Шопінг в Інтернеті: Що треба знати, щоб не потрапити на вудочку шахраїв

Купувати через мережу зручно й швидко, однак є кілька правил, які дозволять не втратити гроші і отримати задоволення від покупки

Шопінг в Інтернеті: Що треба знати, щоб…
Фото "Торгсофт"

Збільшення кількості покупок через Інтернет в Україні гальмується через безліч чинників. Один з основних - українці мало знають про те, як купувати в інтернеті, не довіряють продавцям і бояться стати жертвами шахраїв.

Багатьох відлякує той факт, що при купівлі через Інтернет не можна побачити продавця, немає особистого контакту. Крім того, немає можливості побачити товар на власні очі, упевнитися в його якості і - буквально - спробувати його на дотик.

Більшість цих страхів перебільшена, запевняють фахівці Держпродспоживслужби, але є і частина правдивих історій.

"На жаль, але багато хто має сумний досвід покупок в інтернеті: вони вже мали справу з магазинами, що не виконують свої обіцянки, і були вимушені чекати доставку сплаченого замовлення невизначену кількість часу або не могли повернути гроші, - Навіть у тому випадку, якщо такі історії стосуються й вас - не варто поспішати ставити хрест на електронній комерції: ми спробуємо розповісти, як бути пильними при покупках в інтернеті в майбутньому."

Отож, спеціалісти радять спершу зрозуміти, що, купуючи товари або послуги в інтернеті, треба бути такими ж пильними, як і при купівлі товарів або послуг у роздріб в звичайних магазинах чи кіосках. Варто звертати увагу на вибір місця купівлі і певні ознаки, які вкажуть на шахраїв.

5 способів переконатися в надійності інтернет-магазину:

1. Перевірити чи надійний інтернет-магазин і компанія
Для цього необхідно, як мінімум, прочитати про компанію на відповідній сторінці інтернет-магазину. Звернути увагу на наявність/відсутність найнеобхіднішої для покупця інформації в розділі "Про нас" або "Про компанію". На цій сторіночці мають бути вказані актуальні дані: назва компанії, адреса, телефон, електронні адреси.
Зробити можна й попередній дзвінок або зв'яжіться з представником інтернет-магазину іншим способом. Просунуті інтернет-покупці іноді користуються сервісом www.whois.com, завдяки якому можна перевірити надійність інтернет-магазину, термін реєстрації сайту в інтернеті, приналежність компанії, вказаної на сайті інтернет-магазину та інші юридичні дані.

2. Перевірити достовірність і гарантії на товар або послугу
Перевірте, які гарантійні зобов'язання надаються, на які терміни і хто їх надає - продавець чи виробник. Для цього можна зв'язатися з представником магазину і розпитати подробиці, а також пошукати статті і огляди цього товару в інтернеті. Не зайвим буде й поцікавитися відгуками.

3. Перевірити вартість
Якщо вартість товару в інтернет-магазині нижча, ніж навіть у виробника - це повинно насторожити. Ціна товару не може бути нижча його собівартості. За низькою ціною може бути з великою ймовірністю підробка або ж компанія-шахрай просто отримає гроші за замовлення і зникне.

4. Особливі умови
Якщо на сайті побачили наступні умови купівлі, подумайте, чи варто купувати в цьому інтернет-магазині:
- занадто довгий термін очікування замовлення (більше 3-х тижнів);
- 100% передоплата за товар, якого немає в наявності;
- відсутність контактної інформації на сайті;
- відсутність можливості оплати банківською картою або платіжним дорученням;
- багато поганих відгуків про роботу компанії.

5. Оплата
У більшості інтернет-магазинів оплата здійснюється готівкою кур'єрові під час доставки, проте, якщо на сайті передбачена оплата банківською картою - у разі форс-мажору можна розраховувати на допомогу банку. Адже оплата банківською картою так само безпечна і надійна, як і оплата в касі звичайного магазину. Безпека вашої кредитної картки гарантується спеціальним інтернет-протоколом HTTPS.

Треба й звернути увагу, при переході на зашифровану сторінку або в процесі оплати, на адресу інтернет-сторінки. Вона повинна змінитися з http на https, а в нижній частині або в рядку адреси браузеру з'являється символ "замку". Ні в якому разі не відправляйте дані вашої банківської карти по електронній пошті. У разі незаконного використання даних вашої кредитної карти в інтернеті, банк зобов'язаний впродовж 30 днів повернути гроші.

Які можуть бути типові ознаки, властиві фірмам-шахраям в інтернеті:
- компанія не відповідає на телефонні дзвінки і будь-які інші звернення в електронній формі;
- місце реєстрації компанії не відповідає дійсності;
- компанія пропонує популярні товари за ціною в три-чотири рази менше ринкової;
- дзвінок за контактним номером з'єднує з автовідповідачем, де просять передзвонити на інший номер (у 99% такий номер платний з дуже дорогою тарифікацією вхідного дзвінка).

Окрім окремих інтернет-магазинів в інтернеті працюють торгові майданчики, що об'єднують велику кількість інтернет-магазинів. На таких майданчиках існують служби, які спеціально займаються перевіркою компаній-продавців, а також складають рейтинги з корисною інформацією про компанію-продавця, по яких можна зрозуміти чи варто довіряти цій компанії.

ТОП-5 категорій, в яких можуть працювати інтернет-шахраї:
1. смартфони;
2. планшети і дрібна побутова електроніка;
3. одяг;
4. послуги з написання екзаменаційних робіт (курсових, дипломних);
5. послуги кредитних спілок.

На торгових майданчиках також зазвичай діють механізми захисту покупців і покупок. На порталі також працює служба контролю якості - всі зареєстровані компанії в обов'язковому порядку повинні заповнити розділ "Про компанію", повідомивши актуальні контактні дані і надати усі необхідні документи (про держреєстрацію компанії в ЄДРПОУ і в податковій службі, сертифікати і ліцензії, якщо діяльність компанії підлягає ліцензуванню). Модератори служби контролю якості пересвідчуються в достовірності і актуальності усіх контактів компанії. Після проходження перевірки, модератор надає компанії статус "Перевірена компанія", потім на її сторінці розміщується однойменний значок.

І про вигоду купівлі товарів в інтернеті

Не потрібно ходити магазинами у пошуках потрібної речі і адекватної ціни. Можна це робити вдома, на дивані попиваючи чай, чи в обідню перерву на робочому місці.

Ціна на товар у віртуальних магазинах зазвичай нижче, ніж у традиційних, звичних для нас, магазинах. Звичайні магазини платять гроші за оренду, на зарплату продавця, на утримання торгових площ. І ці гроші закладаються у вартість товару.

Купівля речей з інтернету може здійснюватися в будь-який час доби. У віртуальних магазинах немає перерви та вихідних днів, на відміну від реальних торгових точок.

Якщо обраний товар на сайті інтернет-магазину, який розташований в вашому місті, то, найчастіше, в межах міста доставка товару здійснюється безкоштовно.

Вибираючи товар в інтернет-магазині, немає психологічного тиску з боку продавця. Ніхто нічого не нав'язує і не псує настрій.

Вид оплати можна обрати самому. Можна заплатити готівкою, після того, як кур'єр принесе товар, або оплатити покупку за допомогою банківського переказу.

Можна здійснювати покупки за повної анонімності. Адже реєстрація у віртуальному магазині не вимагає точних даних, можна зайти на сайт під будь-яким ім'ям. Тут ви не зіткнетеся з сусідом по квартирі, як це зазвичай буває в звичайному магазині, і ніхто не дізнається про вашу покупку, поки ви самі не вирішите розповісти про неї.

Переваги інтернет-покупок очевидні: зручність вибору, оплати, доставки й конфіденційність.

Безпечні покупки можна робити, якщо попередньо провести всі вищезгадані перевірки й дотримуватися застережень.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme