Що то за прилад пульсоксиметр і як він працює

Пульсоксиметр дозволяє проводити неінвазивне дослідження насиченості киснем крові

Що то за прилад пульсоксиметр і як він п…

Про надпопулярний прилад у час пандемії COVID-19 Depo.Хмельницький вирішив зібрати інформацію і розповісти про нього.

Існують різні патологічні стани, для яких характерна гіпоксія (низький процентний вміст кисню в крові). В цьому випадку необхідно постійно контролювати рівень сатурації киснем, що здійснюється за допомогою спеціального приладу - пульсоксиметра.

Пульсоксиметр - це прилад для діагностики і контролю, який може використовуватися періодично одноразово і на постійній основі для моніторингової пульсоксиметрії. Здебільшого ним можна користуватися в домашніх умовах. Вартість його стартує від 500 грн. Кажуть і що є додаток для "Айфонів", з допомогою якого теж можна його вимірювати, достатньо завантажити.

Як працює прилад

Принцип роботи пульсоксиметра базується на двох процесах. Залежно від ступеня насиченості гемоглобіну киснем змінює його здатність поглинати світло 2-х світлових хвиль різної довжини. При кожному скороченні серцевого м'яза змінюється обсяг артеріального русла, що є причиною пульсацій світлового сигналу при його проходженні через тканини.

Периферичний датчик пульсоксиметра має джерело світлових хвиль різної довжини - "червоний", що виробляє хвилю 660 нм і "інфрачервоний" - 940 нм. Кожна молекула Hb (гемоглобіну) здатна приєднати не більше 4-х молекул кисню, а від ступеня насиченості киснем залежить поглинаюча здатність.

Світло, яке продукується світлодіодами, проходить через тканини і кров та вловлюється розташованим на протилежній стороні датчиком, який містить світлочутливі елементи. Ступінь поглинання хвиль світла залежить від того, наскільки кров насичена киснем. Крім цього, колір світла змінюється при проходженні крізь кров і тканини. За цими двома параметрами визначається насичення крові киснем.

Пульс пацієнта визначається за кількістю пульсацій світлового сигналу.

Такий принцип дії дозволяє проводити неінвазивне дослідження - без введення в організм. Таким приладом може користуватися самостійно кожна людина, він не вимагає обов'язкової присутності професіонала і особливих знань і практичних навичок.

Для чого використовується

Щоб правильно провести дослідження, треба знати, які значення сатурації відповідають нормі, а які є показниками розвитку патології:

- 95-100% - норма;

- 90-93% - свідчать про необхідність постійного моніторингу протягом декількох днів;

- 90% і нижче - кисневе голодування.

Рівень кисню в артеріальній крові нижче 80% може поставити під загрозу функціонування органів, таких як мозок та серце, з необхідністю їх негайної корекції. 

Тривалий низький рівень кисню може призвести до зупинки дихання або серця. Киснева терапія може застосовуватися для сприяння підвищенню рівня кисню в крові. 

Гіпоксемія може виникнути через порушення дихальних функцій внаслідок COVID-19. При цьому пацієнти навіть не задихаються. Це явище називається "тихою гіпоксією". Власне через те, при лікуванні коронавірусу слідкують за насиченістю киснем крові - як першої ознаки, що хворому необхідна госпіталізація.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Хмельницький

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme