідь він отримав від слідчого управління ГУ НП у Хмельницькій області. "Вивченням ходу досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що СВ Хмельницького ВП ГУНП в Хмельницькій області за результатами проведеного розслідування у кримінальному впровадженні 6 червня 2017 року прийнято рішення про його закриття", - йдеться у документі.

Таким чином, ніхто начебто не винен у зникненні багатотонної бронзової скульптури. Втім, у прокуратурі визнали таке рішення поліції передчасним, і у грудні 2017-го поновили розслідування справи про зникнення Леніна.

Тим часом хмельничанам не дає спокою навіть постамент, на якому колись височів вождь світового пролетаріату - жителі міста навіть звернулися до мерії з петицією про те, аби постамент прибрали.

"Пропоную знести цей шедевр радянського мистецтва та звернутись до релігійних організацій з метою освячення того місця, де він стояв. Після того можливо встановити каплицю або просто хрест", - зазначив автор звернення. Відповіді поки що не чути.

Тим часом і поліція, і прокуратура, все шукають. І ніяк не можуть знайти.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme